bazarnews

کد خبر: ۹۹۷۲۷
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۰
رئیس سازمان امور عشایری کشور با اشاره به خشکسالی در سال زراعی گذشته گفت: خشکسالی ظرفیت مراتع عشایری کشور را کاهش داده است.

به گزارش بازارنیوز، شاهپور علایی مقدم در نشست شورای عشایر خوزستان که امروز، ۲۰ آذرماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: خشکسالی که در سال زراعی گذشته اتفاق افتاد خشکسالی بسیار سختی بود و ظرفیت مراتع عشایری را کاهش داد.

وی افزود: از حدود ۸.۲ میلیون میزان بهره برداری از مراتع کشور در شرایط عادی، یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن ظرفیت مراتع کشور از نظر علوفه کاهش یافته است.

رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: برای تعدیل و مدیریت خشکسالی در جامعه عشایری کشور، تصمیمات اساسی اتخاذ شده است. تخصیص علوفه مدت دار به عشایر برای تعلیف دام‌ها توسط عشایر یکی از این تصمیمات است.

علایی مقدم با اشاره به توزیع دامدار کارت میان عشایر کشور عنوان کرد: این کارت، یک کارت اعتباری برای خرید علوفه از طریق شبکه تعاونی است و منابع این کارت‌ها توسط بانک کشاورزی تامین شده است تا عشایر بتوانند علوفه مورد نیاز دام‌های خود را خریداری کنند.

وی ادامه داد: بحث خرید حمایتی دام عشایری یکی دیگر از تصمیمات اساسی اتخاذ شده برای بهبود وضعیت عشایر است.

رئیس سازمان امور عشایری کشور گفت: همچنین حدود ۳۰۰ هزار راس دام پرواری به چهار کشور عمان، قطر، عراق و کویت صادر خواهد شد که از این میزان، سهم استان خوزستان ۵۰ هزار راس دام است. هر کیلوگرم از این دام‌ها به قیمت ۶۲ هزار تومان از دامداران خریداری می‌شود و بعد از صادرات، اضافه ارز به صورت نهاده و یا نقدی در اختیار عشایر قرار داده می‌شود.

برچسب ها: خشکسالی ، مراتع ، عشایر
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: