bazarnews

کد خبر: ۹۹۳۹۳
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۴
رئیس‌جمهور ترکیه دستور داد نام تجاری ملی به منظور تقویت اعتبار این کشور در خارج و نشان دادن "حسن نیت صادرکنندگان" تغییر داده شود.

به گزارش بازارنیوز، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه دستور داد نام تجاری ملی به منظور تقویت اعتبار این کشور در خارج و نشان دادن "حسن نیت صادرکنندگان" تغییر داده شود.

همه کالا‌های ترکیه‌ای که برای صادرات در نظر گرفته شده اند، اکنون باید برچسب "ساخت ترکیه" را به زبان تُرکی Türkiye به جای انگلیسی که قبلا استفاده می‌شد، داشته باشند.

بر اساس این گزارش، کلمه "Türkiye" همچنین در مکاتبات با شرکای خارجی این کشور از جمله دولت‌ها و سازمان‌ها استفاده خواهد شد.

روزنامه رسمی ترکیه نیز روز شنبه گزارش داد که این اقدام به عنوان بخشی از "گام پیچیده‌ای است که فرهنگ و میراث غنی این کشور را منعکس می‌کند".

طرح برچسب‌گذاری مجدد در راستای تلاش‌های دولت اردوغان برای تقویت صادرات ترکیه و افزایش ورود دلار به اقتصاد راکد این کشور برنامه ریزی شده است.

این طرح در حالی اجرا می‌شود که تورم سالانه ترکیه در ماه نوامبر از ۲۱ درصد عبور کرد و به بالاترین رقم خود در سه سال اخیر رسید و موجب کاهش بی سابقه ارزش لیر شد.

بر اساس این گزارش، در سال جاری میلادی تاکنون، این ارز حدود ۴۶ درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است که فقط ۳۰ درصد کاهش آن در ماه نوامبر رخ داده است.

بانک مرکزی ترکیه از ماه سپتامبر نرخ سود بانکی را از ۱۹ درصد به ۱۵ درصد کاهش داده است و بازده واقعی ترکیه را در قلمرو منفی قرار داده است. این آخرین کاهشی بود که باعث سقوط اخیر لیر شد.

بحران اقتصادی اخیر در ترکیه منجر به برگزاری تجمعاتی در شهر‌های بزرگ و درخواست برای کناره گیری دولت شده است.

/راشاتودی

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: