bazarnews

کد خبر: ۹۹۱۷۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۵
در هشت ماه امسال میانگین قیمت فروش کارخانه‌ای سبد محصولات خودروسازان ایرانی ۶۴/۵ درصد افزایش یافته است.

آمار‌ها نشان می‌دهد تولید خودرو در هشت ماه سال‌جاری پنج درصد رشد کرده و همزمان با آن نرخ فروش خودروی کارخانه‌ای ۶۴٫۵ درصد افزایش یافته است، این موضوع به رشد ۱۰۸ درصدی درآمد شرکت‌های خودرو‌سازی منجر شده است با این حال این افزایش درآمد به‌معنای افزایش سود این شرکت‌ها نیست و شرکت‌های خودرو‌ساز همچنان زیان‌ده‌ترین صنعت در اقتصاد ایران هستند.

مقایسه میانگین قیمت محصولات شرکت‌های خودرو‌سازی در هشت ماه امسال نسبت به هشت ماه پارسال روند روبه رشد را نشان می‌دهد.

بخشی از دلایل رشد ۱۰۸ درصدی درآمد این شرکت‌ها ناشی از افزایش نرخ فروش محصولاتشان بوده است، زیرا طبق مستندات موجود قیمت محصولات شرکت‌های ایران‌خودرو، سایپا، پارس‌خودرو و زامیاد در هشت ماه امسال به‌طور میانگین ۶۴٫۵ درصد رشد کرده است. بیشترین رشد قیمت در هشت ماه امسال مربوط به خودرو‌های تولیدی در شرکت‌های زامیاد و ایران خودرو بوده است.

میانگین قیمت محصولات زامیاد در هشت ماه امسال نسبت به پارسال ۹۱ درصد و نرخ محصولات ایران خودرو ۷۶ درصد افزایش یافته است.

میانگین سبد محصولات زامیاد در سال گذشته ۱۴۸میلیون‌و۵۰۰هزار تومان بود که این میزان امسال با ۱۳۵ میلیون تومان افزایش به ۲۸۳میلیون‌و۵۰۰هزار تومان رسیده است.

میانگین قیمت سبد محصولات ایران خودرو هم درسال‌جاری ۱۰۷میلیون تومان افزایش یافته است. یعنی اینکه برای خرید یک سبد از محصولات ایران خودرو در سال‌جاری به قیمت کارخانه باید ۲۴۷میلیون تومان بیشتر از پارسال پرداخت شود. همچنین نرخ فروش محصولات سایپا نیز در هت ماه سال‌جاری ۴۳ درصد نسبت به پارسال افزایش یافته است.

/ همشهری

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: