bazarnews

کد خبر: ۷۹۷۹۸
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۵
قالیباف اصل گفت: همه ناشران مکلف به امر بازار گردانی هستند و ممکن است ناشرانی که از تکالیف خود سرباز زنند، پذیرش آن ها در بورس و فرابورس لغو و صلاحیت حرفه ای مدیران سلب شود.

حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس با تاکید بر اینکه در دنیا نهادهای ناظر بازار سرمایه وظایف مشخصی از جمله ایجاد بازاری کارا و شفاف، حمایت از حقوق سرمایه گذاران، مقررات گذاری و نظایر آن را بر عهده دارند، اظهار کرد: در کشورمان نیز طبق قانون بازار اوراق بهادار اکثر این وظایف بر عهده سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان نهاد ناظر بازار سرمایه قرار گرفت.
وی با بیان اینکه برای حمایت از حقوق سرمایه گذاران و وجود یک بازار کارا، نقدشوندگی یکی از اصل های بسیار مهم تلقی می شود، گفت: بازارگردانی یکی از مسیرهای نقدشوندگی، مدیریت هیجان و نوسانات بازار است. بازارگردانها سمت عرضه و تقاضای بازار را تقویت می کنند و اوراق بهادار را در بین فروشندگان و خریداران جابجا می کنند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: از جمله مزیت های بازارگردانی می توان به افزایش نقدشوندگی، کنترل نوسانات قیمت اوراق بهادار و کاهش هزینه های معاملاتی اشاره کرد. البته بازارگردان ها با انجام تعهدات، عایدی نیز کسب می کنند.
وی با بیان اینکه وظیفه بازارگردانی را در دنیا به نوعی Liquidity Provider (LP) وmarket maker ها برعهده دارند گفت: در کشورمان این مهم بر عهده بازارگردانها و صندوق های اختصاصی بازارگردانی قرار داده شده است.
قالیباف با بیان اینکه در بخشهای مختلف قانون بازار اوراق بهادار به بازارگردانها اشاره شده است، توضیح داد: در دو دستورالعمل "پذیرش اوراق بهادار در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران" و "پذیرش، عرضه و نقل و انتقال اوراق بهادار در فرابورس ایران"، ناشران به داشتن حداقل یک بازارگردان مکلف شدند.

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: