bazarnews

کد خبر: ۹۸۲۷۰
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۱
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس، افرادی را که تاکنون اطلاعات خود را در سامانه املاک و اسکان را ثبت نکرده‌اند دعوت به خود اظهاری داوطلبانه در این سامانه کرد.

دعوت نماینده مجلس از مردم برای خود اظهاری داوطلبانه در سامانه «املاک و اسکان»

گروه راه و مسکن بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «اسماعیل حسین زهی» نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بازارنیوز به کاربرد‌های مثبت سامانه املاک و اسکان در ایجاد شفافیت در بازار مسکن اشاره و پیرامون آن اظهار کرد: با اجرای کامل قوانین مالیات بر خانه‌های خالی و لوکس، فرایند اخد مالیات از این املاک، بر اساس مولفه‌های متعددی انجام خواهد شد؛ در حال حاضر مطلوب است که مردم در مرحله اول اطلاعات مرتبط با خانه‌های خود را در سامانه املاک و اسکان خود اظهاری کنند.


نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس تشریح کرد: در حال حاضر بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی خالی شناسایی شده و به پیش‌بینی می‌شود که این غربالگری کماکان ادامه داشته باشد؛ بر همین اساس سازمان امور مالیاتی به عنوان سازمان ذی‌ربط موظف به تنظیم و اخذ مالیاتی پلکانی از خانه خالی شناسایی شده است.


وی تاکید کرد: بهتر است مالکانی که تاکنون موفق به ثبت اطلاعات املاک خود در سامانه املاک و اسکان نشده اند، هر چه سریع‌تر اقدام به ثبت اطلاعات خود در این سامانه کنند چرا که مالیات اخذ شده از خانه‌های خالی به مراتب بیشتر از اجاره‌ای است که صاحبان املاک دریافت خواهند کرد.


حسین زهی در پایان متذکر شد: در آینده،خانه‌های ثبت شده در سامانه املاک و اسکان علاوه بر معافیت از مالیات، به مراتب از خدمات بهتر و بیشتری نسبت به خانه‌هایی که اطلاعاتشان در این سامانه ثبت نگردیده برخوردار خواهند شد؛ باید یادآور شد که ثمر بخشی  این سامانه در نهایت به نفع مردم خواهد بود.


گفتنی است که ۲۶میلیون خانوار ایرانی اعم از مالک و مستاجر موظف به ثبت اطلاعات سکونتی خود در سامانه املاک و اسکان وزارت راه وشهرسازی شدند؛ از این تعداد خانوار تا کنون فقط ۳ میلیون خانوار ایرانی اطلاعات سکونتی خود را وارد سامانه املاک و اسکان کرده‌اند.


این درحالی است که «محمود محمود زاده» معاون مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی، چندی پیش اعلام کرده بود که احتمالا زمان ثبت نام متقاضیان در سامانه املاک و اسکان تا پایان سال جاری ادامه خواهد داشت.

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: