bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۶۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۹:۰۰
عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: باید روش‌های سنتی فروش نفت با روش‌های حرفه‌ای و قانونی و با به کارگیری همه ظرفیت‌های بخش خصوصی توأمان شود.

به گزارش بازارنیوز، علیرضا ورناصری با اشاره به یکی از مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ مبنی بر در نظر گرفتن مبلغ یک میلیارد یورو برای افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های بخش خصوصی، درباره فواید افزایش ظرفیت پالایشگاه‌های بخش خصوصی برای صنعت نفت و کشور، گفت: از آنجا که صنعت نفت یک صنعت پویا و رو به جلو است، روش‌های سنتی فروش نفت باید با روش‌های حرفه‌ای و قانونی و با به کارگیری همه ظرفیت‌های بخش خصوصی توأمان شود.

۷۰ درصد مبادلات تجاری ملل مختلف با همسایگانِ مجاورشان صورت می‌گیرد
نماینده مردم مسجدسلیمان و لالی و هفتگل و اندیکا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دنیا ۷۰ درصد مبادلات تجاری ملل با همسایگانِ مجاورشان صورت می‌گیرد، افزود: علاوه‌بر نقش موثر توسعه صنایع پایین دستی در اشتغالزایی و توسعه زنجیره ارزش در داخل کشور، همسایگان ما نیز نیازمند محصولات نهایی و کالا‌های نهاییِ زنجیره تولید هستند، این امر به‌عنوان یکی از مجاری سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در تقویت اقتصاد داخلی باید محور شمولِ تنوع محصولات پایین دستی و توسعه گستره بازار‌های مصرف قرار گیرد.

به گفته وی در آیین‌نامه اجرایی قانون حمایت از صنایع پایین‌دستی، وزارت نفت زمینه را برای ورود بخش خصوصی به حوزه ساخت پالایشگاه باز کرده و امتیاز‌های بزرگی را به صنعت پالایش نفت داده است.

ورناصری با تاکید بر اینکه باید تمامی ابزار‌ها و سازوکار‌های قابل دسترس بکار گرفته شوند تا حداکثر مقدار فروش نفت و فرآورده‌های نفتی منطبق با برنامه بودجه محقق شود، گفت: برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری برای افزایش سهم صادرات غیرنفتی از کل صادرات و اصلاح ترکیب آن به سمت صدور کالا‌ها و خدمات با فناوری‌های نوین از رویکرد‌های سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران است.

ضرورت برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری برای افزایش سهم صادرات غیرنفتی
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: ضمن آنکه در مقایسه با نفت خام، امکانات صادرات فرآورده با توجه به شرایط تحریم بیشتر است و ظرفیت‌های صادراتی بسیار خوبی در منطقه و حتی خاور دور برای صادرات فرآورده از کشور وجود دارد که درصورت افزایش ظرفیت پالایش و تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، این ظرفیت آزاد شده در مسیر افزایش صادرات فرآورده و ایجاد ارزش‌افزوده بیشتر به‌کار گرفته خواهد شد.

/خانه ملت

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: