bazarnews

کد خبر: ۹۸۱۹۸
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۰
با توجه به کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار که موجب ضرر و اعتراض دامداران شده است، وزارت جهاد کشاورزی نرخ خرید حمایتی هرکیلوگرم بره نر زنده پرواری را به مبلغ ۶۲ هزار تومان و گوساله زنده نر پرواری را ۵۹ هزار تومان اعلام کرد.

سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی قیمت خرید حمایتی دام روستایی را با توجه به کاهش قیمت گوشت قرمز در بازار و ضرر و اعتراض دامداران اعلام کرد.

بر این اساس وزارت جهاد کشاورزی نرخ خرید حمایتی هر کیلوگرم بره نر زنده پرواریی به مبلغ ۶۲ هزار تومان و گوساله زنده نر پرواری را ۵۹ هزار تومان اعلام کرد.

در نامه سید جواد ساداتی نژاد آمده است:

شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی در جلسه مورخ ۱۴۰۰.۸.۳ به استناد مفاد قانون اصلاح تضمین خرید محصولات اساسی کشاورزی، به منظور حمایت از تولید کنندگان دام روستایی در مقابله با شرایط خشکسالی در سال ۱۴۰۰ به شرح ذیل تصویب کرد.

۱) قیمت خرید حمایتی دام روستایی تولید شده به شرح جدول زیر است.

بره زنده نر پرواری ۶۲۰،۰۰۰ ریال
گوساله زنده نر پرواری ۵۹۰،۰۰۰ ریال


تبصره: شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور مجاز است معادل (۲۰) درصد از قیمت خرد فوق الذکر را به صورت تأمین نهاده اقدام نماید.

۲) شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور با اولویت اتحادیه‌ها، تعاونی‌ها، دامداران توانمند و سایر تشکل‌های ذیربط در سازوکار اجرایی این موضوع، نسبت به خرید دام زنده در قالب تولید قراردادی اقدام نماید.

۳) شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور مکلف است به منظور تأمین نهاده دام زنده مولد بر اساس ضرایب اعلامی معاونت امور تولیدات دامی در قالب قرارداد امانی با دامداران به مدت سه ماه اقدام نماید.

۴) شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور مکلف است از محل خرید این مصوبه در جهت تکمیل ذخایر راهبردی اقدام نماید.

تبصره: شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور مجاز است به منظور تأمین و تکمیل ذخایر و راهبردی از طریق تأمین نهاده نسبت به پیش خرید دام زنده اقدام نماید.

۵) شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور مکلف است با هماهنگی معاونت امور تولیدات دامی بر اساس مصوبه شماره ۰۲۰.۱۵۲۱۴ مورخ ۱۴۰۰.۷.۱۴ شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، به منظور بهبود راندمان تولید دام زنده سبک و سنگین در تولید قراردادی نسبت به مدیریت صادرات تا رسیدن به تعادل نسبتی در بازار اقدام نماید.

۶) دستورالعمل نحوه اجرای این مصوبه توسط معاونت امور تولیدات دامی با همکاری شرکت سهامی پشتیبانی امور دام کشور، ظرف مدت یک هفته تهیه و به دبیرخانه شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی ارائه که پس از تاکید توسط وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورا ابلاغ می‌گردد.

۷) منابع مالی مورد نیاز این مصوبه از تسهیلات بانکی در اختیار شرکت پشتیبانی امور دام کشور تامین می‌گردد.

۸) سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است نسبت به ضمانت بازپرداخت اعتبارات مورد نیاز، تأمین ضرر و زیان احتمالی خرید و پرداخت هزینه‌های تبعی اجرای این مصوبه پس از انجام حسابرسی قانونی اقدام نماید.

/تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: