bazarnews

کد خبر: ۹۹۲۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۵۰
قیمت درهم امارات حوالی ظهر امروز روی ۸ هزار تومان قرار داشت و معادل درهمی قیمت دلار، ۲۹ هزار و ۳۸۴ تومان به دست می‌آمد که از قیمت دلار بازار آزاد ۱۶۴ تومان بیشتر بود، شکاف بین قیمت دلار آزاد و معادل درهمی آن نسبت به روز گذشته قدری بزرگ شده بود، اما اختلاف قیمت بین دلار سنا و متشکل با بازار آزاد که در روز‌های گذشته رشد شدیدی داشت، بیشتر جلب توجه می‌کرد.

قیمت دلار آمریکا عصر روز گذشته روی ۲۹ هزار و ۱۱۰ تومان قرار داشت و در شروع معاملات امروز با رشد ۱۱۰ تومانی روی ۲۹ هزار و ۲۲۰ تومان قرار گرفت. قیمت دلار در معاملات روز دوشنبه رقم‌هایی بالای ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان را به ثبت رساند و در روز گذشته قدری کاهش یافت. احتمال دارد قیمت دلار تا بیرون آمدن خبری مهم از مذاکرات احیای برجام زیر مرز ۲۹ هزار و ۵۰۰ تومان نوسان کند و نوسان‌گیران از قدرت اخبار برای بالا و پایین بردن قیمت استفاده و سود کسب کننند.

واگرایی قیمت‌ها در بازار ارز
قیمت درهم امارات حوالی ظهر امروز روی ۸ هزار تومان قرار داشت و معادل درهمی قیمت دلار، ۲۹ هزار و ۳۸۴ تومان به دست می‌آمد که از قیمت دلار بازار آزاد ۱۶۴ تومان بیشتر بود، شکاف بین قیمت دلار آزاد و معادل درهمی آن نسبت به روز گذشته قدری بزرگ شده بود، اما اختلاف قیمت بین دلار سنا و متشکل با بازار آزاد که در روز‌های گذشته رشد شدیدی داشت، بیشتر جلب توجه می‌کرد. قیمت دلار سنا ظهر امروز ۲۶ هزار و ۶۴۵ تومان بود و ۲ هزار و ۵۷۵ تومان با قیمت دلار آزاد فاصله داشت. اختلاف قیمت دلار متشکل و آزاد نیز ظهر امروز نزدیک به ۱۱ درصد بود. شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد همراه با رشد قیمت دلار در هفته اخیر بزرگ شده است. قیمت دلار آزاد با وجود این شکاف بزرگ هنوز کاهش نیافته است. احتمال دارد اگر اندازه این شکاف همین قدر بزرگ باقی بماند، صادرکنندگان انگیزه پیدا کنند که به طرقی ارز خود را نه در بازار متشکل، بلکه در بازار آزاد عرضه کنند و در این صورت، قدرت بازار متشکل در کنترل نوسانات قیمت کاهش می‌یابد.

احیای برجام به راحتی محقق نخواهد شد؟
اخباری که تا اینجای کار از مذاکرات بیرون آمده نشان می‌دهد، توافق به راحتی حاصل نخواهد شد. دیپلمات‌های اروپایی سانتریفیوژ‌های ایران را از جمله مسائلی عنوان کردند که در مذاکرات بر سر آن‌ها اختلاف وجود دارد و مثل اینکه هنوز مشخص نشده است که مذاکرات قرار است از جایی که در دور ششم پایان یافت آغاز شود یا خیر، با این وجود کاخ سفید هنوز بازگشت دوجانبه به برجام را بهترین گزینه در دسترس می‌داند.

قیمت سکه بالای مرز ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان ایستاد
قیمت طلای جهانی در ساعت ۱۲ و ۸ دقیقه ظهر امروز روی ۱۷۷۸ دلار قرار داشت و نسبت به ساعت مشابه روز قبلی تغییراتی منفی را به ثبت رسانده بود، با این وجود قیمت سکه تحت تاثیر نوسان صعودی قیمت دلار افزایش یافت و در شروع معاملات امروز بالای مرز ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قرار گرفت. قیمت سکه صبح امروز از عصر روز گذشته ۷۵ هزار تومان بالاتر بود و روی ۱۲ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان قرار داشت. حباب قیمتی سکه نیز روی ۳.۳ درصد قرار داشت که قدری بزرگ شده بود و از انتظارات افزایشی در بازار سکه حکایت می‌کرد.

برای جمع‌بندی می‌توان گفت قیمت دلار آمریکا در شروع معاملات امروز قدری افزایش یافت. شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد نسبت به مقادیر متعارف ماه‌های اخیر بزرگ است. قیمت درهم امارات روی مرز ۸ هزار تومان ایستاد. قیمت سکه تحت تاثیر رشد قیمت طلا از مرز ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان عبور کرد. اندازه حباب قیمتی سکه ۳.۳ درصد به دست می‌آمد که قدری بزرگ شده بود و از انتظارات افزایشی در بازار سکه حکایت داشت.

/اکوایران

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: