bazarnews

کد خبر: ۹۹۴۶۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۱
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه "مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد"، گفت: نباید تصور شود که بلافاصله بعد از چند روز بارندگی مشکل کم آبی استان تهران رفع شده و دیگر نیازی به اصلاح الگوی مصرف نیست.

به گزارش بازارنیوز، یوسف رضاپور، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران از کاهش ۵۲ درصدی بارندگی‌ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و گفت: به‌رغم بارندگی‌های اخیر، همچنان با کسری ۲۵۸ میلیون مترمکعبی در حجم آب سد‌های پنج‌گانه نسبت به مدت مشابه سال گذشته مواجه هستیم.

وی افزود: از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر امسال) تاکنون ۴۷.۵ میلی‌متر بارندگی در حوزه عملکردی استان تهران ثبت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران تصریح کرد: حجم آب سد‌های تامین کننده آب شرب تهران در حال حاضر ۳۷۵ میلیون مترمکعب است که در مقایسه با ذخیره ۶۳۳ میلیون مترمکعبی روز مشابه سال گذشته حدود ۲۵۸ میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد.

رضاپور با بیان اینکه مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد، گفت: نباید تصور شود که بلافاصله بعد از چند روز بارندگی مشکل کم آبی استان تهران رفع شده و دیگر نیازی به اصلاح الگوی مصرف نیست.

وی افزود: هم اکنون حجم آب سد امیرکبیر حدود ۶۲ میلیون مترمکعب است در حالی که این میزان در روز مشابه پارسال ۱۱۰ میلیون مترمکعب بوده؛ حجم آب سد طالقان از ۲۵۶ میلیون مترمکعب در سال گذشته به ۱۸۹ میلیون مترمکعب و حجم آب سد لتیان از ۳۸ میلیون مترمکعب به ۲۴ میلیون مترمکعب رسیده است؛ همچنین حجم آب سد لار ۲۵ میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با موجودی ۶۷ میلیون مترمکعبی پارسال، ۴۲ میلیون مترمکعب کاهش را نشان می‌دهد و حجم آب سد ماملو از ۱۶۲ میلیون مترمکعب به ۷۵ میلیون مترمکعب رسیده است.

رضاپور تاثیر بارندگی‌های اخیر بر افزایش ذخیره آب سد‌های تامین کننده آب شرب تهران را بسیار اندک عنوان کرد و گفت: با وجود بارندگی‌های مناسبی که در روز‌های گذشته شاهد بودیم، اما ورودی آب به سد‌ها همچنان شرایط خوبی نداشته و با کاهش ۳۶ درصدی در این بخش از ابتدای سال آبی در مقایسه با سال گذشته مواجه هستیم؛ چرا که بخشی از بارندگی‌های اخیر در روز‌های گذشته در ارتفاعات به صورت برف بوده و رواناب کمی را شاهد بودیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با تاکید بر اینکه مشکل کم آبی در استان تهران همچنان ادامه دارد و شهروندان باید صرفه‌جویی و مدیریت مصرف را همچنان جدی بگیرند، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط استان و کشور انتظار می‌رود همکاری‌ها افزایش یابد تا با یک شرایط مطمئن‌تر آب شرب مردم را به صورت پایدار تامین کنیم.

/تسنیم

برچسب ها: آب ، سد ، ذخایر سد ، تهران
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: