bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۶۶۸
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰
یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: قطعا یکی از عرصه‌هایی که می‌تواند در بحث اشتغالزایی تاثیرگذار باشد و به طور ویژه از تخصص‌های نوین جوانان استفاده کند، بحث توسعه کسب وکار‌ها در بستر این اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های داخلی فعال در این حوزه است.

مجتبی یوسفی، با اشاره به ظرفیت استارت آپ‌ها و پلتفرم‌های خرید آنلاین داخلی در حوزه توسعه کسب و کارها، بیان کرد: یکی از موضوعات جدید در حوزه اشتغال به ویژه در حوزه کسب و کار‌های جدید استفاده از پلتفرم‌ها و بستر‌های فضای مجازی است، ما چه بخواهیم و چه نخواهیم امروز نوع تجارت تغییر کرده است. امروز شاهدیم که قریب به ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی بسیاری از کشور‌ها به تجارت در فضای الکترونیکی و‌های تک و پلتفرم‌های خرید آنلاین اختصاص دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: مدتی پیش کسی فکر نمی‌کرد که در قالب پلتفرم‌ها کسی بتواند کسب وکاری ایجاد کند. ما قبلا در فضای ارتباطات دیجیتال و الکترونیکی در بستر فضای مجازی سایت‌های تجاری داشتیم که صرفا به صورت تک بعدی بحث خرید و فروش انجام می‌دادند، اما با انجام یک کار ترکیبی شاهد یک جهش در این حوزه هستیم.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مثال بارز آن بحث تاکسی‌های اینترنتی است؛ کسب و کار‌های ثابت که در حوزه حمل و نقل ارائه خدمات داشتند در ابتدا نسبت به این پلتفرم‌ها مقاومت داشتند و کسی باورش نمی‌شد که یک تلفن همراه بتواند هم موقعیت مسافر را شناسایی کند و هم موقعیت راننده را و کار قیمت گذاری و پرداخت آنلاین هم انجام دهد.

این عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه تاکید کرد: متاسفانه امروز سهم ما از اقتصاد دیجیتال زیر ۵ درصد است. این آمار نشان می‌دهد ما همچنان شیوه سنتی را در حوزه تجارت چه در داخل و چه در خارج پیش گرفته ایم. قطعا یکی از عرصه‌هایی که می‌تواند در بحث اشتغالزایی تاثیرگذار باشد و به طور ویژه از تخصص‌های نوین جوانان استفاده کند، بحث توسعه کسب و کار‌ها در بستر این اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های فعال در این حوزه است.

یوسفی افزود: ما اگر بتوانیم از ظرفیت پلتفرم‌های داخلی فعال در این حوزه استفاده کنیم، مزیت‌های متفاوت گوناگونی به همراه دارد. زمانی که پلتفرم داخلی باشد ثبت مالکیت شده و درآمد آن برای جوان متخصص خودمان است. از سوی دیگر یک بازار ایمن به وجود می‌آید و از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری می‌شود. بنظر می‌رسد که یکی از بازار‌های جدید که در حوزه اشتغال باید بر روی آن سرمایه گذاری کرد و حتی تحریم‌ها نیز بر روی آن اثر ندارد همین استارت آپ‌ها و پلتفرم‌های خرید آنلاین داخلی است.

/ ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: