bazarnews

کد خبر: ۹۸۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۸
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
یک مقام مسئول با تکذیب خبر جمع‌آوری وسایل و دارو‌های پیشگیری از بارداری در داروخانه‌ها، توجه به افزایش دارو‌های درمان نازایی را بهترین رویکرد برای حرکت به سوی افزایش جمعیت کشور دانست.

گروه بهداشت و درمان بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ طی چندروز گذشته در فضای مجازی خبری مبنی بر جمع‌آوری وسایل و دارو‌های پیشگیری از بارداری در داروخانه‌ها سر و صدای زیادی به پا کرد که موج انتقادات به وزارت بهداشت و سایر مسئولین به همراه داشت. کاربران فضای مجازی این خبر را در راستای تصویب و تایید طرح جوانی جمعیت در مجلس شورای اسلامی می‌دانند و انگشت اتهام را به سوی نمایندگان حامی این طرح نشانه گرفتند.

با این حال، علیرضا سالم، عضو شورایعالی داروخانه‌های کشور، با تکذیب این خبر، به بازارنیوز گفت: اصلا در جریان جمع‌آوری وسایل ضدبارداری در داروخانه‌ها نیستم و تاکنون در گروه‌های صنفی، مطلقا صحبت از این قضیه نبوده است. همچنین تاکنون هیچ ابلاغی چه به صورت رسمی و چه به صورت پیامکی به داروخانه‌ها نرسیده است.

وی افزود: قویا این موضضوع را تکذیب می‌کنم و اگر چنین چیزی باشد، نهاد صنفی ما این موضوع را اعلام رسمی می‌کند. چنین خبری نیست و چنین اتفاقی هم نخواهد افتاد.

سالم تصریح کرد: قطعا داروخانه‌هایی که اقدام به چنین کاری کنند، دچار تخلف شده‌اند و باید با آن‌ها برخورد شود. این بیشتر به نظر می‌رسد که یک شایعه باشد. هرگز نمی‌شود دارو یا وسیله‌ای که برچسب وزارت بهداشت را دارد و با فاکتور‌های رسمی به داروخانه‌ها داده شده را جمع کنند. مگر می‌شود که در یک کشور دنیا، وسایلی مانند کاندوم را جمع‌آوری کنند؟ چنین اقداماتی معنی ندارد. در طول این سال‌ها و در اوج مواردی که سختگیری‌ها بیشتر هم بود، چنین اقدامی رخ نمی‌داد.

عضو شورایعالی داروخانه‌های کشور تاکید کرد: برای حمایت از افزایش جمعیت، به جای تمرکز بر این موارد، بهتر است دارو‌های مربوط به درمان نازایی را در کشور بیشتر کنند که مردم بتوانند به درمان خود بپردازند. من بیشمار بیمار را سراغ دارم که درگیر پیدا کردن دارو برای باروری هستند. بهتر نیست این سیاست‌ها اصلاح شود؟ اگر سیاست افزایش باروری در جامعه است، باید ابزار این امر را توسعه دهند که یکی از آن ابزار، تهیه و تدارک دارو‌های مخصوص درمان نازایی است.

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: