bazarnews

کد خبر: ۹۸۱۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۱
یک کارشناس بورس گفت: شاخص بورس در حال حاضر با توجه به شرایط قیمتی در نماد‌ها و صنایع کاذب است و درحال تجربه شاخص تقریبا یک میلیونی هستیم.

تنها یک معجزه می‌تواند بورس را سرپا کند

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز – عرفان جابری: مهدی حاجی وند کارشناس بورس و سرمایه در گفتگو با بازار نیوز پیرامون وضعیت آینده بورس اظهار کرد: پیش بینی می‌شود بازار سرمایه خودش را برای یک رکود طولانی مدت آماده کرده است.

حاجی وند با تاکید براینکه قیمت‌های جهانی در وضعیت پایداری قرار دارند، ادامه داد: علیرغم اینکه نرخ دلار، قیمت جهانی نفت و کامودیتی‌ها ثابت هستند، بازارسرمایه همچنان شرایط پایداری ندارد.

این کارشناس ضمن تاکید بر اینکه فروش اوراق بدهی توسط دولت دلیل عدم رشد بازار است گفت:دلیل عدم رشد و ثبات بازار بورس، فروش اوراق بدهی توسط دولت است که ظاهرا این روش تنها راه پیش روی دولت برای تامین کسری بودجه خود است؛ باید متذکر شد که دولت به دلیل وجود تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند ارزحاصل از فروش نفت را دریافت کند و از سوی دیگر بازار‌هایی مثل مسکن، سکه، ارز و خودرو هم پتانسیلی برای تامین بودجه ندارند.

وی افزود: از طرفی دیگر وضعیت بازار سرمایه به قدری ضعیف است که دولت تمایلی به فروش دارایی‌ها از این طریق نداشته باشد ضمن اینکه اگرهم دولت بخواهد از این طریق اقدام به سهام در بازار سرمایه کند، با توجه به تجربه سرمایه گذاران از پالایش یکم و دارایی یکم موفق نخواهد شد.

حاجی وند با تاکید بر این نکته که شاخص حال حاضر بورس کاذب است تصریح کرد: قیمت سهام شرکت‌ها با توجه به تورم در گروه‌ها و نماد‌های مختلف به شدت مناسب است و هر چند شاخص حدود یک میلیون و ۳۵۰ تا یک میلیون و ۴۰۰ در نوسان است، اما واقعیت شاخص به نظر می‌رسد با توجه به شرایط قیمتی در نماد‌ها و صنایع مختلف درحال تجربه شاخص تقریبا یک میلیونی هستیم.
وی با تاکید تاثیرمستقیم قیمت دلار بر بازار سرمایه بازار گفت: بورس از زمان آغاز ریاست آقای رئیسی واکنش مثبت کوتاه مدتی را داشت و معمولا تا ۴ سال اول دولت ها، سیاست‌ها به گونه‌ای است که تورم به ویژه دلار کنترل می‌شود و برای مثال نیمه دوم دولت قبلی رشد بالای بازار بورس را به دلیل افزایش نرخ قیمت دلار را شاهد بودیم پس میتوان افزایش و یا کاهش نرخ قیمت دلار را بر روند بازار بورس تاثیر گذار دانست.

این کارشناس پیرامون پیش بینی‌ها از آینده بورس کشور، اظهار کرد: تنها یک معجزه می‌تواند بازار سرمایه را در کوتاه مدت به شرایط خوبی برساند مگر آنکه یک عزم و اراده جدی ایجاد شود و دولت قصد حمایت از بازار سرمایه را داشته باشد، به نظر می‌رسد بازار سرمایه خودش را برای یک رکود طولانی مدت آماده کرده است.

//پایان پیام

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: