bazarnews

کد خبر: ۱۱۰۷۴۰
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۴۰۲ - ۱۱:۵۹
در گفتگو با بازارنیوز مطرح شد؛
رئیس سازمان حمایت با تاکید بر این که گرانی لوازم خانگی بدون مجوز از این سازمان توسط تولیدکنندگان انجام شده، گفت: در حال حاضر با توجه به گرانی مواد اولیه تولید، درخواست بازبینی قیمت لوازم خانگی در نوبت رسیدگی ستاد تنظیم بازار قرار داشته و پس از بررسی آن، قیمت‌های جدید اعلام خواهد شد.

افزایش قیمت لوازم خانگی در نوبت رسیدگی ستاد تنظیم بازار/ گرانی‌ها بدون مجوز است

گروه صنعت، معدن و تجارت بازارنیوز- سعید ترکاشوند؛ گرانی لوازم خانگی از جمله موضوعات اقتصادی مهم و دخیل در معیشت مردم است که نقطه آغاز آن از اواخر سال قبل بوده و اکنون با گذشت ۳ ماه از سال ۱۴۰۲، بدون هیچ‌گونه تعیین تکلیف نهایی از سوی مسئولان این امر، همچنان به مانند ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۱ ادامه دارد.


بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تشدید انحصار در صنعت لوازم خانگی باعث شده که تولیدکنندگان این حوزه بدون هیچ هراس از تصاحب بازار توسط رقبا، کالا‌های خود را با پایین‌ترین کیفیت و در عین حال با بالاترین قیمت ممکن به فروش برسانند.


اگرچه افزایش هزینه‌های تولید و به بیان ساده‌تر گرانی مواد اولیه تولید لوازم خانگی تاثیر ویژه‌ای در افزایش قیمت این کالا‌ها داشته، اما با این حال می‌توان به جرئت گفت گه این مولفه به تنهایی در امر گران‌فروشی لوازم خانگی دخیل نبوده و در کنار آن، تولیدکنندگان لوازم خانگی هم سهم ویژه‌ای در این امر دارند.


به گفته مسئولان ذی‌ربط با حوزه تنظیم بازار، تاکنون پرونده‌های تعزیراتی زیادی پیرامون افزایش قیمت لوازم خانگی ایجاد شده و آخرین آن مربوط به جریمه ۳۰۰ میلیارد تومانی یک تولیدکننده لوازم خانگی است که «احمد اصانلو» رئیس‌کل سازمان تعزیرات حکومتی در گفتگو با بازارنیوز آن را بیان کرده بود.


حال پس از سه ماه بلاتکیلفی برای تعیین تکلیف قیمت لوازم خانگی، «حسین فرهیدزاده» رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان پیرامون گرانی موجود در بازار امین حضور اظهار کرد: تاکنون مجوزی برای افزایش قیمت لوازم خانگی از سوی سازمان صادر نشده و به همین خاطر، قیمت‌های فروش فعلی برای این قبیل کالا‌ها غیرقانونی است.


رئیس سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان همچنین درباره برخورد‌های انجام شده برای مقابله با گران‌فروشی لوازم خانگی هم توضیح داد: تاکنون پرونده‌های تعزیراتی متعددی درباره این موضوع تشکیل شده که برخی از آن‌ها محکوم به پرداخت جریمه شده و برخی دیگر هم پرونده‌شان از طریق سازمان تعزیرات در حال پیگیری است.


وی همچنین در پاسخ به این سوال که قیمت مصوب اقلام لوازم خانگی چه زمانی تعیین تکلیف می‌شود، گفت: با توجه به افزایش هزینه‌های تولید و به طور خاص گرانی مواد اولیه، درخواست بازبینی قیمت اقلام لوازم خانگی در نوبت رسیدگی ستاد تنظیم بازار قرار داشته و پس از بررسی آن، قیمت‌های جدید اعلام خواهد شد.


پایان پیام//

نام نویسنده:
خبرهای مرتبط
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: