bazarnews

کد خبر: ۹۸۸۸۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۴
«یکی از راه‌های جذب سرمایه و تشویق سرمایه گذاران، ارتقای اعتماد سرمایه گذاران نسبت به سرمایه گذاری در آذربایجان شرقی است» این جملات بخشی از یادداشت طاهر خیری فعال رسانه‌ای برای بازار است.

آذربایجان شرقی به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و اهمیت استراتژیک آن یکی از مناطق حساس و مهم کشور است. با توجه به قرار گرفتن این استان در مسیر جاده ابریشم و ترانزیت کالا از شرق آسیا به اروپا پتانسیل بسیار بالایی برای بوجود آمدن یک مرکز عمده تجاری بین المللی را دارا می‌باشد. این امر میسر نمی‌شود مگر با سرمایه گذاری در بخش‌های زیربنایی و اقتصادی این منطقه از شمال غرب ایران.

به نظر می‌رسد جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی و سرمایه گذاری بخش خصوصی در اجرای پروژه‌های مهم عمرانی، صنعتی و گردشگری آذربایجان شرقی یکی از راهکار‌های ضروری برای توسعه استان و شهر تبریز است.

واقعیت این است که در سال‌های اخیر به علت نبود رویه واحد و رویکرد حمایتی مسئولان دولتی از جذب سرمایه، عدم حمایت حقیقی بانک‌های عامل از سرمایه گذار‌ها و تسهیل نشدن ساز و کار‌های اداری و مالیاتی برای حمایت از سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی از موانع اصلی سرمایه گذاری در استان بوده است.

دعوت از سرمایه گذاران بخش خصوصی استان مقیم پایتخت و شهر‌های دیگر و حتی آذری‌های ساکن در خارج از کشور برای آوردن سرمایه‌های خود به وطن اصلی شان می‌تواند راهکار موثری برای رونق بخشیدن به سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف باشد. امری که متاسفانه طی سال‌های گذشته از این ظرفیت غفلت شده است و اکنون از مدیران استانی دولت سیزدهم انتظار می‌رود نسبت به جذب این سرمایه‌ها اقدام کنند.

در همین حال دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری در استانداری تشکیل یافته است و ۲۴ وظیفه نیز در این راستا دارد. ضروری ست این دفتر برای تنویر افکار عمومی بیلان کاری خود را در زمینه جذب و راهبری سرمایه‌ها به استان در سال‌های گذشته و حال ارائه دهد تا روشن شود چقدر در انجام وظایفش موفق بوده است.

یکی از راه‌های جذب سرمایه و تشویق سرمایه گذاران، ایجاد فضای امن و ارتقای اعتماد سرمایه گذاران نسبت به سرمایه گذاری در استان آذربایجان شرقی می‌باشد. به همین منظور سه عامل عملکرد دولت، اطلاع رسانی و پاسخگویی به سرمایه گذاران به عنوان عواملی که می‌توانند بر اعتماد سرمایه گذاران موثر باشد تاکید می‌شود.

حمایت از سرمایه و سرمایه گذاران باید رویکرد اساسی مسئولان استان باشد. زیرا تنها راه برون رفت از مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری و رونق بخشیدن به تولید و صنایع تولیدی سرمایه گذاری است. نقش سرمایه گذاری در توسعه و رونق اقتصادی و اشتغال بر کسی پوشیده نیست. با توجه به این مساله دغدغه مسئولان باید هموار کردن سرمایه‌ها و تشویق سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در این منطقه باشد.

برای هموار کردن مسیر سرمایه گذاری در استان باید همه موانع پیش رو از جمله بروکراسی‌های زائد اداری حذف و پروسه جذب سرمایه گذار نیز کوتاه شود. دادن مشوق‌ها به سرمایه گذاران، می‌تواند انگیزه آنان را برای آوردن سرمایه هایشان به داخل استان ارتقا دهد.

در همین ارتباط حضرت آیت الله خامنه‌ای نیز با تأکید بر لزوم تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی، می‌فرمایند بخش خصوصی دارای امکانات فراوان و نقدینگی لازم است و باید از طریق برطرف کردن مشکلات مالیاتی و مجوز‌ها و همچنین تسهیلات بانکی، بخش خصوصی را به سرمایه گذاری ترغیب کرد.

/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: