bazarnews

کد خبر: ۹۹۰۰۳
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۴۶
دیروز (سه شنبه ۲ آذر ماه) روند بازار سرمایه، نزولی بود و آیا روند بورس در جریان معاملات امروز (چهارشنبه ۳ آذرماه) تغییر خواهد کرد و مثبت می‌شود؟! ِ

دیروز (سه شنبه ۲ آذر ماه) شاخص کل بورس در پایان معاملات بازار سرمایه با افت ۲ هزار و ۵۲۱ واحدی روبرو شد و در ارتفاع ۱ میلیون و ۴۰۴ هزار و ۶۱۱ واحدی قرار گرفت. در پایان معاملات دیروز، شاخص کل هم وزن بورس، نیز با کاهش ۱ هزار و ۸۸۹ واحدی روبرو شد و در ارتفاع ۳۸۵ هزار و ۴۴ واحدی قرار گرفت. در حال حاضر، بورس در شرایط مطلوبی قرار ندارد و این عوامل، موجب نگرانی سهامداران بورس را فراهم کرده است. سهامداران بورس امیدوار به تغییر روند بورس هستند و آیا در روز‌های آینده، وضعیت بورس بهتر می‌شود؟!

پیش بینی بورس امروز چهارشنبه ۳ آذر ماه
دیروز (سه شنبه ۲ آذر ماه) بورس تقریبا روز آرامی را پشت سر گذاشت و مطابق دو روز گذشته شستا با صف خرید به کار خود پایان داد. شاخص کل و شاخص کل هم وزن هر کدام در مقایسه با روز گذشته به ترتیب اُفت ۰.۱۳ و ۰.۳۲ درصدی را تجربه کردند. نکته قابل توجه برای بورس دیروز، ورود پول حقیقی به بازار به میزان ۱۱۰ میلیارد تومان بود.
ارزش معاملات بورس در روز جاری حدود ۴ هزار میلیارد تومان بود و فولاد، شستا، پارس، شفن، تاپیکو، شبندر، وغدیر هفت نماد با بیشترین تاثیر بر روی شاخص کل بودند. شستا بعد از خبر افزایش سرمایه خود دیروز را نیز به صف خرید نشست، اما این صف خرید تا انتهای بازار دوام نیاورد و عرضه شد.
هر چند دیروز همه سهامداران منتظر بازگشایی دو نماد خودرو و خساپا به عنوان لیدر‌های گرو‌ها خودرویی و حتی بازار بودند، اما این اتفاق رخ نداد تا این بازگشایی به روز‌های دیگر موکول شود.
«نیما میرزایی» تحلیلگر و کارشناس بازار سرمایه درخصوص وضعیت بورس امروز (چهارشنبه ۳ آذرماه)، گفت: بازار کماکان وضعیت نوسانی دارد و سردرگمی و عدم شفافیت در آینده، اهرم‌های تاثیر گذار داخلی و خارجی بر آن موجب ادامه وضعیت فعلی علی رغم جذابیت قیمتی در نماد‌های متعدد شده است. از ابهامات قابل مدیریت داخلی، می‌توان به نرخ‌های بهره، ارز و خوراک در آینده، حتی کوتاه مدت اشاره کرد که به نظر می‌رسد بخش عمده آن توسط وزارت اقتصاد در تعامل با سایر وزارت خانه‌های مرتبط قابل مرتفع کردن باشد. برای بازار امروز روز پُرعرضه‌ای را پیش بینی می‌کنم که با حجم معاملات کم، ولی نوسانات شدید روبه رو باشد.

عامل تاثیر گذار بر روند بورس هفته جاری
مهمترین فاکتور خبری برای هفته آینده، اخبار مربوط به بودجه است که می‌تواند بر بازار اثرگذار باشد. این طور که شنیده می‌شود تصمیم بر آن شده که دلار در بودجه با نرخ ۲۲ الی ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته شود و این یعنی نرخ دلار نیمایی به عنوان مرجع رسمی قیمت دلار در نظر گرفته خواهد شد که این هم باز به نفع بازار سرمایه و سیگنال مثبتی برای کلیت بازار است.
در هفته گذشته، شاهد شاهد خروج ۱۲۰ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی از بازار بودیم، اما در صندوق‌های بادرآمد ثابت هم هیجان ورود پول حقیقی نداشتیم که این نشان از انتظارات تورمی افراد حقیقی است که با رشد قیمت دلار ترجیج می‌دهند سرمایه‌هایشان را کمتر به‌صورت ریال نگه دارند. این ریزش‌های روز‌های اخیر بازار با سال گذشته تفاوت معناداری دارد. در سال گذشته پی بر ایی کلیت بازار بالا بود، ولی دیروز پی بر ایی بازار به اعداد جذابی رسیده است و کم نیستند سهم‌هایی که به لحاظ بنیادی در وضعیت خوبی قرار گرفته است و بدین جهت است که می‌توانیم بگوییم بازار سهام یکی از ارزانترین بازار‌ها در شرایط فعلی است و برای کسانی که قصد سرمایه‌گذاری با دید میان‌مدت و بلندمدت دارند می‌تواند جذاب باشد.
اما نکته جالب و راهبردی برای معاملات هفته آینده، نسبت تغییرات شاخص هم‌وزن به شاخص‌کل است. در طی دو سه ماه اخیر وضعیت شاخص‌کل نسبت به شاخص هم‌وزن بهتر بود یعنی در روز‌های مثبت شاخص‌کل رشد بیشتر و در روز‌های منفی درصد منفی کمتری را تجربه می‌کرد. اما در هفته گذشته شاهد بهبود نسبی شاخص‌کل هم‌وزن به شاخص‌کل هستیم.

/ شمانیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: