bazarnews

کد خبر: ۹۸۶۰۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۰

به گزارش بازارنیوز: افراد بالای ۶۰ سال که چهارماه از زمان دریافت دوز دوم واکسن آن‌ها می‌گذرد می‌توانند به مراکز واکسیناسیون مراجعه کرده و دوز سوم واکسن خود را دریافت کنند. این اقدام در راستای افزایش ایمنی برای سالمندان آغاز شده است که در ادامه شامل گروه‌های سنی دیگر هم خواهد شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه صبح نو، اما در شرایط فعلی بسیاری درباره دوز سوم سوالاتی دارند. برخی می‌پرسند که چرا باید دوز سوم یا همان بوستر را تزریق کنند؟ برخی دیگر نگران کیفیت واکسن‌های دریافت‌شده هستند و این احتمال را می‌دهند که، چون واکسن‌های قبلی کیفیت مناسبی نداشته حالا باید دوز سوم را بزنند و مواردی از این دست. اما واقعیت این است که تزریق دوز بوستر در برخی کشور‌های جهان انجام شده و نتایج بسیار خوبی به دنبال داشته است.

پزشکان و مسوولان وزارت بهداشت توصیه می‌کنند که برای دوز سوم از همان نوع واکسنی استفاده شود که در دوز اول و دوم استفاده شده است یعنی اگر شما واکسن سینوفارم دریافت کرده‌اید که از نوع ویروس کشته شده است برای دوز بوستر می‌توانید از واکسن‌های سینوفارم، برکت یا کووپاستور و دیگر انواع واکسن که از چنین ساختاری برخوردار هستند، استفاده کنید.

یک عضو کمیته فنی واکسن و عضو کمیته علمی کشوری کرونا هم با بیان اینکه اثر واکسن‌های کرونای تزریق‌شده در کشور در پیشگیری از بستری و مرگ ناشی از این بیماری قابل‌قبول بوده است، درعین‌حال درباره وضعیت دوز بوستر یا یادآور به‌کل جمعیت جامعه توضیح داد. دکتر مجید مختاری درباره مطالعات انجام‌شده در زمینه واکسن‌های کرونایی که در ایران تزریق شده است، گفت: بیشترین تعداد واکسنی که در ایران تزریق شده، واکسن سینوفارم است. باید توجه کرد که حدود نیمی از واکسن کرونایی که در دنیا تزریق شده‌اند، از نوع واکسن‌های چینی است.

مختاری در ادامه سخنان خود به تاثیر مثبت واکسن‌ها در جلوگیری از شدت بیماری اشاره کرد و ادامه داد: درست است که ممکن است تاثیر این واکسن‌ها در حوزه ابتلا به بیماری ازنظر ایمنی‌زایی و ایمنی‌دهی کمتر از واکسن‌های دیگر باشد، اما از نظر بستری و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا، پوششی که می‌دهد، حتی در سویه دلتا کاملا قابل‌قبول است. وی افزود: البته درست است که ممکن است واکسن‌های دیگر تاثیرپذیری بیشتری در پیشگیری از ابتلا داشته باشند اما به‌هرحال ما باید واکسنی را استفاده کنیم که در دسترس داریم.

برچسب ها: واکسن ، واکسیناسیون ، مرگ
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: