bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۷۰۹
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۷
طبق نظر عضو اتاق بازرگانی ایران، جزئیات قرارداد ایران و چین باید در جلسه علنی مجلس منتشر شود. عدم برگزاری جلسه علنی، خلاف قانون اساسی است.

در هفته گذشته شاهد درگیری لفظی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با رئیس اتاق بازرگانی ایران بودیم. حواشی این ماجرا چند روز ادامه داشت، اما روز گذشته، غلامحسین شافعی اظهار داشت که حرف‌هایش تقطیع شده است. البته نماینده مجلس ظاهرا سر حرف خود باقی مانده است. در ابتدا به قول از شافعی عنوان شده بود که عمق [دانش]نمایندگان مجلس درباره مسائل اقتصادی خیلی کم است. آن‌ها به اعضای اتاق بازرگانی نیاز دارند تا شارژشان کنند. در واکنش تازه شافعی گفته است؛ مقصود از ذهنیت خالی بعضی از نمایندگان، اطلاعات ناکافی از مسائل تخصصی اقتصادی است. بر اساس قانون، اتاق ایران وظیفه دارد به عنوان مشاور قوا در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی در تعامل با نمایندگان مجلس آنان را در صورت لزوم از لحاظ ارائه اطلاعات تخصصی مفید شارژ کند.

سلمان اسحاقی، نماینده مجلس نیز در گفتگو با رسانه‌ها گفته بود: «وضعیت فعلی اقتصادی کشور نتیجه سوء‌مدیریت و رانتبازی در اتاق بازرگانی است. به جای اینکه این افراد اکنون پاسخگوی سوء مدیریت‌های خودشان باشند با فضاسازی‌ها از پاسخگویی فرار می‌کنند». در رابطه با این اظهارنظر‌ها گفتگویی با یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران داشتیم. در ادامه همراه ما باشید.

وظایف اتاق بازرگانی مشخص است
مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی ایران در گفتگو با گسترش نیوز گفت: اتاق بازرگانی وظیفه اجرایی ندارد. اعضای اتاق بازرگانی با ارائه نظر مشورتی پیرامون سرمایه‌گذاری و جذب سرمایه داخلی و خارجی با نماینده‌ها همکاری خواهند داشت. مقام تصمیم گیر نماینده‌های مجلس و قوه قضاییه هستند. وظایف اتاق بازرگانی مشخص است. آن‌ها باید در مسیر توسعه بازرگانی خارجی کوشش کنند. ایجاد انگیزه موضوعی مبهم است. در خصوص ایجاد انگیزه مسئولیتی برای اتاق بازرگانی مشخص نشده است. کوشش در مسیر توسعه به معنای وظیفه نیست. نماینده‌های مجلس شورای اسلامی و اعضای اتاق بازرگانی باید وظایف خود را مجدد بررسی کنند.

دانشمند اظهار کرد: نماینده‌های منتخب اتاق‌های شهرستان‌ها، اعضای اتاق بازرگانی ایران را تشکیل می‌دهند. همچنین تشکل‌هایی نیز زیرمجموعه اتاق بازرگانی هستند. اعضای نهایی با رای گیری رئیس هیئت مدیره را انتخاب می‌کنند. در شهرستان‌ها هر اتاقی باید حداقل ۵۰ عضو داشته باشند. اگر ایرادی پیرامون رای گیری و انتخابات دارند باید از سازوکار قانونی استفاده شود. اعضای هیئت نظارت در جلسات اتاق بازرگانی شهرستان‌ها حضور دارند. هیئت نظارت هم متشکل از نماینده‌های وزارتخانه‌های دولت و نماینده‌های اتاق بازرگانی ایران است. در نتیجه روند غیرقانونی و غیر شفافی وجود ندارد.

وی در برابر ادعای رئیس اتاق بازرگانی مبنی بر کم‌سوادی نماینده‌های مجلس گفت: من وارد این موضوع نمی‌شوم. مدرک تحصیلی نماینده‌ها را ندیدم. هر کس این ادعا را مطرح کرده است، حتما اطلاعات داشته است.

مجلس باید قرارداد ایران و چین را علنی کند
عضو اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین بر اساس صحبت طرفین، محرمانه است. در نتیجه اطلاعاتی مشخصی وجود ندارد. ایران مدعی است، چینی‌ها می‌خواهند قرارداد محرمانه باشد. تا به امروز هر آنچه در این باره منتشر شده حدس و گمان بوده است. بر اساس قانون اساسی قرارداد‌های خارجی باید توسط نماینده‌های مجلس مصوب شود. مجلس جلسات علنی دارد. در نتیجه مردم از جزئیات این قرارداد در زمان تصویب مطلع خواهند شد. عدم برگزاری جلسه علنی خلاف قانون اساسی است. اگر یک معاهده خارجی در مجلس تصویب نشود اعتبار قانونی برای تعهد ملت ایران نخواهد داشت. دانشمند در پایان تاکید کرد: انحصار در هر حوزه‌ای فسادآور است. داشتن انحصار در قرارداد‌های خارجی فسادزاست. رقابت در کشور توسعه ایجاد می‌کند. قرارداد انحصاری با یک و دو کشور مثل چین و روسیه توسعه و رشد کشور را متوقف می‌کند.

/گسترش

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: