bazarnews

کد خبر: ۹۹۵۵۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۴۰۰ - ۰۵:۰۲
گفت: مافیای زعفران که در دولت قبل سر آن در پاستور و دمش در بازار رضای مشهد بود این روز‌ها دائما با رسانه‌ها مصاحبه یا به دولت و مجلس نامه نگاری می‌کنند که قیمت زعفران کاذب و باید کاهش یابد.

به گزارش بازارنیوز، زعفران یکی از مهم‌ترین منابع درآمد و اشتغال مردم خراسان رضوی به ویژه شهر‌های تربت حیدریه و زاوه است که حدود ۶۰۰ هزار نفر روز و به مدت یک ماه مردم این منطقه را به کار برداشت و فراوری مشغول می‌کند، اما نبود برنامه‌ریزی منسجم و اصولی برای بسته‌بندی و فرآوری مناسب، خام فروشی و فروش فله‌ای محصول زعفران باعث شده است سود زعفران به‌جای اینکه به جیب کشاورزان برود، نصیب عده‌ای دیگر شود که دراین‌بین نقش واسطه‌گران و دلالان و به قول نماینده مردم تربت‌حیدریه، زاوه و مه‌ولات در مجلس شورای اسلامی نقش مافیای طلای سرخ در منفعت‌طلبی بیشتر، به‌وضوح قابل‌مشاهده است

این بازی مافیایی مربوط به امروز و دیروز هم نیست و سال هاست تیر‌های مافیای زعفران یکی پس از دیگری به سمت کشاورزان ساده‌دل خراسانی نشانه می‌رود و دولت و دیگر نهاد‌های مسئول نیز هر بار با مسکن‌هایی موقتی و حرف‌هایی تکراری فصل زعفران را سر می‌کنند و در نهایت پیروز همیشگی این بازی با ثروت ملی به نفع مافیا به پایان می‌رسد.

محسن زنگنه، نماینده مردم تربت حیدریه، مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی، در مراسم تکریم از زعفرانکاران با اشاره به اینکه علی رغم دو برابر شدن میزان صادرات در حوزه زعفران، میزان ارز وارد شده به کشور ۷۰ درصد کاهش یافته است، گفت: مافیای زعفران که در دولت قبل سر آن در پاستور و دمش در بازار رضای مشهد بود این روز‌ها دائما با رسانه‌ها مصاحبه یا به دولت و مجلس نامه نگاری می‌کنند که قیمت زعفران کاذب و باید کاهش یابد.

نماینده مردم تربت حیدریه اظهار کرد: اگر واقعا بخاطر خشکسالی قیمت افزایش پیدا کرده است، چرا اینقدر عصبانی هستید و علیه زعفران مصاحبه و امضا جمع می‌کنید، این نشان می‌دهد عملکرد خوب وزارت جهاد و مجلس و عدم اعتماد به شورای ملی زعفران قیمت این محصول را به قیمت جهانی نزدیک کرده است. متاسفم برای کسانی که متعلق به این شهر هستند و با مافیای زعفران فالوده می‌خورند و صادر کننده نمونه زعفران هم می‌شوند.

عضو کمیسیون جهش تولید مجلس گفت: بعد از اینکه تعاون روستایی خرید حمایتی را اغاز کرده همین افراد با اکانت‌های فیک در کانال‌ها و گروه‌ها به دنبال ضربه به قیمت زعفران بودند و متاسفانه برخی از شهروندان تربت حیدریه در گروه‌ها و کانال‌ها این مطالب را دست به دست منتشر می‌کنند، لذا توصیه می‌کنیم مراقب باشند که در زمین چه کسانی بازی می‌کنند.

همچنین حسین شرافتی راد، معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه اظهار کرد: اقتصاد امروز باید دانش محور و مردم محور باشد. متاسفانه در حوزه زعفران بین تولید، سرمایه و درآمد فاصله است و کشاورزی که زحمت می‌کشد به درستی لذت آن را نمی‌بیند، لذا درآمد زعفران باید متعلق به کشاورز باشد و با دغدغه‌هایی که دارد به کشاورز امید بدهد.

شورای ملی زعفران یا باید منحل شود؟
بر اساس این گزارش؛ مهدی جهانشیری، عضو شورای اسلامی تربت حیدریه نیز در این مراسم گفت: حاصل دسترنج زعفرانکاران خراسان رضوی برای اعضای شورای ملی زعفران هتل و زمین و ثروت در داخل و خارج کشور شده و هنوز با جمع کردن امضا و فشار به دولت و مجلس در پی کاهش قیمت این محصول جهانی هستند. این در حالی است که از هیچ کشاورزی نسبت به ایجاد این شورا و اعضای آن نظرخواهی نشده است؛ ۹ نفر دور هم جمع شده اند و برای ۱۲۰ هزار خانوار زعفرانکار و کشاورز رنج دیده تصمیم می‌گیرند.

وی افزود: با دستور برخی از اعضای شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران کرکره فروشگاه‌های زعفران و قیمت آن در بازار رضای مشهد بالا و پایین می‌رفت، اما حالا با ورود بازار سرمایه و بورس به صنعت زعفران مدیریت به نفع کشاورزان شده و آن‌ها نیز از فروش محصولات خود خوشحال هستند.

عضو شورای اسلامی تربت حیدریه تصریح کرد: مافیای زعفران در شورای ملی زعفران و اتحادیه صادر کنندگان زعفران ۱۴۰ امضا جمع کردند که قیمت زعفران کاذب است و از نفوذ خودشان در رسانه‌ها استفاده می‌کنند تا قیمت را کاهش دهند و این در حالی است که افزایش قیمت به سود کشاورز و به ضرر دلالان و مافیاست. ما از مسوولان تقاضا داریم شورای ملی زعفران و اتحادیه صادرکنندگان زعفران را یا منحل و یا کشاورزان در آن تصمیم گیری کنند.

در انتهای این جلسه نیز از کشاورزان نمونه حوزه زعفران توسط مسئولین شهرستان تقدیر به عمل آمد. همچنین بیانیه‌ای توسط کشاورزان حاضر در این مراسم قرائت و طوماری نیز امضا شد که به موجب آن کشاورزان اعتراض خود را نسبت به عملکرد شورای ملی زعفران و به تبع آن اتحادیه صادر‌کنندگان زعفران اعلام کردند و نسبت به مسائلی نظیر: حضور افراد دارای سابقه نشر اکاذیب در این شورا، مکاتبات و نامه نگاری‌ها به ضرر کشاورزان، جلوگیری از ورود ایده‌های نو و بدیع جوانان به این حوزه و بعضا مقابله با آن ها، فعالیت‌های سودجویانه در لباس حمایت از کشاورز، مقابله با افزایش قیمت زعفران که به نفع کشاورزان است، استفاده از برخی رسانه‌ها به منظور ایجاد جو روانی علیه منافع کشاورزان و رانت خواری توسط اعضای این شورا اعلام شکایت کرده و از مسئولان خواستار رسیدگی هرچه سریع‌تر به این موارد شدند.

البته موج اعتراضات کشاورزان حوزه زعفران به اقدامات شورای ملی زعفران به یک استان محدود نشده و این جریان توسط کشاورزان سراسر کشور در حال رشد و شکل گیری است.

/موج

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: