bazarnews

کد خبر: ۹۹۳۲۴
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۲
«ولادیمیر اوبیدنوف» رئیس شورای تجاری روسیه و ایران در اتاق بازرگانی و صنایع این کشور اعلام کرد که روش کلیرینگ پرداخت ها با ارزهای ملی بین کارفرمایان ایرانی و روسی آغاز بکار کرده است.

به گزارش بازارنیوز، اوبیدنوف روز شنبه در پاسخ به این پرسش که چه روش ابتکاری از سوی شما برای تقویت تجاری دو کشور تحقق یافته است، گفت: در وهله اول روش کلیرینگ پرداخت ها با ارزهای ملی بین کارفرمایان ایرانی و روسی مطرح شد و امسال آغاز بکار کرد.

وی افزود: این سامانه به این گونه است که خریدار ایرانی در کشور خود کالای ساخت روسیه را با ارز ملی ایران (ریال) خریداری می کند و خریدار روس نیز در روسیه کالای ایرانی را با پول ملی روسیه یعنی روبل خریداری می کند.  

به گفته مقام روس، تاکنون بیش از ۱۰ میلیون دلار با این روش خرید و فروش شده است.  

اوبیدنوف گفت: در شرایط تحریم های غیرقانونی آمریکا، این روش پرداخت ها بسیار مهم است و چشم انداز خوبی برای توسعه فعالیت آن وجود دارد و مانع عمده توسعه آن عدم آگاهی تاجران ایرانی از وجود چنین سامانه ای است. 

 رئیس شورای تجاری روسیه و ایران، ابتکار دیگر این مرکز را "آوت سورسینگ" شرکت های روسی در فعالیت های تجاری با شرکت های ایرانی خواند و افزود: طرف روسی مسئولیت ارائه خدمات برای معاملات با طرف ایرانی را برعهده می گیرد.

برون‌ سپاری یا آوت سورسینگ (outsourcing) به فرایندی گفته می‌شود که یک شرکت از طریق آن، انجام برخی وظایف تجاری را به یک مجموعه بیرونی واگذار می‌کند.

به گفته اوبیدنوف، این روش به تولید کنندگان روسی کمک می کند بخاطر تجارت با ایران، تحت تحریم های کشورهای غربی قرار نگیرند.  

 صادرات ایران به روسیه برای نخستین بار از مرز یک میلیارد دلار گذشت

وی با بیان اینکه آهنگ روابط تجاری ایران و روسیه در سال جاری مثبت است، اظهار داشت که روابط تجاری دو کشور به رغم مشکلات، رشد قابل توجهی یافته است و صادرات ایران به روسیه برای نخستین بار از مرز یک میلیارد دلار گذشت.  

 اوبیدنوف تصریح کرد: به رغم مشکلات مربوط به همه گیری کرونا و تحریم ها و عدم دسترسی بانک های ایرانی به سوئیفت، مبادلات بازرگانی بین ایران و روسیه در سال گذشته نسبت به سال ۲۰۱۹ میلادی، ۴۰ درصد افزایش یافته و از حدود یک میلیارد و ۵۹۰ میلیون دلار به ۲.۵ میلیارد دلار افزایش یافت.

وی افزود: علاوه بر آن در سالی جاری، شاهد صادرات بی سابقه ایران به روسیه بودیم که برای نخستین بار از مرز یک میلیارد دلار گذشت و صادرات روسیه به ایران نیز در حال افزایش است.      

 رئیس شورای تجاری روسیه و ایران خاطر نشان کرد که این شورا در افزایش مبادلات بازرگانی میان دو کشور سهم دارد. 

مقام روس یادآوری کرد: بر اساس تصمیم کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و روسیه،  شورای تجاری روسیه و ایران به همراه اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه، مرکز تضمین تجارت بین المللی دو کشور ایجاد شد که شرکت ها و بانک ها در این مجموعه گرد آمده اند و در واقع امنیت معاملات بین کارفرمایان و تجار دو کشور را تضمین و شفاف و به فرار از تحریم های غرب کمک می کند.  

 اوبیدنوف گفت: به این ترتیب هرچند که سطح مبادلات بازرگانی و اقتصادی میان ایران و روسیه با سطح توسعه همکاریهای سیاسی دوجانبه مطابقت نمی کند اما این روابط مستمر و باثبات است.
به گفته وی، افق همکاریهای بازرگانی میان ایران و روسیه روشن است و روابط در این عرصه چشم انداز بسیار خوبی دارد.  
 

ایجاد مرکز فرآوری گوشت ایران و روسیه و تولید غلات ابتکار مهم است

 رئیس شورای تجاری روسیه و ایران در پاسخ به این پرسش که چه ایده های پیشنهادی شما هنوز تحقق نیافته است، گفت: ایده ایجاد مرکز مشترک ایرانی-روسی فراوری گوشت در حوزه فدرال جنوب روسیه و نیز تاسیس مرکز تولید مشترک غلات در جنوب روسیه از ایده های سودمند است که در همکاریهای دو کشور مطرح شده است. 

مقام روس گفت که ایران بخش قابل توجه گوشت مصرفی خود را از برزیل تهیه می کند و در منطقه کالمیکیای روسیه، با جمعیت ۲۶۰ هزار نفر اراضی بسیار وسیعی بایر مانده است؛ ایران می تواند از این اراضی مزروعی برای کشت و کار استفاده کند.  

وی همچنین گفت که شرکای ایرانی به فناوریهای پیشرفته روسی ازجمله در مبارزه با پدیده بیابان زایی توجه لازم ندارند.  

رئیس شورای تجاری روسیه و ایران در این رابطه بر لزوم افزایش همکاریهای ایران و روسیه در عرصه فناوریها در بخش های مختلف و توسعه اینگونه روابط بین دو کشور و تعامل بخش های علمی و فناوری تاکید کرد.   

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: