bazarnews

کد خبر: ۹۹۱۱۱
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
بازار متشکل معاملات ارز ایران برای نماد دلار ابتدای هفته را با میانگین نرخ 26600 تومان آغاز نمود و در ادامه با رشد قیمتی و از روز چهارشنبه وارد کانال قیمتی 27 هزار تومان شد به گونه ای که در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته شاهد رشد قیمت 4.39 درصدی بودیم.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز:یحیی لطفی نیا؛ بازار متشکل معاملات ارز ایران برای نماد دلار ابتدای هفته را با میانگین نرخ 26600 تومان آغاز نمود و در ادامه با رشد قیمتی و از روز چهارشنبه وارد کانال قیمتی 27 هزار تومان شد به گونه ای که در پایان هفته نسبت به ابتدای هفته شاهد رشد قیمت 4.39 درصدی بودیم.

با وجود رشد فزاینده قیمت برای نماد دلار، شاهد کاهش میانگین قیمتی در این هفته (26911 تومان) نسبت به هفته قبل (26973 تومان) به میزان 61.5 تومان بودیم.

روند نماد یورو به مانند نماد دلار افزایشی بود به گونه که در انتهای هفته نسبت به ابتدای هفته رشد مثبت 4 درصدی را به ثبت رساند. روند قیمتی مثبت شاخص یورو منجر به ثبت میانگین قیمت روزانه 30748 تومان بود که نسبت به هفته گذشته (31053 تومان) کاهش 305  تومانی را به ثبت رساند. حجم معاملات نماد دلار همسو با روند قیمتی نسبت به هفته قبل افزایشی بود در حالی که برای نماد یورو این موضوع صادق نیست. در واقع میانگین روزانه حجم معاملات نماد دلار با رشد 5.14 درصدی نسبت به هفته گذشته به میزان 11.8 میلیون دلار بود در حالی که برای نماد یورو با کاهش 13.9 درصدی به میزان 867 هزار یورو به ثبت رسید (به نمودارهای (1) و (2) مراجعه شود)

در کنار تحولات واقعی بازار متشکل معاملات ارز ایران که بیشتر مربوط به حجم معاملات است، برخی تحولات و رویدادهای اقتصادی و سیاسی بر این بازار و سایر بازارهای ارز کشور (ثانویه، صرافی ملی، بازار آزاد) اثر گذار بوده است. مهم­ترین این رویدادها عبارت است از:

 1) سفر رئیس کل بانک مرکزی به مسقط (پایتخت عمان)؛

 2) تشدید ابهام در خصوص تداوم تخصیص ارز سهمیه­ای 2000 یورو (کد 24 سامانه سنا) به هر کد ملی در سال؛

 3) محکومیت بحرین به پرداخت ۲۰۰ میلیون یورو غرامت به بانک‌های ملی و صادرات؛

 4) سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و اعلام بی نتیجه بودن مذاکرات با مسئولین ایرانی از سوی ایشان؛

  رویدادهای مذکور هر کدام از کانال­های مختلف به صورت مستقیم و غیر مستقیم بر بازار ارز اثرگذار بوده اند.  

عواملی که انتظار می­رود در هفته­های آتی بازار ارز ایران را تحت تأثیر قرار دهند، عبارتند از:

 1) ابهام در خصوص نتیجه مذاکرات برجامی،

 2) تعیین وضعیت ارز ترجیحی در شش ماه دوم سال؛

 3) تعیین وضعیت بودجه 1401 از سوی دولت؛

در واقع تمامی موارد فوق در ابعاد مثبت و منفی و به صورت مستقیم و غیر مستقیم می­تواند بازار ارز را در هفته­های آتی تحت تأثیر قرار دهد.   

بازار متشکل معاملات ارز ایران در هفته اول آذر ماه 1400+نمودار

بازار متشکل معاملات ارز ایران در هفته اول آذر ماه 1400+نمودار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: