bazarnews

کد خبر: ۹۹۸۸۱
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۲:۳۰
وزیر میراث‌فرهنگی گفت: گردشگری حق همه مردم دنیا است و هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی آن را بگیرد، این صنعت متعلق به همه مردم دنیا است گردشگری موضوعی لاکچری و تزئینی نیست.

به گزارش بازارنیوز، سید عزت‌الله ضرغامی امروز دوشنبه ۲۲ آذر در گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشور‌های همسایه که در محل ساختمان وزارت امور خارجه کشور و با حضور مسئولانی از دفتر مقام معظم رهبری، وزیر امور خارجه، وزیر ورزش و جوانان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از سفرا برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: اعتقاد ما بر این است که حتی صدور انقلاب از مسیر گردشگری امکان‌پذیر است چرا که بر اساس بررسی‌های انجام شده بیش از ۹۰ درصد گردشگران خارجی که به ایران سفر می‌کنند، از سفر به ایران احساس رضایت دارند.

او در ادامه به نقش گردشگری در تقویت روابط با کشور‌های همسایه اشاره کرد و افزود: به طور حتم گردشگری در این حوزه اهمیت دارد. درخواست من از شما این است که در هر کشوری که مأموریت دارید به موضوع گردشگری توجه کنید و این موضوع را بدانید که گردشگری دارای اهمیت فراوانی است.

ضرغامی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به همکاری وزارت امور خارجه با وزارت متبوع خود اشاره کرد و یادآور شد: خوشبختانه همکاری بسیار خوبی بین این دو وزارتخانه برقرار است که از سرگیری صدور روادید که مدت ۲۰ ماه متوقف شده بود نمونه‌ای از این همکاری خوب است.

او ادامه داد: این تفکر اشتباه است که گمان کنیم گردشگری موضوعی لاکچری و تزئینی است. گردشگری امری حیاتی است که علاوه بر تقویت روابط فرهنگی و سیاسی، اقتصاد را نیز پویا می‌کند و سرشار از درآمد است.

ضرغامی گفت: سال‌هاست کشور‌های رقیب تلاش می‌کنند که صنعت گردشگری در ایران رونق نگیرد. چرا که مزیت‌های نسبی تاریخی، فرهنگی، طبیعی و جاذبه‌های گردشگری کشور، باعث می‌شود بخش زیادی از سهمیه گردشگر جهانی، به ویژه در منطقه در اختیار ایران قرار بگیرد.

سفرا و نمایندگان کشور‌ها در حوزه گردشگری فعالانه رفتار کنند

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپس به انتظارات متقابل ۲ وزارتخانه اشاره کرد و افزود: نقش شما رؤسای نمایندگی‌های ایران در کشور‌های مختلف بسیار اهمیت دارد. انتظار ما این است که سفرا و نمایندگان در این حوزه فعالانه رفتار کنند. شناسایی و ارتباط آژانس‌ها و تورگردانان فعال در کشور‌های هدف و ایجاد ارتباط مؤثر با ایران از وظایف سفراست. هر سفارتخانه باید فردی خلاق، با انگیزه و با دانش گردشگری را در این حوزه مسئول کند.

ضرغامی در تشریح اقدامات صورت گرفته در این زمینه در وزارتخانه گفت: راه‌اندازی تور‌های آشناسازی از جمله اقدامات ما در این وزارتخانه خواهد بود.

در ادامه این نشست پرسش و پاسخ انجام شد و رؤسای نمایندگی‌های ایران در کشور‌های همسایه سوالات خود را از وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مطرح کردند که با موافقت ضرغامی مقرر شد نشست دیگری در این باره برگزار شود و مسائل مطرح شده در این نشست بررسی و سوالات رؤسای نمایندگی‌های ایران در کشور‌های همسایه در آن نشست پاسخ داده شود.


/روابط عمومی میراث فرهنگی

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: