bazarnews

کد خبر: ۹۸۰۸۵
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۶
در آخرین روز هفته، دلار نتوانست به بالای سطح ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان نفوذ کند و در مسیر کاهشی قرار گرفت. روز پنج‌شنبه اسکناس آمریکایی ۱۸۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به بهای ۲۷ هزار و ۵۴۰ تومان رسید.

به گفته فعالان، در ساعات پایانی روز چهارشنبه اعلام شد که قرار است مذاکرات هسته‌ای طی یک ماه آینده آغاز شود و زمان دقیق شروع آن در هفته جاری اعلام خواهد شد. از نظر فعالان، این خبر موجب شد از ابتدای روز پنج‌شنبه میزان فروش‌ها در بازار ارز افزایش پیدا کند و قیمت دلار در جهت کاهشی قرار بگیرد. البته با وجود کاهش روز آخر هفته، دلار توانست در نخستین هفته آبان ماه نیم درصد رشد را به ثبت رساند.

در واکنش به کاهش قیمت دلار، سکه امامی در مسیر نزولی قرار گرفت و به زیر محدوده ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رفت. ساعت ۴بعدازظهر روز پنج‌شنبه فلز گران‌بهای داخلی در محدوده ۱۱ میلیون و ۸۶۰ هزار تومان قرار گرفت که ۷۰ هزار تومان کمتر از روز چهارشنبه بود. سکه نیز با وجود کاهش انتهای هفته، در ۶ روز ابتدایی آبان ماه ۳ دهم درصد رشد قیمت را به ثبت رساند.

تحول جدید در بازار ارز
چهارشنبه عصر، علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران از یک تحول تازه رونمایی کرد. وی بعد از ملاقات با انریکه مورا در بروکسل در حساب توییتری خود نوشت، توافق کردیم پیش از پایان ماه نوامبر مذاکرات را شروع کنیم و تاریخ دقیق هفته بعد اعلام خواهد شد. این صحبت‌ها از آن جهت اهمیت داشت که بالاخره تاریخ تقریبی برای شروع مذاکرات مشخص شد. با انتشار این خبر، میزان خرید‌ها در بازار پشت خطی به شکل قابل توجهی کاهش یافت و فروشندگان دست بالا را به دست آوردند.

نتیجه افزایش فروش‌ها در ابتدای روز پنج‌شنبه مشخص شد، جایی که دلار به سرعت به سوی سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومانی قدم برداشت. برخی فعالان اعتقاد دارند در صورتی که روند انتهای هفته ادامه پیدا کند، امروز اسکناس آمریکایی به زیر سطح ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان خواهد رفت.

دلار در ۷۰ روز اخیر نوسان زیر خط ۲۶ هزار و ۹۰۰ تومان را تجربه نکرده است و در صورت شکست محدوده ۲۷ هزار و۵۰۰ تومانی، حمایت بعدی اسکناس آمریکایی در دامنه ۲۶ هزار و ۸۰۰ تا ۲۷ هزار و ۱۰۰ تومان خواهد بود. در واقع در دامنه یاد شده امکان افزایش خرید‌ها وجود دارد. در صورتی که اسکناس آمریکایی دامنه یاد شده را از دست بدهد، فشار فروش در بازار دلار بسیار بیشتر خواهد شد.

با این حال، بخشی از معامله‌گران ارزی باور داشتند که اخبار انتهای هفته از شروع مذاکرات تنها می‌تواند قدرت افزایشی‌های بازار را به صورت موقت کاهش دهد، ولی به اندازه کافی قوی نیست که زمینه‌ساز فروش‌های سنگین در بازار شود. از نگاه آن‌ها برای افت معنادار دلار نیاز است که خبر‌های معناداری از لغو تحریم‌ها منتشر شود. البته دسته دیگری باور دارند که در صورت شروع رسمی مذاکرات، دلار نیز به تدریج در جاده کاهشی قرار خواهد گرفت.

/ دنیای اقتصاد

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: