bazarnews

کد خبر: ۹۸۳۶۷
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۴
اگر برای کاهش وزن تلاش میکنید و به نتیجه نمیرسید و حتی با ورزش و رژیم غذایی هم لاغرنمیشوید، دلیلش توجه نکردن شما به نکات پنهان لاغری است.

شاید خیلی از ما با مشکل چاقی رو به رو باشیم؛ مشکلی که برطرف کردن آن کار راحتی نیست و نیاز به صبر و تلاش دارد، اما شاید با وجود این که تلاش می‌کنیم به نتیجه نمی‌رسیم. در این قسمت از قصد داریم دلایل پنهانی چاقی را به شما معرفی کنیم که شاید تا بحال خیلی به آن‌ها توجه نکرده باشید.
کمبود خواب
هنگامی که بدن به اندازه ۷ الی ۹ ساعت در شبانه روز خواب نداشته باشد، احساس خستگی می‌کند و نمی‌تواند عملکرد طبیعی خودش را به انجام برساند و در نتیجه شروع به ذخیره چربی می‌کند. مطالعات نشان می‌دهد خانم‌هایی که فقط ۵ ساعت در شب می‌خوابند؛ ۳۲ درصد احتمال بیشتری برای چاقی نسبت به افرادی دارند که ۷ ساعت یا بیشتر در شبانه روز می‌خوابند. بدن ما زمانی که استراحت می‌کنیم، عملکرد بهتر و طبیعی تری دارد. خسته بودن باعث استرس می‌شود و در نتیجه باعث می‌شود که کالری بیشتری استفاده کنیم که عاملی برای اضافه وزن خواهد بود.

استفاده از شیرین کننده‌های مصنوعی
دفعه بعدی که خواستید نوشابه بدون کالری استفاده کنید، دوباره با خودتان فکر کنید. شاید به نظر برسد که این نوشابه‌ها کالری ندارند و باعث اضافه وزن نمی‌شوند، اما آن‌ها هیچ خاصیتی به بدن نمی‌رسانند و بر خلاف چیزی که شما تصور می‌کنید، عامل اضافه وزن هستند. همچنین شیرین کننده‌های مصنوعی نیر در هر نوعشان، چاقی را ایجاد می‌کنند.
استرس
بسیاری از ما در طول روز به دلیل استرس پرخوری می‌کنیم. شاید یک مشکل کوتاه مدت باشد، اما باعث می‌شود که در این دوره کوتاه، وزن اضافه کنیم. پس بهتر است اول از همه به دنبال مدیریت استرس خود باشید.

استفاده از برخی دارو
بعضی از دارو‌ها عوارض جانبی از جمله چاقی دارند. دارو‌های ضد افسردگی سرعت متابولیک را کاهش می‌دهند، باعث ایجاد تغییرات هورمونی در بدن می‌شوند و گرسنگی را زیاد می‌کنند. به عنوان مثال دارو‌های میگرن، استروئید ها، قرص‌های ضد بارداری و دارو‌های مربوط به هورمون درمانی، عامل اضافه وزن هستند. پس بهتر است به جای تغییر رژیم، در مصرف دارو هم با پزشک خود مشورت کرده و تجدید نظر داشته باشید.

سبک زندگی و محیط
عوامل زیادی هستند که می‌توانید آن‌ها را تحت کنترل بگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد خانم‌هایی که به بچه شیر می‌دهند، در معرض چاقی هستند، زیرا سبک زندگی آن‌ها متفاوت است. همچنین زمان خواب، نوع رژیم غذایی و محیط زندگی همگی در چاقی و لاغری موثر هستند.

زیاد شدن وعده غذایی
مطالعات نشان می‌دهد که بسیاری از ما نمی‌دانیم چگونه سایز وعده غذایی خود را کوچک کنیم. به عنوان مثال آرام غذا خوردن، استفاده از بشقاب‌های کوچک‌تر باعث می‌شود که ما زودتر سیر شویم و کمتر غذا بخوریم. پس حتما این اصول را رعایت کنید.

مواد غذایی با چربی کم
متخصصان تغذیه برای این عقیده هستند که مواد غذایی با چربی کم، شکر بالایی دارند. غذایی که قند بالایی داشته باشد، کالری زیادی هم دارد و در نتیجه باعث اضافه وزن می‌شود. پس به کالری غذا‌ها دقت کنید.

تماشای زیاد تلویزیون
تلویزیون دلیل اصلی سبک زندگی بی تحرک است. پس علاوه بر اینکه به وعده‌های غذایی خود دقت می‌کنید، باید به تحرک و میزان زمانی که پای تلویزیون سپری می‌کنید هم دقت داشته باشید. حتماً هر یک ساعت یک بار به مدت یک ربع از جای خود بلند شده و تمرینات کششی و پیاده روی انجام دهید.

برچسب ها: سلامت ، لاغری ، چاقی
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: