bazarnews

کد خبر: ۹۹۰۵۵
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۱۳
در روز ششم آذر ماه ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار دلار و ارز هر اتریوم به ۴۱۵۰ دلار رسید.

در روز‌های اخیر بازار رمز ارز‌ها با نوسانات زیادی همراه بوده است و بررسی ارزش رمز ارز‌ها در روز شنبه ششم آذر ماه سال ۱۴۰۰ نشان از کاهش قیمت‌ها دارد. در ان روز ارزش هر بیت کوین در بازار جهانی به ۵۴ هزار و ۶۰۰ دلار رسید که بالغ بر ۵.۵ درصد نسبت به روز قبل از آن کاهش داشت و ارزش هر اتریوم با افتی بالغ بر ۶ درصد به کمتر از ۴۱۵۰ دلار رسید.

در ششمین روز آذر ماه سال ۱۴۰۰ هر رمز ارز XRP با قیمت ۹۶ سنت مبادله شد که اولین بار طی یک ماه اخیر است که ارزشی کمتر از یک دلار داشته است و ارزش هر دوج کوین تا مرز ۲۳۰ سنت تقلیل پیدا کرد.

در مورد دلیل کاهش ارزش رمز ارز‌ها گزارش‌های زیادی منتشر شده است و اصلی‌ترین دلیل افت ارزش رمز ارز‌ها را می‌توان شناسایی سویه جدید کرونا در افریقای جنوبی و نگرای از احتمال اوج گیری دوباره بیماری در دنیا دانست.

طبق گزارش‌های موجود سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که این بیماری می‌تواند چالش‌های زیادی را برای دنیا ایجاد کند و حتی مقاومت افراد در مقابل ویروس را به حداقل برساند. گزارش‌ها از احتمال واکسن گریزی این ویروس جهش یافته حکایت دارد، زیرا یکی از افرادی که در نتیجه ابتلای به این ویروس در اسراییل بستری شده است سه دوز واکسن فایزر دریافت کرده بود.

حال این سوال وجود دارد که آیا ویروس جهش یافته می‌تواند کشور‌های واکسینه شده را تهدید کند یا خیر؟ به دنبال شناسایی این سویه جدید تقاضا برای سرمایه گذاری در بازار‌هایی که از ریسک بالاتری برخوردار هستند کاهش پیدا کرد. گزارش‌ها از افت ۸ درصدی تقاضا برای خرید رمز ارز‌ها بعد از شناسایی این سویه جدید خبر داده است در مقابل تقاضا برای طلا رشد کرد و سبب شد تا اقتصاد دنیا با افزایش ارزش در بازار طلا روبرو شود.

در این روز خبر‌های مربوط به خرید ۱۰۰ بیت کوین دیگر توسط دولت السالوادور به جنجالی در رسانه‌ها تبدیل شد. رییس جمهور این کشور اعلام کرد در وضعیت فعلی که قیمت‌ها در بازار کاهشی است، کشور اقدام به خرید بیت کوین می‌کند تا سود بیشتری از این محل نصیب اقتصاد کشور شود.

اما مقامات امریکا از سیاست اتخاذ شده در السالوادور ناراضی هستند و بر این باورند که بازار رمز ارز‌ها امکان عبور کشور‌ها از فشار مالی تحریم‌های اقتصادی را فراهم می‌کند و سلطه اقتصادی دلار در بازار پول دنیا را کم می‌کند.

این وضعیت باعث نگرانی مقامات اقتصادی و سیاسی امریکا شده است و تلاش برای مقابله با گسترش پذیرش رمز ارز‌ها در بازار جهانی را افزایش داده است. رییس بانک مرکزی انگلیس هم در گزارش جداگانه‌ای تاکید کرد پذیرش بیت کوین به عنوان پول رسمی کشور در السالوادور می‌تواند خطرات اقتصادی زیادی را برای این کشور ایجاد کند و تهدیدی برای اقتصاد السالوادور و اقتصاد دنیا باشد. او در مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز تاکید کرد نوسانات ارزش بیت کوین یک دلیل مهم برای عدم پذیرش ان به عنوان پول رسمی کشور‌ها است. بدون شک بی توجهی به این مساله می‌تواند زیان اقتصادی زیادی را نصیب اقتصاد کشوری کند که بی توجه به این مساله وارد میدان شده است.

از طرف دیگر مقامات با جدیت بیشتری برای قانون گذاری در بازار استیل کوین‌ها اقدام کرده اند. این تلاشی است برای نظارت بیشتر بر بازار و مقابله با توسعه دامنه نفوذ رمز ارز‌ها در اقتصاد جهانی.

/ بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: