bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۷۱۷
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰
حاج اسماعیلی، تحلیلگر اقتصادی گفت: در سال آینده اگر شوک خاصی به لحاظ سیاسی در عرصه اقتصاد ایجاد نکنیم همچنان با مشکلات و چالش‌های جدی رو به رو خواهیم بود.

حمید حاج اسماعیلی تحلیلگر اقتصادی، درباره مهمترین تبعات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: خوشبختانه در روز‌های اولی که زمزمه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مطرح بود کم کم این بحث جدی گرفته می‌شد و شاید ما جزء اولین کسانی بودیم که اعتقاد داشتیم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تورم ایجاد می‌کند و این کار با بودجه برای عملیاتی شدن همراه شد تا اینکه بحث خیلی جدی‌تر شد و تقریبا همه گروه‌ها که هم شامل سازمان‌های تخصصی و دولتی و هم مجلس و دولت و هم نخبگان و کارشناسان بودند درگیر این بحث شدند.

وی ادامه داد: دولت و مجلس که موافق حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بودند در روز‌های اخیر انعطاف نشان دادند و از دفاعی که نسبت به سابق برای عدم ایجاد تورم در کشور داشتند، عقب نشینی کردند. بنابراین، مجلس، دولت، سازمان برنامه و بودجه و مرکز پژوهش‌ها که به نوعی همراهی سیاسی را برای تصمیم گیری در خصوص ارز ۴۲۰۰ ایجاد کرده بودند، بر این باور شدند که با این اقدام بین ۸ تا ۱۰ درصد تورم ایجاد می‌شود، ولی اعتقاد ما براین است با حذف چنین ارزی تورم بیش از ۱۰ درصد می‌شود.

این تحلیلگر تصریح کرد: این نکته نیز حائز اهمیت است، دولت یک اشکال دیگری را غیر از بحث انحرافاتی که در مبدا برای ارز ۴۲۰۰ مطرح کرده، دارد؛ چون من این ارز را ندارم باید این ارز را از بازار تهیه کنم به دلیل اینکه دولت دچار کمبود ارز است و منابع درآمد ارزی برای کشور قابل قبول نیست. در عین حال مشکلات دیگری هم برای من بوجود می‌آید که باید سوبسید آن را پرداخت کنم و با قیمت بالاتر باید در بازار تهیه کنم. البته نه تنها ارز را ندارم که با قیمت ۴۲۰۰ حساب کنم بلکه باید در بازار آزاد با قیمتی مثل ۳۰ هزار تومان تهیه کنم. ولی واقعیت این است که همه این اقدامات چه به لحاظ فنی و چه به لحاظ کمبود و حتی به لحاظ ایجاد تورم بر روی معیشت مردم به شدت زیاد تاثیر می‌گذارد.

حاج اسماعیلی بر این بارو است: در حال حاضر مشکل بزرگ دیگری نیز در معیشت مردم پیدا کردیم؛ برخی از مواد غذایی یا مواد اولیه مثل گندم که ما آن را از خارج تهیه می‌کنیم در حال حاضر با کمبود کالا مواجه هستیم که قیمت این محصولات هم به لحاظ جهانی در جریان کرونا بین ۲۰ تا ۲۸ درصد افزایش قیمت داشته است. بنابراین، واقعیت این است که مردم دچار مشکل خواهند شد، چون به هر حال دولت وقتی این ارز را حذف می‌کند و تخصیص نمی‌دهد خود به خود اجازه می‌دهد که قیمت‌ها واقعی شود، خود به خود اجازه می‌دهد که هزینه تمام شده تولیدات مواد غذایی به نسبت بقیه قیمت‌ها در کشور تناسب پیدا کند.

او افزود: بنابراین، اگر حمایتی از مردم نکرده باشیم معلوم است که مردم دچار مشکل اساسی خواهند شد و توان تهیه ارزاق عمومی را به راحتی نخواهند داشت. در عین حال یک مشکل دیگر که دولت نتوانسته آن را حل کند این است که هنوز تصمیم واحدی برای حمایت مستقیم از مردم که در خصوص ارز ۴۲۰۰ داشته انجام نداده و نگفته می‌خواهد چکار کند. از طرفی بحث یارانه‌های نقدی و افزایش آن را مطرح می‌کند که کلا این طرح را شکست خورده می‌دانیم. به دلیل اینکه در دو دهه گذشته اگر یارانه‌ها مؤثر بود شرایط کشور و وضعیت جمعیت متوسط که الان دچار فقر شدند شکل نمی‌گرفت.

طرح افزایش نقدی یارانه‌ها طرح شکست خورده‌ای است که قطعا نمی‌تواند مؤثر واقع شود

وی تصریح کرد: به نظر من، طرح افزایش نقدی یارانه‌ها طرح شکست خورده‌ای است که قطعا نمی‌تواند مؤثر واقع شود. دومین موضوعی که دولت مطرح کرده، توزیع کارت الکترونیکی است. این طرح فقط در عمل نشان داده خوهد شد که آیا دولت موفق خواهد شد به صورت مستقیم از مردم حمایت می‌کند یا خیر؟ به دلیل اینکه ما بعد از جنگ تقریبا این طرح را در کشور اجرا نکردیم و شرایط آن زمان با الان کاملا متفاوت است و نیاز‌های مردم تغییر کرده است.

این تحلیلگر براین باور است: اینکه دولت بتواند کالا‌های اساسی را مستقیما و با سوبسید در اختیار مردم قرار دهد و رضایت مردم و تامین نیاز‌های خود را بتواند برطرف کند، مواردی است که محل آزمون و خطا دارد و باید صبر کنیم و ببینیم دولت می‌تواند این کار را به درستی انجام دهد یا خیر؟

حذف ارز ۴۲۰۰ یک چالش جدی است و در عین حال کمبود ارز در کشور متاثر از شرایطی است که روز به روز طی شده است. متاسفانه وضعیت ارزی کشور دچار کمبود و چالش جدیدتری شده که دولت سیزدهم باید بتواند با ان بصورت اصولی برخورد کند

او اظهار کرد: به نظر من، حذف ارز ۴۲۰۰ یک چالش جدی است و در عین حال کمبود ارز در کشور متاثر از شرایطی است که روز به روز طی شده است. متاسفانه وضعیت ارزی کشور دچار کمبود و چالش جدیدتری شده که دولت سیزدهم باید بتواند با ان بصورت اصولی برخورد کند. مگر اینکه اتفاق جدیدی در خصوص بحث‌های توافق هسته‌ای که دارد دنبال می‌شود بیفتد که منابع ارزی کشور افزایش پیدا کند یا دولت واقعا قادر باشد بدون توافق هسته‌ای نفت و مشتقات نفتی بفروشد که این هم، چون شفاف نیست و مسیر‌های مطمئنی ندارد و، چون تحت بازی‌های سیاسی جهانی است و بین کشور‌هایی هم که خرید مواد نفتی را از ایران به مقدار کم دارند با عدم پیش بینی رو به رو است. بنابراین، به نظر می‌آید در سال آینده اگر شوک خاصی به لحاظ سیاسی در عرصه اقتصاد ایجاد نکنیم همچنان با مشکلات و چالش‌های جدی رو به رو خواهیم بود.

حاج اسماعیلی در پاسخ به این پرسش که برخی براین باور هستند اگر ارز ۴۲۰۰ حذف شود فساد از بین می‌رود گفت: این تحلیل‌ها مبنای علمی ندارد و بیشتر در حد حرف بشمار می‌آید. تا مادامی که ساختار‌های کشور ما اصلاح نشود درگیر فساد خواهیم بود، چون قبیله گرایی، قوم گرایی، سیاسی کاری، حزب گرایی و فامیل بازی و ... واژه‌هایی است که در عرصه سیاسی و فلسفه سیاسی کشور لانه کرده و به راحتی قابل زدودن نیست. تا مادامی که شرایط کشور را هم به لحاظ فعالیت‌های جریان سیاسی و اجتماعی و هم فعالیت‌های اقتصادی شفاف نکنیم، فساد همچنان وجود دارد.

/بازار

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: