bazarnews

کد خبر: ۷۵۷۱۶
تاریخ انتشار: ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
وزیر اقتصاد با بیان اینکه شرکت‌های دولتی که بورسی نبوده‌اند را آماده می‌کنیم که بورسی بشوند، گفت: تا آخر سال برای بازار سرمایه برنامه مدون و مشخصی داریم.

گروه بورس، بانک و بیمه بازارنیوز: فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی ظهر امروز در حاشیه نشست هیئت دولت اظهار داشت: ما تا پایان سال یک یک برنامه مدون داریم که به عنوان مثال دارا دوم که قرار بود هفته اول شهریور ماه عرضه شود مشکلی به وجود آمده و یک هفته به تعویق افتاده است و برای واگذاری شرکت های وابسته به وزارت صمت،  انشاالله تا پایان آذرماه ۷ شرکت عرضه خواهیم کرد. 

دژپسند با بیان اینکه شرکت های دولتی که بورسی نبوده‌اند را آماده می‌کنیم که بورسی بشوند، گفت: بنابراین ما به طور منظم الان هفتگی برنامه داریم.

وی بیان اینکه در مورد عرضه شناوری هم خوشبختانه یک مصوبه طلایی با تضامین لازم توسط دولت صادر شده است، گفت: هر موقع زمینه در بازار سرمایه وجود داشته باشد، می‌توانیم این مصوبه را اجرایی کنیم. پس تا آخر سال برای بازار سرمایه برنامه مدون و مشخصی داریم.

وزیر اقتصاد با تاکید بر این که با بخش خصوصی شده‌ایم گفت: در شورای گفت و گوی اخیر برنامه‌ای را تدوین کرده ایم که تا پایان شهریور ماه یک سری از شرکت‌ها به صورت صندوق پروژه توسط بخش خصوصی می آیند و بعد از آن هم حدود ۵۰ شرکت در نیمه دوم سال توسط بخش خصوصی وارد بورس شده و عرضه می شوند. انشاالله که شرایط فراهم باشد و ما بتوانیم این برنامه را خوب اجرا کنیم.

دژپسند ضمن تاکید بر اینکه اصرار و برنامه‌ریزی ما این است که بازار سرمایه از یک استحکام لازم برخوردار باشد،تصریح کرد: خواهش من این است که عزیزانی که در بازار سرمایه فعال هستند و وارد می شوند بازار سرمایه را یک امر کوتاه‌مدت نبینند. در کوتاه مدت ممکن است جنس و اقتضائات بازار سرمایه اینگونه باشد که با نوسان مواجه باشد ولی بازار سرمایه را حداقل باید در میان مدت ببینند و سر جمع میان مدت را برای خود لحاظ کنند.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه نکته دوم این است که تابع هیجانات نشوند،‌گفت: مالک سهام هستند می توانند تصمیم بگیرند ولی برای تصمیم‌گیری به جای اینکه به این گروه و آن گروه و این شبکه و آن شبکه، اتکا کنند، به یکسری تحلیل‌های مالی که خودشان می توانند و یا مشاورهایی که هستند اتکا کنند. جایگاه این بنگاه را در چند سال گذشته و برآوردی که نسبت به شرایط عادی داریم نگاه کنند و باید جایگاه صنعت را در دنیا اقتصاد بین الملل نگاه کنیم و مشاور ها در مورد این مسائل اطلاع دارند و می تواند مشاوره بدهند.

وی افزود: گاهی می بینم که برای مثال ممکن است شرکت در دوره تشکیل مجمع باشد و طبیعی است که شرایط خاصی دارد. این معلوم است که در کوتاه مدت شرایط خاصی دارد ولی در میان‌مدت اینگونه نیست. یا برای مثال ممکن است یک شرکت در برهه خاصی با مسائلی مواجه شود که دچار مشکل باشد ولی نباید در همان لحظه تصمیم گرفت و باید ببینیم که روند چگونه است و اگر روند قابل قبول است باید آن را از دست ندهیم.

دژپسند با بیان اینکه برای مثال می بینیم و بعضی از شرکت‌ها از لحاظ بین المللی شرایط خوبی دارند و متغیرهای موثر بر آن صنعت هم خوب است ولی به یکباره می بینیم که یک‌جور ایجاد می‌شود که آن شرکت وضع بدی دارد گفت: مجموعه را باید به صورت کامل ببینیم و من به فعالان سرمایه و بخصوص کسانی که تازه آمده‌اند و مخصوصاً دارندگان سهام خرد، نمی گویم به فروشندگان نفروشند و از این موضوع صحبت می کنم که دقت کنند و با دقت راجع به دارایی خودشان تصمیم بگیرند.

وزیر اقتصاد خطاب به دارندگان سهام عدالت نیز اظهار داشت:‌ شرکت‌های سهام عدالت ارزندگی بالایی دارند به همین دلیل باید دقت کنند که به راحتی راجع به آن تصمیم نگیرند. یعنی باید جایگزین خوبی سراغ داشته باشند که این را جایگزین آن کنند؛ مگر اینکه یک فردی برای زندگی خود دچار اضطرار است و می خواهد به زخم زندگی خود بزند که آن شرایط متفاوتی دارد ولی اگر کسی شرایط اضطرار ندارد باید در مورد تبدیل دارایی از فکر کند و بگوید این سهام عدالت که من اسم شرکت را نمی‌برم ولی بخشی از آن مربوط به این شرکت و بخش دیگر مربوط به شرکت دیگر است و شرکتهای معتبری هم هستند چرا من به راحتی در مورد تصمیم بگیرم و باید تحمل کنم و دارایی را تبدیل به دارایی بهتری کنم. حتماً با این دیدگاه تصمیم بگیرند و اقدام کنند.

وی افزود: اگر هم نگران شرایط عادی هستند حتماً از مشاورین خوب استفاده کنند و مشاورین دلسوزانه واکنش نشان می دهند. رد سهام عدالت قبلا هم گفته‌ام و الان هم می‌گویم که ممکن است عده‌ای در کمین باشند و فشار صورت گیرد و ارزش این سهام پایین بیاید و خودشان بخرند. این نکته را باید توجه کنیم که خیلی باید با دقت در مورد تبدیل سهامشان چه به نقد و چه به دارایی دیگر تصمیم بگیرند.

دژپسند ادامه داد: بازار سرمایه هرچه در تعادل باشد برای اقتصاد کشور است و دارندگان سهام بهتر است امیدواریم این کار صورت گیرد همان‌طور که عرض کردم اقتضائات خودش را هم دارد و باید مثل یک شناگر حرفه‌ای که در دریا شنا می کند باید با این اقتضائات کنار بیاید مدیریت موج بلد باشد.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: