bazarnews

کد خبر: ۹۹۰۵۳
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۵
یک اقتصاددان درگفتگو با بازارنیوز تاکید کرد؛
یک اقتصاددان عرضه بدون نظارت و بی حساب کتاب ارز سهمیه‌ای به عامه مردم، با استفاده از کارت ملی را اقدامی در جهت تباهی منابع ارزی کشور دانست.

عرضه «ارز سهمیه‌ای» یعنی زدن چوب حراج به منابع ارزی کشور

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ این روز‌ها تمامی صرافی‌های حاضر در خیابان فردوسی شاهد صف‌های عریض و طویل افرادی هستند که دنبال آنها که با استفاده از کارت ملی خود، بتوانند ارز سهمیه‌ای که هر سال به هر ایرانی به میزان مشخصی تعلق می‌گیرد را از صرافی‌ها خریداری و آن را با اختلاف قیمت یک هزار تا ۱۵۰۰ تومانی در سطح بازار آزاد به فروش برسانند.

گزافه نیست که اگر بگوییم که در این بین دلالانی نیز هستند در چنین آب گل آلودی با پرداخت وجه ناچیز ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومانی افراد کم سواد را به خود جذب کرده و با استفاده از کارت ملی این افراد، اقدام به دریافت ارز سهمیه‎‌ای این نفرات می‌کنند.

بنا بر مشاهدات میدانی خبرنگار بازارنیوز، دریافت کارت ملی برای اخذ ارز سهمیه‌ای پس از گذشت ماه‌ها و یا هفته‌ها از اطلاعیه بانک مرکزی و ابلاغیه کانون صرافان به صرافی‌های کل کشور، هنوز به روال گذشته خود در حال انجام شدن بوده و به نظر می‌رسد تاکنون برخودی نیز پیرامون این مسئله با سوداگران حاضر در بازار ارز از سوی دستگاه‌های ذی ربط انجام نشده باشد.

پیرو همین مسئله، «علی قنبری» اقتصاددان و استاد دانشگاه تربیت مدرس تهران در گفتگو با بازارنیوز به عواقب منفی عرضه ارز سهمیه‌ای با استفاده از کارت ملی افراد، اشاره و پیرامون این مسئله اظهار کرد: این اقدام در حقیقت یک حرکت اشتباه و کاملا غلطی است که تاکنون در میان بازار ارز کشور رواج داشته و اکنون با توجه به کمبود منابع ارزی ایران، ادامه این سیاست تنها به منزله یک بی مبالاتی تلقی خواهد شد؛ دولت سیزدهم برای ثبات بازار ارز کشور موظف است که هر چه زودتر این موضوع را مدیریت و یا حتی پایان دهد.

این اقتصاددان با اشاره به تفاوت قیمت ۱۵۰۰ تومانی ارز سهمیه‌ای با ارز بازار آزاد، عرضه این شکل نحوه توزیع ارز به دست افراد عادی را یکی از علل رشد و رواج دلالی ارزی در سطح بازار ارز کشور دانست و در تشریح بیشتر استدلال خودگفت: درحال حاضر علیرغم آثار منفی این سیاست اکنون ما شاهد بروز ضعف‌هایی در خصوص نظارت بر نحوه توزیع ارز سهمیه‌ای از سوی بانک مرکزی بوده‌ایم و همسزمان با این مسئله این سوال در ذهن پیش می‌آید که افراد گیرنده این گونه ارز‌ها، مبلغدریافتی خود را در چه جایی و به چه دلیلی خرج کرده اند.

وی در ادامه تاکید کرد: در صورت ادامه دار شدن عرضه ارز سهمیه‌ای به شهروندان، دولت حداقل باید سازوکار‌هایی را در نظر یگیرد که بتواند از طریق آن نحوه توزیع و محل خرج کرد این ارز‌ها را کاملا مورد رصد و برسی قرار دهد؛ نکته مسلم این است که درحال حاضر همه منابع ارزی کشور در سامانه ثنا ثبت گردیده و همین موضوع شاففیتی را نیز ایجاد کرده، اما نکته حائز اهمیت این است که پس از تحویل ارز سهمیه‌ای به شهروندان محل خرج کرد این ارز‌ها کماکان برای بانک مرکزی روشن و شفاف نشده است.

قنبری در ادامه خاطر نشان ساخت: دولت می‌تواند برای ساماندهی به نحوه توزیع این منابع ارزی، مدارکی را از دریافت‌کنندگان آن دریافت کند که حداقل بداند آن فرد ارز خود را به چه دلیل و در جایی خرج کرده، اما متاسفانه تاکنون این ساماندهی به صورت کامل اجام نشده و اکنون شاهد عرضه ارز سهمیه‌ای به دست مردم آن هم به شکل کاملا بی حساب و کتابی هستیم.

این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد: درحال حاضر بانک مرکزی می‌تواند با تدابیری این مسئله را کاملا نظامند و ساماندهی کند، اما با این وجود مشاهده می‌کنیم که تاکنون این امر میسر نشده و با عرضه هر چه بیشتر ارز سهمیه‌ای به مردم ما تنها شاهد زدن چوب حراج بر منابع محدود ارزی کشور خواهیم بود.

پایان پیام//

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: