bazarnews

کد خبر: ۹۸۸۳۰
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۵
پس از برگزاری جلسه روز گذشته ستاد هماهنگی اقتصادی خبر مهمی درباره بورس اعلام شده است. گویا قرار است صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق منابع قانونی از جمله صندوق توسعه ملی تقویت شود.

بازار سهام روز‌های خوبی را پشت سر نمی‌گذارد و با وجود حتی مثبت بودن روند شاخص کل در برخی از روزها، اما همچنان خیلی از سهامداران در سبد‌های خود ضرر‌های سنگینی را شاهد هستند. فروش اوراق دولتی و افزایش نرخ سود بین بانکی دو عاملی است که این روز‌ها سهامداران را نگران کرده و در کنار آن تصور اینکه دولت ناتوان از حمایت است هم به این مساله دامن زده است.

دولت درگیر کسری شدید بودجه خود است که طبق پیش بینی مرکز پژوهش‌های مجلس تا پایان سال این کسری بودجه به بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان می‌رسد. همین عامل موجب شده که دولت به سمت فروش اوراق مشارکت به جای استقراض از بانک مرکزی تمایل بیشتری پیدا کند و در نتیجه این سهامداران بزرگترین متضرران این وضعیت شده‌اند.

آقا محمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز اخیرا این موضوع را تایید کرده و گفته بود: دولت مجبور است اوراق بفروشد هر چند منجر به سقوط بورس شود.

با این حال پس از برگزاری جلسه روز گذشته ستاد هماهنگی اقتصادی خبر مهمی درباره بورس اعلام شده است. گویا قرار است صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق منابع قانونی از جمله صندوق توسعه ملی تقویت شود.

جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت یکشنبه شب به ریاست ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور برگزار شد و پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری گزارش داد که در این جلسه بر تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه از طریق منابع قانونی ازجمله صندوق توسعه ملی تاکید شده است.

این درحالیست که سهامداران در تجربه قبلی حمایت از بورس از منابع صندوق توسعه ملی خاطره خوبی ندارند و در نهایت آن حمایت آنچنان تاثیر خاص و قابل توجهی بر روند بازار نگذاشته بود. آیا این بار این اتفاق می‌افتد و این حمایت می‌تواند بازار سهام را تقویت کند؟

این حمایت در شرایطی انجام خواهد شد که قرار است امروز عرضه اوراق دولتی در بازار اجرایی شود و بسیاری از فعالان بورسی باور دارند این روند باعث ایجاد صف‌های فروش سهام خواهد شد و تاثیر منفی بر روند شاخص بورس خواهد داشت.

/ تجارت نیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: