bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۶۷۴
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۹
هوش مصنوعی نقش بزرگی در تحولات این روز‌ها دارد. مطالعات نشان می‌دهد طی یک دهه اتی هوش مصنوعی صنعت رستوران داری را به کلی متحول خواهد کرد.

هوش مصنوعی در سال‌های اخیر تغیرات زیادی را در زندگی ماه ایجاد کرده است و نگرانی‌هایی در مورد احتمال تاثیر منفی ان روی بازار کار و فرصت‌های شغلی برای افراد مختلف در نتیجه توسعه هوش مصنوعی در دنیا وجود دارد.

یکی از اصنافی که با توسعه هوش مصنوعی تحولات زیادی را شاهد بود، صنعت رستوران داری است. صنعتی که ارتباط با انسان‌ها در ان حرف اول را می‌زند و اگر این فاکتور از صنعت حذف شود، تغییرات زیادی در ان ایجاد می‌شود.

با همه گیری کرونا این صنعت با اسیب زیادی روبرو شد و بسیاری حتی از رستوران رفتن به دلیل نگرانی در مورد احتمال بیماری اجتناب می‌کردند. حال این صنعت در حال تغییر است تا بتواند خود را برای بحران‌های اتی اماده کند.

وب سایت «مدیریت مدرن رستوران ها» در گزارش اخیر خود به این تغییرات اشاره کرد و نوشت: «تا سال ۲۰۳۰ صنعت رستوران داری در دنیا تغییر زیادی خواهد کرد. دیگر خبری از گارسون‌ها و آشپز‌ها در رستوران نیست. احتمالا دستور تهیه غذا توسط یک سر آشپز به کامپیوتر داده می‌شود و ربات‌ها مسئولیت تهیه غذا را بر عهده می‌گیرند. ارایه غذا به مشتری هم توسط ربات‌ها انجام می‌شود تا ارتباط انسانی به حداقل برسد.»

این وب سایت استفاده از هوش مصنوعی برای را برای حفظ صنعت رستوران داری یک ضرورت ارزیابی کرد و نوشت: «آسیبی که این صنعت طی سال‌های اخیر تجربه کرده است بسیار زیاد بود و حال باید به دنبال راهی بود که این آسیب به حداقل برسد و تاب آوری صنعت در مقابل بحران‌های آتی افزایش پیدا کند. ظرف یک دهه آینده شما با خودروی خود از مقابل مراکز دریافت سفارش غذا عبور می‌کنید و سفارش خود را نه به یک انسان بلکه به یک ربات می‌دهید، سپس تهیه غذا بر مبنای سفارش شما توسط ربات‌ها انجام می‌شود و باز هم ربات‌ها ان را تحویل مشتری می‌دهند.»

مساله‌ای که باید توجه داشت این است که در این فرایند دیگر هیچ انسانی وجود نخواهد داشت. انسانی که در فرایند تهیه و ارایه غذا به مشتری نقش داشته باشد. این مساله در نگاه اول باعث افزایش تاب آوری اقتصادی صنعت می‌شود، ولی در واقع آسیب زیادی به بازار کار وارد می‌کند.

بسیاری از فرصت‌های شغلی از بین می‌رود و مشاغلی که این روز‌ها جوانان برای تامین هزینه‌های تحصیل خود وارد آن‌ها می‌شوند، دیگر وجود نخواهد داشت. این تغییر بزرگی است که بدون شک می‌تواند روی زندگی شمار زیادی از مردم تاثیر بگذارد.»

باید در نظر داشت در فرایند انقلاب‌های صنعتی همیشه تحولاتی بزرگ ایجاد شده است و تغییرات زیادی در بازار کار به وجود امد. با وجود اینکه در نگاه اول این تغییرات باعث از بین رفتن فرصت‌های شغلی می‌شد و نرخ بیکاری را افزایش می‌داد، ولی در عمل نه تنها بیکاری رشد نکرد بلکه بر شمار افراد شاغل هم افزوده شد و فرصت‌های شغلی تازه‌ای به وجود امد که شرایط زندگی مردم را بهتر کرد.

البته باید توجه داشت که مهارت اموزی و همسو شدن توانمندی‌های بازار کار با نیاز‌های تازه یک ضرورت است. ضرورتی که نمی‌توان ان را انکار کرد و امروزه هم باید در دنیا با سرعت جریان پیدا کند.

در ماه‌های اخیر بار‌ها در مورد ضرورت مهارت آموزی نیروی کار به خصوص افرادی که سوابق کاری طولانی تری دارند صحبت شده است، زیرا در دنیای جدید دیگر مهارت‌های قدیمی نمی‌تواند کارساز باشد و باید افراد متناسب با نیاز‌های تازه بازار کار مهارت‌های لازم را کسب کنند تا بتوانند به تامین معاش در روزگار وابسته به دنیای تکنولوژی بپردازند.

/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: