bazarnews

کد خبر: ۹۸۸۱۲
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰
امروز ۲۴ آبان ۱۴۰۰ شاخص بورس تهران خود را برای عبور از نیمه ابتدایی کانال ۱.۴ میلیون واحد آماده میکند. به نظر میرسد اهرم‌های رشد هم در بازار مهیاست.

برآیند شاخص‌های عملکردی بازار سهام، شاخص را در روز یکشنبه با رشد اندکی مواجه کرد، اما در مجموع وضعیت بازار در نقطه تعادل بود. اگرچه تراز پول حقیقی‌ها همچنان برای هم بازار سهام و هم صندوق‌های با درآمد ثابت منفی است، اما سرانه خرید و فروش حقیقی‌ها به نفع خریداران بود. هر چند که ارزش صف‌های خرید و فروش به نفع فروشندگان بود، اما در مجموع برآیند نیرو‌ها در بازار، معاملات را به نقطه تعادل رساند.

با گمانه زنی و خوش بینی‌ها در رابطه با تعیین قیمت خودرو براساس تصمیم ستاد تنظیم بازار، فعالان بورس واکنش مثبت نشان دادند و با اهرم‌های رشد بازار همچون رشد پلکانی قیمت دلار، خریداران توانستند مسیر نزولی شاخص در روز شنبه را با رشد آن تغییر دهند.

البته معاملات روز دوشنبه بیشتر متاثر از تغییرات نرخ ارز و بازگشایی کامودیتی‌ها قرار خواهد گرفت، اما رفتار بورس بازان در طول روند معاملات نشان داد توان سمت عرضه همچنان میتواند روند حرکتی شاخص را تحت تاثیر قرار دهد. نکته مثبت معاملات روز یکشنبه برای آغاز معاملات روز دوشنبه، افزایش صف‌های خرید برای نماد‌های خودرویی بود که سیگنال مزبور، تحرکات سمت تقاضا را برای آغاز معاملات بازار سهام فراهم و میسر میکند.

تازه‌ترین نظرسنجی هم گویای این است که بیشتر فعالان و تحلیلگران بازار سرمایه رشد شاخص را برای معاملات روز دوشنبه حدس می‌زنند و اهرم‌های کافی برای تداوم این رشد حدس می‌زنند. هر چند که رفتار بورس بازان و تجربه ماه‌های اخیر نشان داده تردید خریداران توانسته فشار سنگینی روی روند معاملات داشته باشد.

در مجموع برآیند ارزش معاملات خُرد و توان سمت تقاضا نشان میدهد بازار توان لازم برای رشد شاخص را دارد و بسیار محتمل است شاخص دوباره از نیمه کانال ۱.۴ میلیون واحد بگذرد و خود را برای تداوم این مسیر رشدی آماده کند.

/اقتصاد نیوز

برچسب ها: بورس ، سبز ، قرمز
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: