bazarnews

کد خبر: ۹۸۰۸۳
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸
تجارت خدمات کشاورزی به نقطه رشد جدیدی برای شرکت‌های داخلی به منظور سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مرتبط در خارج از کشور تبدیل خواهد شد در حالیکه به تضمین عرضه مواد غذایی در جهان در آینده کمک خواهد کرد.

مقامات دولتی چین در روز سه شنبه اعلام کردند که تجارت خدمات کشاورزی به نقطه رشد جدیدی برای شرکت‌های داخلی به منظور سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مرتبط در خارج از کشور تبدیل خواهد شد در حالیکه به تضمین عرضه مواد غذایی در جهان در آینده کمک خواهد کرد.

«پنگ یانجون» معاون مدیر کل بخش همکاری‌های بین المللی در وزارت کشاورزی و امور روستایی گفت: بازار جهانی محصولات کشاورزی از زمان شیوع کووید-۱۹ به دلیل محدودیت در گردش بین المللی، سیاست‌های تجاری بی ثبات و افزایش کمبود نیروی کار با چالش مواجه شده است.

برای مقابله با این مسائل، این مقام اعلام کرد که ترویج رشد باکیفیت تجارت چین در محصولات کشاورزی مستلزم تمرکز بازیگران صنعت بر تجارت خدمات کشاورزی و ایجاد یک پایگاه داخلی پیشرفته برای تجارت از این نوع است.

از منظر زنجیره صنعتی، واردات و صادرات خدمات کشاورزی می‌تواند در حوزه‌های تولید، فرآوری، تحقیق و توسعه، بسته بندی، ذخیره سازی و حمل و نقل، بازاریابی و خرده فروشی اتفاق بیفتد.

پنگ افزود: از آنجایی که محیط سرمایه گذاری بین المللی پیچیده تر، مشکلات بیشتری را برای شرکت‌های داخلی برای دنبال کردن استراتژی‌های جهانی شدن ایجاد کرده است، تجارت خدمات کشاورزی یک گزینه عملی برای برآورده کردن تقاضای شرکت‌های چینی در جهت انجام سرمایه گذاری در پروژه‌های کشاورزی خارج از کشور است.

وی اضافه کرد: این اقدام با ارائه راه‌حل‌های کامل برای تولید محصولات کشاورزی در سایر نقاط جهان، محصولات، منابع مالی و فناوری‌های چین را به سمت استفاده در خارج از کشور سوق داده و عرضه مواد غذایی اصلی را گسترش می‌دهد در حالی که ارتقای تولیدات کشاورزی در کشور‌های میزبان را ارتقا می‌دهد.

به عنوان مثال، شرکت گروه ۲۰ دفتر راه آهن چین یا CR ۲۰ G، یکی از شرکت‌های تابعه شرکت ساخت و ساز راه آهن دولتی چین، به کشاورزان در بازار‌های خود در موزامبیک و سایر کشور‌های آفریقایی کمک کرده تا با معرفی فناوری‌های کشاورزی عملی چین، انجام خدمات مرتبط و استفاده از ماشین آلات مدرن برای بیش از نیم دهه، بازدهی پایدار و بالایی داشته باشند

با حمایت صندوق توسعه چین_آفریقا، CR ۲۰ G در سال ۲۰۱۷ یک کارخانه فرآوری برنج در شای_شای Xai-Xai، مرکز استان گازا در موزامبیک، ساخت. این شرکت بیش از چهار سال است که این پروژه را که بزرگترین پروژه کاشت برنج چین در این قاره است، اجرا می‌کند.

تا پایان ژوئن، این پروژه برداشت برنج را برای فصل کاشت ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۱ با سطح برداشت ۲۴۰۰ هکتار تکمیل و ۱۶۶۰۰ تن برنج تولید کرد. گوو وی رئیس کشور CR ۲۰ G در موزامبیک گفت که تمام برنج حاصل از برداشت در بازار‌های محلی فروخته شده است.

ژانگ جیان پینگ، مدیر کل مرکز همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای چین در پکن، گفت: سرمایه گذاری مستقیم خارجی رو به رشد چین در تولیدات پیشرفته، کشاورزی، کسب و کار‌های دیجیتال و نوآوری احتمالاً منجر به دور جدیدی از جهانی شدن برای شرکت‌های داخلی خواهد شد.

ژانگ افزود: این امر فرصت‌هایی را برای سایر کشور‌ها فراهم می‌کند تا روابط خود را با چین تقویت کرده و توانایی خود را برای اجتناب از ریسک‌ها افزایش دهند، زیرا این کشور عملکرد روان زنجیره تامین جهانی را تضمین کرده است.

نی فنگینگ معاون مدیر موسسه اطلاعات کشاورزی آکادمی علوم کشاورزی چین مستقر در پکن نیز اعلام کرد: بر اساس آخرین مطالعه این موسسه، تولید و مصرف انواع غلات و محصولات دامی در چین طی ۱۵ سال آینده به افزایش خود ادامه خواهد داد.

نی گفت: وارادات برنج، سویا، گوشت گاو و محصولات لبنی چین در این مدت رشد خواهد کرد، در حالی که واردات گندم، ذرت، گوشت خوک و مرغ کاهش خواهد یافت.

وی افزود: این کشور به طور کامل قادر به تضمین امنیت مطلق جیره و خودکفایی اساسی در غلات اصلی و گوشت خوک در این دوره است.

اداره کل گمرک چین نیز در همین راستا اعلام کرد که واردات محصولات کشاورزی چین در سه فصل اول با ۱۲.۳ درصد افزایش به ۱.۰۷ تریلیون یوان (۱۶۷.۶۷ میلیارد دلار) شامل ۱۶۰.۷۹ میلیارد یوان گوشت و ۱۰۲.۰۸ میلیارد یوان غلات رسیده است.

/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: