bazarnews

کد خبر: ۹۸۴۳۲
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۴
بازارنیوز گزارش می‌دهد؛
در ۱۸ ماهه گذشته، قیمت هر کیلو تخم مرغ ۲ برابر افزایش قیمت داشتهاست.

گروه کشت وصنعت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران و با بررسی‌های بازارنیوز، قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در ماه‌ های اخیر نوسان قیمت زیادی داشته و طبق آخرین برسی‌های میدانی، قیمت هر شانه تخم مرغ در سوپر مارکت‌ها با قیمتی بالغ بر 55 تا 60 هزار تومان به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود.

جزئیات افزایش قیمت تخم مرغ طی یک سال و نیم گذشته+ نمودار

 با استناد به آمار‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار، قیمت هر کیلو تخم مرغ در اوایل سال 99(فروردین) 12 هزار تومان بود اما در ماه‌های اردیبهشت و خرداد همان سال، این  کالا با کاهش قیمت یک هزار تومانی مواجه شد. باید یاد آور شد که این امر تنها آرامش قبل طوفان برای بازار کالای پر مصرفی مانند تخم‌مرغ بود چرا که در ماه های دیگر سال ۹۹ . قیمت هر کیلو تخم مرغ کماکان بر مدار افزایش می‌چرخید.

 

با فرارسیدن نخستین ماه از تابستان سال 99، روند افزایش قیمت هر کیلو تخم مرغ سیر صعودی سریع‌تری را در پیش گرفت. باید خاطرنشان ساخت که این جهش قیمت در مرداد همان سال از ضرب آهنگ آهسته تری نسبت به دیگر ماه‌های سال 99 برخوردار بود.

 

طبق نمودار زیر، روند افزایش قیمت تخم مرغ در تابستان سال 99  آغاز شد و این فرایند تا ابتدای سال 1400 نیز ادامه داشت.

جزئیات افزایش قیمت تخم مرغ طی یک سال و نیم گذشته+ نمودار

 با توجه به افزایش نرخ تورم در اقتصاد کشور، با فر رسیدن سال 1400  روند جهش قیمت تخم مرغ نه تنها متوقف نشد بلکه از ابتدای سال تا اواخر نیمه نخست(شهریور ۱۴۰۰)  قیمت هرکیلو تخم مرغ دائما در حال افزایش بود البته باید متذکر شد که در این میان  روند افزایش قیمت تخم مرغ در ماه اردیبهشت نسبت به دیگر ماه‌های سال از  ضریب کمتری برخوردار بود.

 

در شرایط فعلی و با گذشت 2 ماه از نیمه دوم سال 1400، روند قیمت‌گذاری تخم مرغ همچنان افزایشی بوده و پیش‌بینی می‌شود که قیمت این کالا در زمستان سال جاری نیز جهش قیمت بیشتری را تجربه کند.

 

پایان پیام//

 

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: