bazarnews

کد خبر: ۹۸۸۶۸
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۹
هنگام ساخت‌وساز یا تخریب ساختمان، تولید برخی زباله‌ها اجتناب‌ناپذیر است که به آنها ضایعات ساختمان می‌گوییم. حتی یک مکان متوسط هم می‌تواند حجم زیادی از ضایعات را تولید کند. برخی از این‌ها قابل بازیافت‌اند که این به نفع شماست، و بعضی دیگر را باید دفن کرد و قابل استفاده مجدد نیستند.

ضایعات تخریب ساختمان شامل چه مواردی است؟

ما در این مطلب به شما می‌گوییم که رایج‌ ترین انواع ضایعات تخریب ساختمانی کدامند و چگونه می‌توانید این زباله‌ها را به طور موثر مدیریت کنید.

رایج ترین ضایعات ساختمانی

1. بتن

بتن یکی از متداول‌ترین ضایعات ساختمانی است و طبق آمارها، حدود 67.5 درصد از کل زباله‌های ساختمانی و تخریب را بر حسب وزن تشکیل می‌دهد. سنگدانه بتن خرد شده یا همان اصطلاح صنعتی شن و ماسه، طرفداران زیادی دارد و می‌تواند جایگزین سنگدانه جدید در بتن جدید شود.

این جایگزینی به دلیل کمبود جهانی شن و ماسه، یک گزینه محبوب است. شن و ماسه لازم برای ساخت بتن از رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و سواحل دریاها می‌آید. ماسه‌های بیابانی که به جای آب توسط باد فرسایش می‌یابند، خیلی صاف‌اند که به بتن پایدار تبدیل نمی‌شوند. بنابراین سنگدانه‌های بتن خردشده از پروژه‌های ساخت‌وساز و تخریب، یک گزینه بسیار جذاب است.

2. فلزات آهنی

فلزات آهنی، آهن و آلیاژهای آن مانند فولاد، اغلب در ضایعات ساختمانی دیده می‌شوند و ارزش بالایی برای استفاده مجدد و بازیافت دارند. زیرا تقریبا می‌توان آنها را به طورکامل بازیافت کرد، بنابراین بازیافت مناسب منجر به ضایعات بسیار کمی با این اجزا می‌شود. شما می‌توانید قیمت روز تیرآهن را بررسی کنید و در صورت امکان از این ضایعات استفاده کنید تا در هزینه‌های شما صرفه‌جویی شود.

ضایعات تخریب ساختمان شامل چه مواردی است؟

3. فلزات غیر آهنی

فلزات غیر آهنی نیز جزو ضایعات ساختمانی محسوب می‌شوند که ارزش بالایی برای استفاده مجدد و بازیافت دارند. فلزاتی مثل آلومینیوم، مس، سرب و روی، در ساخت لوله‌ها و قطعاتی مانند میخ و میلگرد مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیم‌کشی برق، حاوی فلزات قابل بازیافت ارزشمندی مانند مس و آلومینیوم است. شما هنگام سرچ کردن قیمت روز میلگرد و بررسی موارد دیگر، به استفاده مجدد از میلگردها هم فکر کنید.

4. آجر

آجرها برای استفاده مجدد در پروژه‌های بعدی ایده‌آل‌اند، البته تا زمانی که یکپارچگی ساختاری خود را پس از تخریب حفظ کرده باشند. ضایعات آجر، ممکن است شامل آلاینده‌هایی مانند ملات و گچ باشد که می‌تواند ارزش آجر را برای استفاده مجدد کاهش دهد.

در این صورت، احتمالا شرکت‌ها بخواهند آجرهای خود را برای بازیافت بفرستند. بازیافت آجر شامل خردکردن آجرها به قطعات کوچک برای استفاده مجدد و به عنوان مواد پرکننده است.

ضایعات تخریب ساختمان شامل چه مواردی است؟

5. سرامیک و کاشی

ضایعات ساختمانی مثل کاشی و سرامیک می‌توانند بقایای تخریب باشند یا اینکه صرفا مواد اضافی پس از تکمیل پروژه به حساب آیند. اگر این ضایعات سالم باشند، می‌توانید آنها را برای استفاده مجدد در پروژه‌های جدید به کار ببرید. اگر شرکتی نتواند از این مواد استفاده کند، ممکن است همچنان بتواند مواد استفاده شده را بفروشد یا آنها را برای بازیافت بفرستد.

6. چوب

مقدار قابل توجهی از ضایعات ساختمانی، چوب است که اغلب از تیرهای سقف، تکیه‌گاه‌های دیوار و کف‌های چوبی به جای می‌مانند. در یک پروژه ساختمانی جدید ممکن است چوب باقی بماند یا اینکه تراشه و ضایعات چوبی ایجاد شوند.

اگر قراراست که مواد چوبی را در پروژه‌های آینده استفاده کنید، حتما به فکر تمیزکردن و میخ‌زدایی آنها باشید. کارفرمایان و مهندسین می‌توانند چوب استفاده شده را بازیافت کنند و با خردکردن، آنها را به عنوان پرکننده به کار ببرند. اتخاذ این رویکرد به دور نگه داشتن منابع طبیعی ارزشمند از محل دفن زباله و کاهش جنگل‌زدایی کمک می‌کند.

7. مواد عایق

برخی دیگر از ضایعات ساختمانی شامل موارد زیر است:

 • سلولز
 • فایبرگلاس
 • فوم‌ها
 • الیاف طبیعی
 • پرلیت
 • پلی ایزوسیانورات
 • پلی استایرن
 • پلی اورتان
 • ورمیکولیت

به خصوص در کارگاه‌های ساختمانی که شامل تخریب ساختمان‌های قدیمی می‌شوند، مواد عایق زباله ممکن است حاوی آزبست باشند که به دلیل خطرات سلامتی، خطرناک است. حتی استنشاق غلظت بسیار پایین ذرات آزبست موجود در هوا، می‌تواند فرد را در خطر ابتلا به بیماری ریوی قرار دهد. اگر مواد عایق زباله در محل ساخت و ساز یا تخریب حاوی مقادیر کمی آزبست باشند، آنها نیز خطرناک‌اند.

شرکت‌ها نمی‌توانند از این مواد استفاده مجدد یا بازیافت کنند، بلکه باید طبق مقررات قابل اجرا آن‌ها را به درستی دفع کنند. با بازیافت این موارد، قیمت لوله، الیاف و ... تحت تاثیر قرار می‌گیرد و هزینه مناسب‌تری را برایتان فراهم می‌کند.

8. شیشه

ساخت و ساز و تخریب، اغلب ضایعات ساختمانی شیشه‌ای را به شکل پنجره‌های قدیمی تولید می‌کنند. گاهی اوقات می‌توان از این شیشه استفاده مجدد کرد، یا می‌توان آن را بازیافت و برای محصولات جدید ذوب کرد. همچنین ممکن است خرد شده و به عنوان سنگدانه در بتن استفاده شود و برای استفاده در فایبرگلاس به کار رود.

9. پلاستیک

محصولات ساختمانی اغلب انواع مختلفی از زباله‌های پلاستیکی را تولید می‌کنند. اجزای پلاستیکی روی سقف و دیوارها پس از تخریب تبدیل به زباله می‌شوند، مانند لوله‌های پلاستیکی، کانال‌کشی کابل، نمای سایدینگ و اجزای پنجره پلی وینیل کلراید (PVC) و پوشش‌های کلید چراغ.

اگر شرکت‌های ساختمانی نتوانند از زباله‌های پلاستیکی خود استفاده مجدد کنند، بسته به توانایی شهرداری یا شرکت دفع زباله، ممکن است بتوانند بخش زیادی از آن را بازیافت کنند. بازیافت پلاستیک اغلب در صورتی بهترین کاربرد را دارد که شرکت انواع مختلف پلاستیک را از قبل جدا کرده و تمیز کند. پلاستیک های مخلوط و پلاستیک‌هایی که با آلاینده‌ها در تماس‌اند، شاید بازیافت را دشوارتر کنند.

10. سنگ و خشت

گاهی اوقات پروژه‌های ساخت و ساز و تخریب، ضایعات سنگ و خاک‌رس تولید می‌کنند. سنگ در شرایط استثنایی ممکن است جایگزین خوبی برای استفاده مجدد در پروژه‌های آینده باشد. در غیر این صورت، فرآیند خرد کردن، سنگ و خاک‌رس را به قطعات ریز برای استفاده در پرکننده سنگدانه تبدیل می‌کند. سنگریزه به دست آمده ممکن است در محصولات تخصصی مانند بتن عایق حرارتی استفاده شود یا به عنوان پرکننده در زیر بسترها یا راهروها تبدیل شود.

ضایعات تخریب ساختمان شامل چه مواردی است؟

11. خاک

درجه‌بندی یک سایت برای ساخت و ساز یا حفر پایه برای یک ساختمان، اغلب مقادیر زیادی خاک را به عنوان زباله تولید می‌کند. گاهی اوقات شرکت‌ها می‌توانند خاک خود را به عنوان ماده پرکننده به سایر سایت‌های ساختمانی که نیاز به پر کردن سوراخ‌ها دارند، بفروشند. به عنوان مثال، بزرگراه‌ها و سایر پروژه‌های زیرساختی اغلب به خاک پرکننده نیاز دارند.

12. سایر ضایعات لایروبی

برخی دیگر از ضایعات ساختمانی، در گروه ضایعات لایروبی قرار می‌گیرند که شامل اشیای طبیعی حذف شده از محل ساخت می‌شوند. مواردی مانند:

 • سنگ‌ها
 • درختچه‌ها
 • کنده درخت
 • شاخه‌های درخت
 • درختان

لازم نیست همه مواد لایروبی به محل‌های دفن زباله بروند. به عنوان مثال، شرکت‌ها ممکن است درختان و کنده‌ها را برای خرد کردن در مالچ بفرستند.

مدیریت ضایعات ساختمانی

مدیریت این پسماندها به چند دلیل ارزشمند است، از جمله:

 • مسئولیت زیست محیطی را ترویج می‌دهد.
 • از سلامت عمومی حمایت می‌کند.
 • پایداری و بازیافت را تشویق می‌کند.
 • باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

برای اطمینان از بهترین شیوه های مدیریت ضایعات ساختمانی، همکاری با یک شرکت مورد اعتماد دفع زباله اغلب مفید است. از آنجا که مقاطع دست دوم ساختمانی مثل تیرآهن خواص و استحکام اولیه را ندارند، بهتر است برای ساخت و ساز به سراغ مقاطع با کیفیت و سالم بروید. خرید نبشی، میلگرد و دیگر آهن آلات را به آیرومارت بسپارید. برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت مجموعه به آدرس www.iromart.com مراجعه کنید و یا با شماره تلفن 02145306 تماس حاصل فرمایید.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: