bazarnews

کد خبر: ۹۸۶۴۲
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۶
بازارنیوز گزارش می‌دهد؛
در فاصله زمانی یک سال ونیم گذشته، هر لیتر روغن مایع شاهد جهش قیمت ۲۰۰ ددرصدی شده است.

افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی روغن مایع در بازه زمانی یک سال‌ونیم گذشته+ نمودار

گروه کشت وصنعت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ بر اساس آمار‌های منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران و با بررسی‌های بازارنیوز، قیمت هر لیتر روغن مایع در بازه زمانی یک سال و نیم گذشته نوسان قیمت زیادی را تجربه کرده و طبق نمودار، آخرین قیمت هر لیتر از این کالا در شهریور سال ۱۴۰۰، رقمی بالغ بر ۱۷ هزار تومان بوده است.

اکنون و پس از گذشت دو ماه از نیمه دوم سال ۱۴۰۰، برسی‌های انجام شده نشان‌دهنده آن است که کماکان قیمت هر لیتر روغن مایع در فروشگاه‌های زنجیره‌ای و دیگر مراکز فروش خاروبار همچنان با قیمتی بالغ بر ۱۷ هزار تومان به دست مصرف‌کنندگان می‌رسد.

 

البته باید خاطر نشان ساخت که استفاده از عنوان « هر لیتر» تنها یک شاخص برای ارائه بهتر افزایش قیمت این محصول بوده و امکان دارد که روغن مایع در وزن‌های مختلف، تفاوت قیمت‌هایی نیز داشته باشد.

با استناد بر اطلاعات مرکز آمار، قیمت هر لیتر روغن در ابتدای سال ۹۹ (فروردین) ۸ هزار ۵۰۰ تومان بوده است، اما به مرور زمان و با رشد نرخ تورم در اقتصاد کشور، جهش قیمت این کالا همچنان ادامه‌دار بوده و تا کنون این روند متوقف نشده است؛ در حال حاضر قیمت هر لیتر روغن مایع رقمی بالغ بر ۱۷ هزار تومان تخمین زده می‌شود.

افزایش قیمت ۲۰۰ درصدی روغن مایع در بازه زمانی یک سال‌ونیم گذشته+ نمودار

قیمت روغن مایع از فروردین تا تیر سال ۹۹ ثابت بوده است، روند گرانی این کالا از مرداد سال گذشته شروع و در نیمه دوم همان سال روند پلکانی به هود گرفت به طوری که قیمت هر لیتر روغن مایع در بهمن سال ۹۹ به مراتب گران‌تر از دی همان سال است.

در حال حاضر رکورد گرانی روغن مایع با قیمت هر لیتر ۱۷ هزار تومان، متعلق به شهریور سال ۱۴۰۰ است؛ حال باید دید که وضعیت قیمت‌گذاری این کالا در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود.

گفتنی است که در سال ۹۹ و به دلیل کمبود دانه‌های روغنی، تولید انواع روغن توسط شرکت‌های تولیدکننده آن با کاهش چشمگیری رو به رو شد؛ برخی کارشناسان معتقدند که جهش قیمت این کالا در سال ۹۹ ناشی از کاهش تولید شرکت‌های تولیدکننده روغن بود، البته در این بین نباید نقش دلالان و محتکران را فراموش کرد.

در همان مقطع و به دلیل کمبود روغن در بازار، عرضه این کالا در فروشگاه‌ها با استفاده از کارت ملی انجام می‌شد؛ در حال حاضر با پیگیری‌های خبرنگار بازارنیوز و بامصاحبه‌های انجام شده با مقامات و مسئولان ذی ربط، بازار کشور پیرامون عرضه و توزیع روغن هیچ مشکلی ندارد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: