bazarnews

کد خبر: ۹۹۲۹۱
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۲
تردید‌ها در خصوص پیش بینی بورس امروز درحالی مطرح است که برآیند اخبار و اتفاقات دو روز گذشته، سهم بیشتری برای رشد شاخص بورس قائل است.

معاملات بازار سهام امروز در شرایطی دنبال می‌شود که بازار احتمالا دو سیگنال متفاوت از پایان دور نخست مذاکرات برجامی وین دریافت کرده است.

از سویی با طرح شکاف میان طرف‌های گفتگو برای ادامه مذاکرات برجامی وین که بر مبنای آن اروپایی‌ها مدعی پیشنهادات غیرقابل ایران هستند، به نظر می‌رسد رسیدن به توافق در یک بازه کوتاه مدت شدنی نیست. همین نگرانی‌ها و ابهام‌ها می‌تواند سیگنال منفی برای بازار تلقی شود، هر چند که بازار می‌تواند اثر آن را از روی خود بردارد.

اثر افزایش قیمت دلار بر بازار سهام
از سوی دیگر با تاثیر بورس از افزایش قیمت دلار که بنا بر برخی پیش بینی‌ها امروز وارد کانال ۳۰ هزار تومان می‌شود، بسیاری از سهام‌های دلاری می‌توانند با دریافت سیگنال مثبت، اثر خود را روی رشد شاخص بگذارند (دیشب معاملات پشت خطی دلار را هم به بیش از ۲۹.۷ هم کشاند).

سیگنال‌های مثبت خودرویی به بورس
همچنین همزمان با ارایه جزییات بیشتر از لایحه بودجه ۱۴۰۱ به نظر می‌رسد تصمیمات مهم اقتصادی در راهند که قطعا بازار سهام هم از آن بی بهره نخواهد بود.

مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در این خصوص گفته اخبار مهم خوبی برای بورس در راهند. از این منظر هم بازار امروز میتواند سیگنال‌های مثبتی از ناحیه حذف قیمت گذاری دستوری برای خودرویی‌ها یا تعیین تکلیف دلار ۴۲۰۰ تومانی برای دارویی دریافت کند.

رفتار تعیین کننده بورس بازان
برآیند همه این اتفاقات، بازار را امروز در شرایط صعودی نگه داشته است. این در حالی است که به دلیل پایین آمدن شاخص و رسیدن در نقطه احتمالی بازگشت (با توجه به نداشتن کشش بیشتر برای پایین آمدن شاخص) هم ممکن است بازگشت شاخص محتمل‌تر شود.

با این وصف همه معادلات و سناریو‌های چیده شده نمی‌تواند بازار را در شرایط هیجانی تسلیم کند، چرا که رفتار بورس بازان در این خصوص تعیین کننده خواهد بود و این رفتار‌های هیجانی ممکن است هر یک از دو سناریوی صعودی یا نزولی شدن شاخص بورس را رقم بزند.

تردید‌ها در پیش بینی بورس امروز
تازه‌ترین نظرسنجی هم نشان می‌دهد که تحلیلگران و معامله گران بازار سهام معتقدند امروز شاخص می‌تواند با حرکت روبه جلو همراه باشد و خود را برای ورود به کانال ۱.۴ میلیون واحد آماده کند.

هر چند که ترس از رفتار هیجانی بورس بازان، آنان را هم به تردید در این باره کشانده است. با این وصف باید منتظر ماند که بازار میتواند از چرخه معیوب خودساخته بیرون آید.

/اقتصاد نیوز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: