bazarnews

کد خبر: ۹۳۰۵۵
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۳
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
مصباحی مقدم اظهار کرد: اتفاقاتی افتاده که باعث شده رای ما مثبت شود. یکی از این اتفاقات، مصوبه دوره اخیر مجلس است که طبق آن، محدوده مناطق آزاد را کاهش زیادی داده که این نکته بسیار مثبتی تلقی می شود.
گروه اقتصاد کلان بازارنیوز- بهزاد قبادی؛ غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با بازارنیوز پیرامون بررسی لایحه افزایش مناطق آزاد در روز چهارشنبه(15 اردیبهشت) که در گذشته مورد اختلاف مجلس و شورای نگهبان بوده، اظهار کرد: لایحه افزایش مناطق آزاد، در کمیسیون زیربنایی به صورت اختصاصی و همچنین در کمیسیون مشترک زیربنایی و اقتصادی مورد بحث قرار گرفته است. قرار بر این شد که نظر مجلس بر نظر شورای نگهبان ترجیح داده شود. یعنی نظر مجلس تحت شرایطی موافقت قرار گرفته است.

وی افزود: شرط  مجمع این است که هر منطقه به صورت موردی بررسی توضیحات کارشناسان قرار گیرد تا مشخص شود که کدام یک از این مناطق مصوب مجلس، شرایط لازم برای تبدیل شدن به منطقه آزاد را دارد و کدام یک مصلحت نیست که منطقه آزاد شود. به این جهت، در کمیسیون ها از 8 منطقه پیشنهادی، 3 منطقه مورد تایید قرار نگرفته است. یک یا دو منطقه از مناطق تایید شده، با این شرط است که محدوده جغرافیایی آنها کمتر شود.

مصباحی مقدم ادامه داد: در صحن مجمع هم پیشنهاد دادیم که به همین شکل مورد بررسی قرار بگیرد. یعنی کلیات مورد تایید قرار بگیرد ولی در جزئیات، هر منطقه به صورت موردی، بررسی و نظر اعضا اعلام شود.


این عضو مجمع تشخیص مصلحت درباره علت تغییر نظر اعضای هیئت نظارت مجمع پیرامون تصویب لایحه افزایش مناطق آزاد، اظهار کرد: اتفاقاتی افتاده که باعث شده رای ما مثبت شود. یکی از این اتفاقات، مصوبه دوره اخیر مجلس است که طبق آن، محدوده مناطق آزاد را کاهش زیادی داده که این نکته بسیار مثبتی تلقی می شود. همچنین، هرچه مربوط به مناطق شهری و مسکونی بوده، از حوزه مناطق آزاد حذف شده است.

وی افزود: یکی دیگر از قیودی که در تغییر نظر مجمع تاثیر گذار بوده این است که منطقه آزادی که ایجاد می شود، باید محصور شود و در این مناطق، حق وارد کردن و استفاده از خودروی خارجی تحت عنوان مناطق آزاد ندارند. همچنین حق انتقال کالای مسافری هم به مناطق آزاد داده نمی شود.

مصباحی مقدم ادامه داد: اخیرا مجلس در مورد مناطق آزاد مصوبه ای را داشته که طبق آن، مالیات بر ارزش افزوده در این مناطق خواهیم داشت. همچنین بر این نکته تاکید شده که مناطق آزاد نباید مزاحمتی برای املاک شخصی مردم داشته باشد.

وی در پایان تاکید کرد: هدف از ایجاد منطقه آزاد باید تولید برای صادرات باشد. همه این قیود پذیرفته شده که باعث شد، تعدادی از این مناطق آزاد پیشنهادی مورد تایید قرار بگیرند.

پایان پیام//
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: