bazarnews

کد خبر: ۹۸۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۶
شب گذشته خبری مبنی بر آزادسازی ۳/۵ میلیارد دلار از منابع مسدود شده ایران در یکی از کشور‌ها منتشر شد. با این وجود امروز دلار با کاهش قیمت همراه نشد. آیا روند صعودی قیمت دلار با وجود این دست سیگنال‌ها همچنان ادامه می‌یابد؟

به گزارش شهرآرانیوز، قیمت دلار امروز به ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان رسید. این رقم در حالی است که نرخ دلار نسبت به هفته‌های گذشته با رشد عجیبی رو به رو شده است.

شب گذشته علی نادری عضو رسانه‌ای دولت گفته بود: «کمتر از ۱۰۰ روز پس از آغاز دولت سیزدهم، اخیرا بیش از ۳٫۵ میلیارد دلار از منابع مسدود شده ایران در یکی از کشور‌ها در دسترس قرار گرفته و بخش قابل توجهی از این منابع در حال ورود به چرخه تجاری کشور است.»، اما چرا بازار ارز به این خبر واکنشی نشان نداد و با کاهش قیمت همراه نشد؟

میثم رادپور، کارشناس بازار ارز در این باره می‌گوید: همچنان فشار‌ها در بازار ارز پابرجا هستند. این فشار‌ها ناشی از ضعف اقتصادی در کشور است. در حال حاضر با توجه به تورم بالا و رشد نقدینگی، دلار امکان افت قیمت را ندارد.

این کارشناس بازار ارز درباره پیش‌بینی قیمت دلار بعد از مذاکرات برجام می‌گوید: اگر در کوتاه مدت مذاکرات به نتیجه برسد احتمال کاهش قیمت دلار وجود دارد، اما به دلیل وجود فاکتور‌های اقتصادی منفی روند قیمتی به صورت دقیق قابل پیش‌بینی نیست.

رادپور در این باره توضیح می‌دهد: اگر در مذاکرات برجام گشایشی حاصل نشود، نرخ دلار رقمی نزدیک به تورم دارد. به عبارت دیگر تا پایان سال دلار ممکن است به محدوده ۳۰ هزار تومان هم برسد.

وی درباره قیمت واقعی دلار تشریح کرد: در حال حاضر هم قیمت دلار با تورم رشد کرده است. اگر به خاطر داشته باشید دوره‌های ثبات قیمت دلار رفته رفته کم شده و مقاطعی که با جهش قیمت ارز رو به رو بوده‌ایم کوتاه‌تر شده است.

رادپور در این باره توضیح داد: طی چند سال گذشته منابع ارزی کشور تحلیل رفته و دسترسی به آن‌ها کم شده است. همچنین آثار تحریم بر درآمده‌های نفتی بیش از پیش پررنگ شده است.

رادپور در ادامه به دیگر عوامل اثرگذار در رشد قیمت ارز اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی در سال‌های گذشته و قبل از شدت گرفتن فضای تحریمی حساب‌های مختلفی در کشور‌های مختلفی داشت که در حال حاضر این منابع در خارج از کشور برای بانک مرکزی از بین رفته است و به همین دلیل ابزار کنترل قیمت ارز از طریق بانک مرکزی از ما گرفته شده است.

منبع: تجارت نیوز

برچسب ها: قیمت ، دلار ، پیش بینی
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: