bazarnews

کد خبر: ۹۹۳۶۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۱۶:۴۸
استاندار قزوین گفت: نظارت بر بازار استان نباید فقط منحصر به قیمت مرغ و تخم مرغ باشد و باید جلوی گران‌فروشی تمامی کالا‌های اساسی و ارزاق عمومی گرفته شود.

به گزارش بازارنیوز، محمدمهدی اعلایی عصر امروز در جلسه ستاد تنظیم بازار استان قزوین که با حضور مسئولان دستگاه‌های اقتصادی و نظارتی استان قزوین در سالن اجتماعات شهیدامامی استانداری قزوین برگزار شد، اظهار داشت: نظارت بر بازار استان نباید فقط منحصر به قیمت مرغ و تخم مرغ باشد و باید از گران‌فروشی تمامی کالا‌های اساسی و ارزاق عمومی جلوگیری کرد.

وی بر لزوم ورود شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها به نظام توزیع کالا‌های اساسی تأکید کرد و گفت: برای نظارت بر پخش و توزیع کالا باید نوآوری داشته باشیم و به همین خاطر باید از استارت‌آپ‌ها برای توزیع مستقیم و شفاف کالا‌ها استفاده کنیم تا از این طریق شاهد حذف دلالان و واسطه‌های اضافی هم باشیم.

اعلایی با اشاره به فاصله اندک تا پایان سال جاری اضافه کرد: سازمان صمت و سایر دستگاه‌ها باید از امروز مراقب تشدید قیمت‌ها در روز‌های آخر سال باشند و با توجه به احتمال احتکار برخی اقلام مانند میوه شب عید باید گشت‌های نظارتی را افزایش داده و به صورت دقیق‌تر وضعیت تولید و توزیع کالا‌های شب عید را رصد کنند.

احتکار لوازم خانگی با توجه به حمایت دولت توجیه‌پذیر نیست

رئیس ستاد تنظیم بازار استان قزوین در بخش دیگری از سخنان خود به کشف انبار احتکار ۳۵ هزار یخچال در روز گذشته اشاره کرد و گفت: از آنجایی که دولت واردات لوازم خانگی را ممنوع کرده و انواع و اقسام حمایت‌ها را از صنایع تولید لوازم خانگی دارد، چنین رفتار‌هایی سبب بدبینی مردم به تولیدکنندگان می‌شود و چنین کار‌هایی قطعاً توجیه‌پذیر نیست

اعلایی اضافه کرد: انتظار ما از مدیران کارخانجات لوازم خانگی در استان قزوین این است که از حمایت‌های دولت نهایت استفاده را برده و با افزایش تیراژ و کیفیت تولید بتوانند به تنظیم بازار لوازم خانگی کمک کنند؛ بنابراین دیگر نباید شاهد چنین تخلفاتی در استان قزوین باشیم و وظیفه تولیدکنندگان حمایت از مردم در برابر تلاطم‌های اقتصادی است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه برخی کارخانجات استان قزوین تولیدکننده اصلی برخی محصولات در کل کشور هستند، باید زنجیره تولید و توزیع این محصولات به شکل هوشمند رصد شود؛ چرا که اهمال در این حوزه اقتصاد ملی را متأثر می‌کند.

اعلایی همچنین به موضوع گرانی ارز در روز‌های اخیر اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه دشمنان ما با جنگ اقتصادی و تحریم به جایی نرسیدند، امروز قصد دارند بازار ارز را ملتهب کنند. به همین خاطر همه مدیران و تولیدکنندگان باید هشیار باشند و اجازه سوء استفاده را به دشمن ندهند.

بسیج اصناف به حوزه نظارت بر بازار قزوین ورود می‌کند

دبیر ستاد تنظیم بازار استان قزوین هم در ادامه این جلسه با بیان اینکه از ابتدای سال تاکنون ۶ هزار پرونده تخلف صنفی در استان قزوین تشکیل شده است، گفت: با این حال بیشتر تخلفات در حوزه گران‌فروشی از سوی تولیدکنندگان اتفاق می‌افتد و باید نظارت بر تولید را جایگزین نظارت بر بازار کنیم.

عزیزالله افضلی اضافه کرد: با توجه به کمبود بازرس و نیروی ناظر در سازمان صمت تفاهم‌نامه‌ای را با بسیج اصناف استان قزوین امضا کردیم که با اجرایی شدن این تفاهم‌نامه نیرو‌های بسیج اصناف برای نظارت بر توزیع کالا‌های اساسی و اقلام عمومی وارد میدان می‌شوند و در قالب تیم‌های مشترک به سرپرستی بازرسان سازمان صمت بر این حوزه نظارت میدانی خواهند داشت.

رئیس سازمان صمت استان ادامه داد: هدف ما از انعقاد تفاهم نامه مذکور هم‌افزایی ۲ بازوی دولتی تنظیم بازار یعنی سازمان‌های صمت و جهاد کشاورزی و ۲ بازوی مردمی این حوزه یعنی اتاق اصناف و بسیج اصناف است و بعد از ایجاد سازوکار‌های لازم شاهد اجرای این تفاهم‌نامه خواهیم بود.

افضلی یادآور شد: همچنین در قالب این تفاهم نحوه بازرسی و نظارت بر رنجیره توزیع و فروش کالا‌ها به اعضای بسیج اصناف آموزش داده خواهد شد و در ضمن از نظر قانونی هم اختیاراتی به آن‌ها می‌دهیم تا قدرت اعمال نظارت را داشته باشند.


/تسنیم

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: