bazarnews

کد خبر: ۹۹۰۲۱
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۷
دلار در حالی برای پرش به کانال ۳۰ هزار تومان دور برداشته است که به عقیده کارشناسان چنانچه دولت باسیاست گذاری‌های ارزی، بازار را مدیریت نکند، افزایش قیمت‌ها در این بازار در روز‌های آینده دور از ذهن نیست.

با افزایش قیمت ارز و رسیدن قیمت دلار به بیش از ۲۸ هزار تومان در دو هفته اخیر، بازار ارز از جنب و جوش بالایی برخوردار شده است، خریداران به بازار آمده اند، اما نه برای اینکه بازار را به هم بریزند بلکه اکثر آن‌ها با هدف خرید ارز سهیمه‌ای از افراد نیازمندی که خودشان توان خرید آن را ندارند، سهمیه آن‌ها را با قیمت بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می‌خرند و از این طریق به سود‌های کلانی دست می‌یابند.

فروشندگان سهمیه ارزی نیز بیشتر افرادی را تشکیل می‌دهند که مشخص است از قشر کم درآمد و ضعیف جامعه هستند آن‌ها نیامده اند که ارز بخرند و آن را نگه دارند و یا با آن به سفر خارجی بروند بلکه برای اینکه ۳۰۰ یا ۴۰۰ تومان پول را از این طریق به دست آورند به میدان فردوسی و خیابان‌های همجوار آن هجوم آورده اند

هجوم فروشندگان ارز سهمیه‌ای به بازار
بازاری که نظارت دقیقی در آن به چشم نمی‌خورد چرا که صف صرافی‌های فروش ارز سهمیه‌ای هم اکنون به قدری شلوغ است که جای سوزن انداختن نیست. از طرفی فروشندگان سهمیه ارزی نیز بیشتر افرادی را تشکیل می‌دهند که مشخص است از قشر کم درآمد و ضعیف جامعه هستند آن‌ها نیامده اند که ارز بخرند و آن را نگه دارند و یا با آن به سفر خارجی بروند بلکه برای اینکه ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومان پول را از این طریق به دست آورند به میدان فردوسی و خیابان‌های همجوار آن هجوم آورده اند.
بررسی‌های «بازار» از ماجرای شلوغی این روز‌های بازار ارز حکایت از آن دارد که صرافی‌ها به هر کارت ملی ۲۲۰۰ دلار در هر سال سهمیه ارزی با نرخ ارز صرافی به متقاضیان پرداخت می‌کنند، حال از آنجایی که نرخ ارز بازار آزاد بیشتر از نرخ ارز صرافی هاست بنابراین افرادی که به نوعی اجیر دلالان می‌شوند کارت ملی خود را در قبال مبلغ ناچیزی به آن‌ها اجاره می‌دهند و یا با پول دلالان یا سرمایه گذاران اقدام به خرید ارز سهمیه‌ای می‌کنند که این کار معمولا به نفع دلالان تمام می‌شود. البته هستند افرادی نیز که برای تهیه ارز دانشجویی و یا سفر در کنار اجاره دهندگان کارت ملی اقدام به خرید این نوع ارز می‌کنند، اما تعداد آن‌ها به نسبت خیلی زیاد نیست. ارزی که که روز به روز به شکلی خزنده در حال حرکت با شیب رو به بالاست و سیاست گذران ارزی نیز نسبت به ساماندهی وضعیت بازار و جلوگیری از رشد نامعقول قیمت‌ها نسبت به این موضوع کم توجه اند.

دولت گویا نمی‌خواهد قیمت ارز را در بازار متعادل کند و یا اقداماتی در راستای تثبیت آن انجام دهد، آنگونه که اکنون داد و ستد ارز سهمیه‌ای به نفع افراد سود جود و رانت خوار آشکارا در حال انجام است و این موضوع از لحاظ روانی بر افزایش قیمت ارز تاثیر گذاشته است

کم توجهی بانک مرکزی به ساماندهی بازار ارز
یکی از فعالان بازار ارز در گفتگو با «بازار» علت افزایش قیمت ارز در این روز‌ها را ناشی از عدم نظارت مسئولان در بازار ارز عنوان کرد و گفت: دولت گویا نمی‌خواهد قیمت ارز را در بازار متعادل کند و یا اقداماتی در راستای تثبیت آن انجام دهد. آنگونه که اکنون داد و ستد ارز سهمیه‌ای به نفع افراد سود جو و رانت خوار آشکارا در حال انجام است و این موضوع از لحاظ روانی بر افزایش قیمت ارز تاثیر گذاشته است.
وی افزود: البته این یک جز از کل ماجراست، چرا که رشد قیمت‌ها ریشه در مسائل اقتصادی و بعضا سیاسی دارد. به طور مثال هنوز خبر خوشی از انجام مذاکرات که به رفع نهایی تحریم‌ها و یا بازگشت ارز‌های بلوکه شده کشور باشد به گوش نمی‌رسد. از طرفی نیز با توجه به رشد تورمی که در بازار وجود دارد فعالان بازار معتقدند؛ ارز نیز باید همچون کالا‌هایی که در بازار بدنبال رشد نرخ تورم افزایش می‌یابد آن نیز باید افزایشی شود.
این فعال بازار ارز اضافه کرد: تیم اقتصادی دولت نیز هنوز هیچ اقدامی در راستای ثبات بخشی قیمت ارز و یا ساماندهی این بازارنکرده است و بانک مرکزی در سکوت مطلق فرو رفته است در حالی که خیلی‌ها منتظر بودن با روی کار آمدن رئیس کل جدید بانک مرکزی اقداماتی در راستای ثبات نرخ ارز در بازار ایجاد می‌شود.

موضوع کسری بودجه دولت و نیر فروش ارز گران توسط صرافی‌ها نیز عامل دیگر افزایش این روز‌های نرخ ارز دربازاراست، زیرا صرافی‌ها قیمت ارز را در بازار پایین نمی‌آورند و بازار آزاد نیز به تبع قیمت صرافی ها، قیمت‌ها را تعیین و البته افزایش می‌دهند

فروش ارز با قیمت بالا در صرافی‌ها و پیروی بازار آزاد از آن!
همچنین موضوع کسری بودجه دولت و نیز فروش ارز گران توسط صرافی‌ها نیز عامل دیگر افزایش این روز‌های نرخ ارز دربازارمطرح می‌شود، زیرا صرافی‌ها قیمت ارز را در بازار پایین نمی‌آورند و بازار آزاد نیز به تبع قیمت صرافی ها، قیمت‌ها را تعیین و البته افزایش می‌دهند.
بنا به این گزارش، قیمت دلار در بازار آزاد هم اکنون بین ۲۹ تا ۲۹ هزار ۲۰ تومان در نوسان است، این در حالی است که ساعاتی پیش قیمت دلار در کانال ۲۸ هزار تومان قرار داشت. به گفته کارشناسان چنانچه بانک مرکزی اقدامات خود را در راستای متعادل کردن قیمت‌ها در بازار ارز به کار نگیرد احتمال افزایش نرخ‌ها و یا نوسان در این بازار پر هیاهو دور از ذهن نیست. برخی نیز معتقدند؛ سرمایه گذاری در بازار ارز ریسک بالایی دارد و معلوم نیست که تا ساعات آینده قیمت این کالا به چه رقمی برسد چرا که هنوز دولت تصمیمی برای متعادل کردن نرخ این کالا در نظر نگرفته است و این احتمال وجود دارد که قیمت‌ها به یک باره بریزد.


/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: