bazarnews

کد خبر: ۹۹۹۴۹
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۴۰۰ - ۰۶:۱۱
رئیس هیات مدیره انجمن پلیمر گفت: اگر مشکلات و موانع پیش‌روی صنعت پلیمر و تولیدکنندگان محصولات تکمیلی رفع شود، می‌توانیم در زمانی کوتاه، اشتغال صنعت پلیمر ایران را به مرز ۲ میلیون شغل برسانیم؛ یعنی افزایش بیش از یک‌میلیون شغل در بخش صنعت کشور.

به گزارش بازارنیوز، سعید ترکمان، رئیس هیات مدیره انجمن پلیمر در نشستی خبری اظهار داشت: از ابتدای مهرماه طرحی پیشنهادی مطرح شد تا مدیریت بازار پتروشیمی‌ها و کامودیتی‌ها با ۲۵ ابزار انجام شود؛ اگرچه تاکید شده بود که بدون نظر ذی‌نفعان این طرح اجرا نخواهد شد، اما بخش‌هایی از این طرح در حال انجام است.

ترکمان با بیان اینکه "اگرچه این طرح درستی است، اما ممکن است در کلیات اجرا یا زمان انجام آن تصمیم درستی گرفته نشده باشد"، گفت: تاکنون حتی یک نامه رسمی از پیش‌نویس این طرح که موسوم به حذف سهمیه بندی محصولات پتروشیمی و عرضه تمامی مواد اولیه در بورس است، دریافت نکرده‌ایم که این موضوع ما را نگران کرده است؛ اما براساس صحبت‌هایی که در جلسات عنوان می‌شود، پتروشیمی‌ها مکلف هستند تمام فروش خود را برای جلوگیری از خام فروشی، در بورس کالا عرضه کرده و در صورت وجود مازاد اجازه صادرات داشته باشند.

وی افزود: در برخی از گریدها، سقف خرید را اجرا کردند، اما کف عرضه را دست نزده‌اند و این مهندسی گرید است؛ و این موضوع باعث شده تا با وجود نوسانات مثبت بازار نفت، در بازار‌های داخلی دچار رقابت در بخش تقاضا شویم.

رئیس هیات مدیره انجمن پلیمر با اشاره به اینکه این طرح در خصوص برخی مواد اجرایی شده است، گفت: در بعضی کالا‌ها التهاب اتفاق نیفتاده، اما در برخی دیگر از مواد در حالی که در دوسال گذشته هیچ التهابی نداشتیم، اخیرا تأمین این مواد از بورس با رقابت ۳۰ درصدی مواجه شده و با قیمت بالاتری این مواد به دست تولیدکننده می‌رسد.

ترکمان با بیان اینکه "پتروشیمی‌ها دوست ندارند مشخص شود که چه مقدار خام‌فروشی دارند"، گفت: وقتی پتروشیمی‌ها اعلام می‌کنند که ۱۵ میلیارد دلار صادرات و ارزآوری داشته‌اند باید توجه داشت که بخش عمده آن خام‌فروشی است که نه ارزش افزوده‌ای ایجاد می‌کند و نه اشتغال‌زایی داشته است، بلکه مواد خامی است که بدون ایجاد ارزش افزوده و با پایین‌ترین قیمت در یک زنجیره، به فروش رفته است.

وی ادامه داد: پتروشیمی‌های کشور ۸ میلیون تن مواد پلیمری تولید می‌کنند که از این رقم، ۳.۴ میلیون تن به تولیدکنندگان محصولات تکمیلی داده می‌شود، تولیدکنندگان محصولات تکمیلی با ایجاد ارزش افزوده و تولید محصولاتی که بیش از ۱۰۰۰ دلار در هر تن قیمت دارند، علاوه بر تأمین نیاز داخل، سالانه ۲.۵ میلیارد دلار نیز صادرات دارند؛ بقیه آن ۸ میلیون تن که به صورت خام صادر می‌شود نیز حدود ۳ میلیارد دلار ارزآوری دارد.

رئیس هیات مدیره انجمن پلیمر با اشاره به اینکه "اشتغال صنعت پلمیر کشور از مرز ۸۵۰ هزار نفر عبور کرده"، گفت: اگر مشکلات و موانع پیش‌روی صنعت پلیمر و تولیدکنندگان محصولات تکمیلی رفع شود، می‌توانیم در زمانی کوتاه، اشتغال صنعت پلیمر ایران را به مرز ۲ میلیون شغل برسانیم و این افزایش بیش از یک‌میلیون شغل در بخش صنعت، تأثیر بسزایی در اقتصاد کشور خواهد داشت.

در ادامه این نشست، برمک قنبر پور، عضو هیات مدیره و رییس کمیسیون آموزش انجمن پلیمر گفت: نگرانی تولیدکنندگان و فعالان صنایع تکمیلی این است که چنین طرحی اگر به صورت پلکانی اجرا نشود و محدودیت‌ها و معایت آن مشص نشده و شاهد اجرای جامع آن باشیم، مشکلات بیشتری در تأمین مواد اولیه به خصوص در محصولاتی که در بخش عرضه دچار کسری هستیم، ایجاد شود.

وی افزود: بحث ما هم فنی است و هم قانونی، بر اساس قانون بهبود فضای کسب و کار، دولت در طرح‌های مختلف باید با ذی‌نفعان مشورت کند تا پیش از اجرا، مشکلات طرح‌ها استحصال شود؛ بخش عمده نگرانی ما این است که متغیر‌ها درست کنترل نشده و طرح شتاب‌زده اجرا شود و این موضوع مشکلاتی برای صنایع پایین‌دستی ایجاد کند.

قنبرپور با بیان اینکه "پیکره صنعت آسیب‌پذیر است و توقع داریم دولت با برخورد علمی و روش پلکانی طرح را پیش ببرد تا ذی‌نفعان آماده شده و مشکلات را شناسایی کنیم"، گفت: اگر کف عرضه را تغییر ندهیم و سقف تقاضا را برداریم، باعث افزایش قیمت محصولات خواهد شد و بر کل زنجیره اثر می‌گذارد و تنها سود پتروشیمی‌ها را افزایش خواهد داد و منفعتی برای مردم نخواهد داشت.

سعید زمان زاده، عضو هیات مدیره انجمن پلیمر نیز در این نشست گفت: به طور مثال در پلی اتیلن پایپ گرید در دو سال گذشته آرامشی بر بازار جاکم بوده که با شروع بخش اول این طرح، این آرامش بازار برهم خورده و تا ۶ درصد شاهد رقابت در زمان عرضه هستیم؛ شاید بهتر بود ابتدا سهمیه‌ها را برمی‌داشتیم و ظرفیت عرضه‌ها را افزایش می‌دادیم.

زمان زاده با بیان اینکه "در گذشته مدیریت عرضه، کنترل تقاضا بود تا مواد اولیه به درستی به دست مصرف‌کننده برسد"، گفت: به نظر می‌رسد این طرح معکوس عمل می‌کند و تقاضا را آزاد می‌گذاریم.

وی افزود: احتمال دارد اجرای طرحی با پیچیدگی‌های فراوان به انحراف کشیده شود؛ سوابق گذشته هم نشان می‌دهد طرح‌هایی که مشکل دارد، آسیب اصلی را به پایین دست و صنایع تکمیلی می‌زند.

/تسنیم

برچسب ها: شغل ، اشتغالزایی ، پلیمر
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: