bazarnews

کد خبر: ۱۱۰۷۳۴
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۰:۱۳
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
یک نماینده مجلس گفت: توقف عرضه خودرو در بورس کالا هم مصداقی عینی از تلاش این مافیا برای جلوگیری از ایجاد شفافیت در این بازار و فروش اتومبیل‌ها با قیمتی مناسب به متقاضیان آن محسوب می‌شود.

گروه صنعت معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ «جبار کوچکی نژاد» عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با بازارنیوز در خصوص مصوبات شورای رقابت در حوزه خودرو بیان داشت: در طول چند سال گذشته بازار خودرو همواره با کمبود عرضه و رشد فزاینده قیمت اتومبیل‌ها مواجه بوده؛ اگرچه مجلس سعی دارد با تصویب واردات خودرو قدری از این مشکلات را بکاهد، اما در شرایط فعلی این بازار، عرضه خودرو در بورس کالا به مراتب روش موثری برای ساماندهی این بازار خواهد بود.

خروج خودرو از بورس کالا، بازی جدید مافیاست
عضو کمیسیون برنامه بودجه با بیان اینکه هنوز شرایط عرضه و تقاضای خودرو در وضعیت مناسب و برابری قرار ندارد، گفت: با توجه به این مسئله، باید همه محصولات تولید شده توسط خودروسازان در بورس کالا عرضه شوند تا از این طریق، متقاضیان واقعی خودرو با آگاهی کامل از شرایط این بازار، اتومبیل مورد نیاز خود را از طریق بورس تهیه کنند.


وی خاطرنشان کرد: یقیناً به هر اندازه‌ای که بازار خودرو با پیچیدگی بیشتر و در عین حال حضور پررنگ دلالان مواجه شود، به همان نسبت سوداگری و رانت در آن حوزه بیشتر می‌شود.


کوچکی‌نژاد با اشاره به مصوبات شورای رقابت در حوزه خودرو و دخالت‌های این شورا در فرآیند عرضه این کالا، تصریح کرد: شورای رقابت حق ورود به این بخش را ندارد و نباید برای خودرو قیمت‌گذاری دستوری انجام دهد؛ قیمت گذاری دستوری شورای رقابت در این حوزه صرفاً باعث تشدید آشفتگی صنعت و بازار خودروی ایران شده است.


عضو کمیسیون برنامه و بودجه افزود: دخالت‌های شورای رقابت در صنعت خودرو فقط باعث ایجاد مشکل برای این صنعت شده، اما عرضه کوتاه مدت خودرو در بورس کالا نه تنها چالشی را برای این صنعت و بازار آن به وجود نیاورد، بلکه در همان مدت زمان کوتاه، قیمت خودرو‌ها را شفاف کرد و در طول چند ماه فروش آن در بورس کالا، شاهد ثبات و آرامش نسبت بازار خودرو بودیم.


وی در پایان به وجود مافیا و نفوذ آن‌ها برای جلوگیری از شفافیت بازار خودرو اشاره کرد و گفت: باند‌ها و مافیای خودرویی همیشه سعی داشته‌اند بازار خودرو را تحت تسلط خود قرار دهند تا از آن طریق منافع هنگفتی را به دست بیاورند. توقف عرضه خودرو در بورس کالا هم مصداقی عینی از تلاش این مافیا برای جلوگیری از ایجاد شفافیت در این بازار و فروش اتومبیل‌ها با قیمتی مناسب به متقاضیان آن محسوب می‌شود.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: