bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۶۴۸
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۰
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به عملیات آبخیزداری گفت: با کار آبخیزداری، متوسط فرسایش آبی کشور که سالانه بیش از ۱۶ تن در هکتار است، را می‌توان به میزان ۹ تن کاهش داد.

به گزارش بازارنیوز، مسعود منصور در آیین عملیات اجرایی طرح ۲ هزار هکتاری بیابان زدایی که امروز (۲۹ دی ماه) در منطقه صنعتی کریت کمپ انجام شد، اظهار کرد: کشور خشک و نیمه خشک ما، مشکلات عدیده‌ای در زمینه فرونشست، فرسایش، رسوب و تخلیه آبخوان‌ها و دیگر مسائل دارد، نیازمند نهضتی همگانی برای حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی دارد. همه باید در این راستا پای کار بیایند تا مشکلات، حل شوند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور که متولی مدیریت بیش از ۸۳ درصد از عرصه‌های کشور است، بیشترین وظیفه را در راستای حفظ این منابع دارد. با کار آبخیزداری، متوسط فرسایش آبی کشور که سالانه بیش از ۱۶ تن در هکتار است، را می‌توان به میزان ۹ تن کاهش داد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه با کار آبخیزداری حدود ۷۰ درصد از خسارات سیل‌ها کاهش می‌یابد، گفت: بیش از ۴۵۰ شهر و ۸ هزار روستا و آبادی در معرض سیلاب‌ها هستند؛ یعنی از ۱۲۵ میلیون هکتار عرصه کشور که نیازمند آبخیزداری است، ۲۵ میلیون هکتار آن، پهنه‌های سیل خیز بحرانی در کشور هستند.

منصور بیان کرد: در ۳۰ سال اخیر، بیش از ۷ هزار سیلاب را در کشور داشته ایم و هر سیلاب به طور متوسط، ۴۰ میلیارد تومان خسارت را در بر دارد. رویکرد کشور با مساعدت دولت و مجلس، باید به سمت پیشگیری در این خصوص برود.

وی افزود: اگر نهضت‌هایی که بعد از وقوع سیل به وجود می‌آید، بخشی از آن‌ها مانند مدیریت روان آب‌ها و اقدامات بیومکانیک در قبل از وقوع سیل‌ها انجام شود، به کاهش میزان خسارات سیل کمک خواهد کرد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشورگفت: ۴۰ هزار و ۴۰۰ رشته قنات در سطح کشور وجود دارد که حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد آن‌ها به سمت کم آبی و خشکی می‌رود که با اقدامات آبخیزداری حدود ۹ هزار و ۸۰۰ قنات در معرض پر آبی قرار گرفتند.

منصور خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مشکلات، در رابطه با بحث ریزگرد‌ها و عرصه‌های بیابانی است که بخشی از آن نیز در استان خوزستان قرار دارد. بیش از ۷۰۰ خیر آبخیزدار در سطح کشور وجود دارد که تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار هکتار آبخیزداری انجام داده اند.

وی افزود: حدود ۲ هزار تشکل مردمی از سال گذشته به وجود آمده که این تشکل‌ها در عرصه آمده اند و کار منابع طبیعی انجام می‌دهند.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ۱۵۰ هزار همیار طبیعت در سامانه‌های ما ثبت نام کرده اند که در هنگام حریق در جنگل‌ها و دیگر مسائل، بسیج می‌شوند.

منصور ادامه داد: از جمله مصادیق بارز مسئولیت‌های اجتماعی این است که صاحبان صنایع و صنعت نیز در کنار ما برای رفع مشکل آلودگی‌های زیست محیطی، حفظ خاک و جلوگیری از ریزگرد‌ها کمک می‌کنند.

وی گفت: امیدوار هستم که این اقدام بیابان زدایی که توسط شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب انجام شده است، گسترش پیدا کند و ما نیز در سازمان، با تقویت منابع اعتباری استان در زمینه آبخیزداری و مبارزه با بیابان زدایی کمک می‌کنیم تا استان خوزستان که دین خود را به خوبی در دوران دفاع مقدس ادا کرده است ما هم به این استان دین خود را ادا کنیم.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بیان کرد: در بارندگی‌های نیمه دی ماه، حدود ۴ هزار و ۹۶۸ میلیون مترمکعب آب در ۸ استان جاری شد که یکی از آن‌ها نیز خوزستان بود. با اقدامات آبخیزداری در این مناطق توانستیم یک هزار و ۹۸۰ میلیون مترمکعب از این آب‌ها را مدیریت کنیم. از این میزان آب حدود ۳۰۰ میلیون متر مکعب در استان خوزستان بوده است و امیدوارم گسترش فعالیت‌های آبخیزداری به مطلوب‌تر شدن شرایط در استان کمک کند.

/ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: