bazarnews

کد خبر: ۹۸۶۰۳
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۲
دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: بر اساس شیوه نامه‌های علمی، افراد بالای ۶۰ سال می‌توانند بعد از ۲۸ روز از تزریق دُز دوم واکسن کرونا، دُز اضافه را تزریق کنند.

به گزارش بازارنیوز: آقای حمیدرضا جماعتی در حاشیه نشست کمیته علمی کشوری کرونا با حضور در جمع خبرنگاران، گفت: در افراد بالای ۶۰ سال به دلیل سیستم ایمنی ضعیفی که دارند، توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که حتما برای آن‌ها دُز اضافه تزریق شود. یعنی علاوه بر تزریق دو دُز واکسن، یک دُز اضافه هم برایشان تزریق شود. به خصوص افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند یا بیماری‌هایی دارند که سیستم ایمنی آن‌ها ضعیف می‌شود یا دارو‌هایی را مصرف می‌کنند که باعث نقص و اختلال در سیستم ایمنی می‌شود، توصیه بر این است که دُز اضافه را تزریق کنند.
آقای جماعتی گفت: فعلا شیوه نامه درباره افراد بالای ۶۰ سال است که دُز اضافه را تزریق کنند. به طور معمول به این صورت است که حداقل زمان برای تزریق دُز اضافه، ۲۸ روز بعد از تزریق دُز دوم است. یعنی بعد از ۲۸ روز از تزریق دُز دوم، می‌توانیم دُز اضافه را تزریق کنیم. البته این زمان بر اساس راهبرد‌هایی که در کشور وجود دارد، می‌تواند متغیر باشد.
وی ادامه داد: درباره دُز بوستر، بر این اساس است که اگر آنتی بادی‌های ضدکرونا در بدن فرد پایین آید، به دلیل اینکه سیستم ایمنی از حالت کامل بودن خودش خارج می‌شود، توصیه به استفاده از دُز یادآور یا دُز بوستر است که بر اساس مطالعاتی که انجام شده، معمولا به طور متوسط ۶ ماه زمان برای تزریق دُز بوستر بعد از تزریق دُز دوم در نظر می‌گیریم. به طوری که بعد از ۶ ماه به دلیل اینکه آنتی بادی‌ها کاهش می‌یابد، توصیه می‌شود که دُز بوستر را برای افرادی که در ریسک ابتلا به بیماری کرونا هستند، تزریق کنیم.
وی در این باره افزود: به عنوان مثال در کشور ما آغاز آن با کادر درمان اعم از پزشکان، پرستاران و کسانی است که در تماس مستقیم با بیماری کرونا در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و مراکز بهداشت هستند، بوده است. بعد از این اگر افراد دیگری واکسیناسیونشان کامل شد و دو دُز را تزریق کردند، اگر از نظر زمانی افرادی را داشتیم، تصمیم گیری برای تزریق دُز بوستر در آن‌ها هم انجام می‌شود. البته هنوز درباره خود واکسن اصلی که مردم باید تزریق کنند، به هدفمان نرسیدیم و امیدواریم به پوشش ۷۵ تا ۸۰ درصدی دو دُز واکسن افراد جامعه که ایمنی جمعی را به وجود می‌آورد، برسیم و بعد از آن بتوانیم دُز یادآوری و در افرادی که سن بالای ۶۰ سال و نقص سیستم ایمنی دارند، دُز اضافه را تزریق کنیم.
جماعتی درباره نوع واکسنی که در دُز اضافه یا بوستر باید تزریق شود، گفت: نوع پلتفرم واکسن در دُز بوستر یا اضافه به نوع واکسن تزریقی در نوبت اول و دوم وابسته است. به هر حال به این صورت است که درباره واکسیناسیون معمولا واکسنی را که در دسترس است، بهترین واکسن می‌دانیم. سازمان جهانی بهداشت هم همین توصیه را داشته است؛ بنابراین همان واکسن‌هایی که موجود است را می‌توانیم به عنوان دُز اضافه یا بوستر استفاده کنیم. اما موارد بر اساس نوع واکسنی که ابتدا زدند متفاوت است که وزارت بهداشت جدولی برای آن تهیه کرده است. بر اساس مطالعات انجام شده سازمان جهانی بهداشت توصیه می‌کند، می‌توان همان واکسنی را که تزریق کرده اند، در دُز اضافه یا بوستر هم از آن استفاده کرد. مگر موارد خاصی که باعث ایجاد عوارض یا مشکلاتی شده باشد که بخواهیم از پلتفرم دیگری استفاده کنیم.
آقای جماعتی درباره نوع واکسن برای بیماران خاص، گفت: اگر مشخص شود که واکسن خاصی در گروهی از بیماران ممکن است کارایی لازم را نداشته باشد، بر اساس شرایط آن بیماران تصمیم گیری شود که از نوع دیگری از واکسن‌ها استفاده شود.

/صداسیما

برچسب ها: واکسن ، کرونا ، سالمندان
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: