bazarnews

کد خبر: ۹۹۸۱۴
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۴۰۰ - ۰۵:۳۰
مدیرکل شیلات خوزستان در راستای تحقق شعار سال "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها" از سوی رهبر معظم انقلاب، از هدفگذاری شیلات استان برای تولید یک میلیون تن آبزیان در خوزستان در بازه زمانی ۷-۵ ساله خبر داد.

به گزارش بازارنیوز؛ فتح الله ابوعلی با بیان اینکه استان خوزستان با بهره‌مندی از صنایع، نفت، گاز و پتروشیمی، محصولات کشاورزی، موتور تولید واقعی ثروت ایران است، اظهار کرد: شیلات خوزستان آیینه تمام نمای شیلات کشوراست و خوزستان تنها استانی است که تمامی ظرفیت‌های شیلاتی را در اقصی نقاط شهرستان‌ها به کار گرفته است.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به سهم قابل توجه خوزستان در اقتصاد کشور، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های شیلاتی استان را از شمالی‌ترین تا جنوبی‌ترین نقطه استان در زیربخش‌های آبزی پروری و صید و صیادی برشمرد و گفت: تولیدات شیلاتی کل کشور یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن است و خوزستان هم اکنون با تولید ۱۴۱ هزار تن تولیدات شیلاتی اعم از آبزی‌پروری و صید و صیادی رتبه سوم کشوری را دارد.

ابوعلی در ادامه به آخرین جایگاه شیلات استان در رتبه‌بندی کشوری اشاره و خاطرنشان کرد: در حال حاضر خوزستان از رتبه نخست آبزی پروری در کشور برخوردار است و در حوزه صید و صیادی با بیش از ۵۱ هزار تن میزان صید، بعد از استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر رتبه چهارم را از آن خود کرده است و با توجه به محدودیت منابع دریایی ناچار به حفظ و بازسازی ذخایرهستیم.

به گفته وی، خوزستان در حوزه تولیدات منابع آب‌های داخلی (برداشت ماهیان از تالاب‌ها، رودخانه‌ها و دریاچه پشت سدها) نیز رتبه دوم را دارد.

مدیر کل شیلات خوزستان به تاریخچه پرورش میگو در مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان از دهه ۷۰ اشاره کرد و گفت: شیوع بیماری لکه سفید این صنعت پر سود و ارزآور را در آستانه رکود قرار داده بود و طی چند سال اخیر با اقدامات کارشناسی و بهره‌مندی از دانش تخصصی، این بیماری کنترل شده است.

ابوعلی طرح نرسری را راهکاری جهت کنترل و تولید موفق در کنار بیماری لکه سفید مطرح کرد و افزود: تعداد مراکز نرسری فعال در سال گذشته یک واحد بوده و امسال به ۳ واحد افزایش پیدا کرده است و با تداوم همکاری و مشارکت از سوی بهره‌برداران، افزایش راه‌اندازی مراکز نرسری در سال آینده به ۱۰ مرکز نیز پیش بینی می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: بعد از چند سال تعطیلی و رکود، یک مرکز تکثیر میگو در مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان فعال شد و سال آینده به ۳ مرکز افزایش می‌یابد و نیاز عمده پست لارو میگوی منطقه را در این مجتمع تامین خواهیم کرد.

برداشت ۱۱۰ تن میگو از آب‌های نامتعارف در خوزستان

وی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، با بیان اینکه در سال جاری برای نخستین بار ۱۱۰ تن میگو از آب‌های نامتعارف در استان برداشت شده است، یادآور شد: استان خوزستان در حال حاضر که از مقام نخست آبزی پروری کشور برخوردار است، یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب مصرف می‌کند؛ در حالی که زه‌آب موجود در استان بالغ بر ۳ میلیارد متر مکعب است. در صورتی که از این ظرفیت به درستی استفاده شود ۳ برابر میزان تولیدات فعلی رشد خواهیم داشت.

مدیر کل شیلات خوزستان در پاسخ به این پرسش که چرا تاکنون پروژه‌های ملی ناتمام استان شامل بنادر صیادی در شهرستان‌های هندیجان، شادگان و آبادان بعد از چندین سال به بهره‌برداری نرسیده‌اند؟ گفت: کمبود اعتبار علت اصلی عدم تحقق این امر بوده است و امیدواریم تا پایان سال فاز اول این طرح‌ها تکمیل شود.

ابوعلی، همچنین در راستای تحقق شعار سال "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها" از سوی رهبر معظم انقلاب، از هدفگذاری شیلات استان برای تولید یک میلیون تن آبزیان در خوزستان در برنامه زمانی ۷-۵ ساله خبر داد و گفت: علیرغم وجود تحریم‌های اقتصادی و مشکلات فراوان، نیازمند همدلی و همراهی همه مسئولان و دستگاه‌های ذیربط هستیم تا با حمایت از تولید بتوانیم توسعه پایدار و اشتغالزایی را بیشتر از گذشته در استان فراهم کنیم.

وی، در پایان با اشاره به گستردگی و تنوع فعالیت‌های شیلاتی در خوزستان و نقش این اقدامات در محرومیت زدایی از نقاط کمتر توسعه یافته یادآور شد: در جریان بازدید‌های به عمل آمده از مناطق محروم زلزله زده شهرستان اندیکا، طبق اظهارات مسئولان کشوری، اداره کل شیلات خوزستان تنها سازمانی است که با احداث مجتمع پرورش ماهیان سردابی در راستای محرومیت زدایی و ایجاد اشتغال برای اهالی منطقه گام‌های موثری برداشته است.

برچسب ها: تولید ، آبزیان ، خوزستان
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: