bazarnews

کد خبر: ۹۸۹۰۵
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲
قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در اکتبر 2021 به سطح بی سابقه ای رسید. قیمت زغال سنگ حرارتی استرالیا و قیمت نقدی گاز طبیعی اروپا و آسیا به ترتیب سه، چهار و دو برابر بیشتر از ژانویه بود. افزایش قیمت ها منعکس کننده افزایش شدید تقاضا برای تولید برق، به ویژه در چین و هند و محدودیت عرضه تا حدی به دلیل رویدادهای نامساعد جوی است. با این حال، با افزایش تولید زغال سنگ توسط چین و کاهش تقاضای فصلی، قیمت ها در ابتدای نوامبر تا حدودی کاهش یافت.

علل افزایش قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در بازار جهانی

گروه نفت و انرژی بازارنیوز:مهدی دهقانی اسکوئی؛ قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در اکتبر 2021 به سطح بی سابقه ای رسید. قیمت زغال سنگ حرارتی استرالیا و قیمت نقدی گاز طبیعی اروپا و آسیا به ترتیب سه، چهار و دو برابر بیشتر از ژانویه بود. افزایش قیمت ها منعکس کننده افزایش شدید تقاضا برای تولید برق، به ویژه در چین و هند و محدودیت عرضه تا حدی به دلیل رویدادهای نامساعد جوی است. با این حال، با افزایش تولید زغال سنگ توسط چین و کاهش تقاضای فصلی، قیمت ها در ابتدای نوامبر تا حدودی کاهش یافت.

علل افزایش قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در بازار جهانی

نمودار (1): قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ

منبع: بانک جهانی

با احیای اقتصاد جهانی، تقاضا دوباره افزایش می یابد

با بهبود اقتصاد جهانی از همه‌گیری کرونا تقاضا برای گاز طبیعی و زغال سنگ، هم برای تولید برق و هم برای مصارف صنعتی، افزایش یافته است. در چین، تولید برق در ژانویه تا آگوست 2021 نسبت به سال قبل 11 درصد افزایش یافت، در حالی که در هند، 17 درصد به نسب سالانه در آگوست 2021 افزایش داشت.

علل افزایش قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در بازار جهانی

نمودار (2): افزایش در تولید انرژی و صادرات چین- درصد تغییرات ژانویه تا اگوست 2021 نسبت به سال قبل

منبع: بانک جهانی

 

رویدادهای نامطلوب آب و هوایی منابع را محدود می کند

رویدادهای آب و هوایی اثرات قابل توجهی بر تولید انرژی در سال 2021 داشته است. خشکسالی باعث کاهش تولید برق آبی در برزیل، چین، ترکیه و ایالات متحده شد که به افزایش تقاضای سوخت فسیلی کمک کرد. رویدادهای نامطلوب جوی نیز بر تولید گاز طبیعی و زغال سنگ تأثیر گذاشت. سیل باعث کاهش تولید زغال سنگ در چندین کشور از جمله چین و اندونزی شد. عرضه زغال سنگ نیز تحت تأثیر سیاست ها قرار گرفت، از جمله ممنوعیت واردات زغال سنگ از استرالیا توسط چین، که تجارت بین المللی زغال سنگ را مختل کرد. محدودیت تولید زغال سنگ و تولید انرژی آبی باعث شد واردات گاز طبیعی چین به شدت افزایش یابد. با این حال، تولید زغال سنگ در ماه اکتبر در بحبوحه تلاش های دولت برای افزایش عرضه به شدت افزایش یافت.    

علل افزایش قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در بازار جهانی

نمودار (3): تولید برق آبی در آمریکا- درصد کل تولید آبی ایالات متحده

منبع: بانک جهانی

 

یکپارچگی فزاینده بازار جهانی انرژی

همبستگی بالای قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ نشان می دهد که چگونه این بازارها به طور فزاینده ای یکپارچه شده اند. این تا حد زیادی به دلیل اهمیت فزاینده گاز طبیعی مایع (LNG) است. در سال 2020، LNG بیش از نیمی از کل گاز طبیعی مبادله شده را به خود اختصاص داد، در حالی که در سال 2000 کمتر از یک چهارم بود. به ویژه اروپا به دلیل کاهش تولید داخلی، به طور فزاینده ای به واردات LNG وابسته شده است. در نتیجه، کمبود سوخت در یک منطقه، مانند زغال سنگ در چین، نه تنها می‌تواند منجر به افزایش قیمت زغال‌سنگ در مناطق دیگر شود، بلکه می‌تواند بر قیمت جایگزین‌هایی مانند گاز طبیعی فشار رو به بالا وارد کند.

علل افزایش قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در بازار جهانی

نمودار (4): واردات گاز طبیعی اروپا- درصد مصرف کل

منبع: بانک جهانی

 

خطرات برای چشم اندازه. در کوتاه مدت، قیمت زغال سنگ و گاز طبیعی در برابر شرایط آب و هوایی بسیار آسیب پذیر باقی می مانند. در حال حاضر موجودی های جهانی در مقایسه با سال های گذشته بسیار پایین است، به خصوص در اروپا، جایی که سطح فعلی موجودی ها بسیار کمتر از میانگین پنج ساله خود باقی مانده است. این امر خطر کمبود و افزایش قیمت ها را تشدید می کند، به خصوص اگر زمستان سردتر از حد معمول باشد. به طور گسترده تر، تغییرات آب و هوا و الگوهای آب و هوایی متغیر به طور فزاینده ای بر تقاضا برای این کالاها با افزایش مصرف انرژی برای سرمایش یا گرمایش به دلیل نوسانات شدید دما تأثیر می گذارد. رویدادهای طبیعی مرتبط با آب و هوا نیز بر تولید انرژی تأثیر می‌گذارند، هم با تأثیرشان بر تولید انرژی‌های تجدیدپذیر و هم تولید سوخت‌های فسیلی.

علل افزایش قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در بازار جهانی

نمودار (5): ذخایر گاز طبیعی اروپا

منبع: بانک جهانی

 

تأثیرات گسترده تر

افزایش اخیر قیمت‌های زغال‌سنگ و گاز طبیعی (و همچنین نفت) بر بازارهای دیگر کالاها اثر شدید گذاشته است. قیمت های بالای انرژی بر تولید برخی از فلزات (به ویژه آلومینیوم و روی که تولید آن ها انرژی بر هستند) و کودها (برخی از آن ها از گاز طبیعی و زغال سنگ به عنوان ورودی استفاده می کنند) تأثیر گذاشته است. تولید مواد غذایی نیز به دلیل قیمت بالای کود و هزینه سوخت گرانتر شده است. افزایش قیمت انرژی همچنین برخی از چالش های ناشی از انتقال انرژی را برجسته می کند، به ویژه حصول اطمینان از سرمایه گذاری کافی در منابع انرژی کم کربن برای جایگزینی سرمایه گذاری کمتر در سوخت های فسیلی. کاهش سهم سوخت‌های فسیلی در ترکیب انرژی می‌تواند به کاهش مواجهه کشورها با نوسانات قیمت این کالاها کمک کند.

 

Source: https://blogs.worldbank.org/opendata/energy-market-developments-natural-gas-and-coal-prices-surge-amid-constrained-supply?CID=WBW_AL_BlogNotification_EN_EXT

 

[1] Energy market developments: natural gas and coal prices surge amid constrained supply

[2] PETER NAGLEKALTRINA TEMAJ

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: