bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۷۴۶
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۶:۰۰
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی با بیان اینکه حراج هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس لغو شد، گفت:، اما در عین حال برای بررسی نحوه واگذاری و شیوه ارزش‌گذاری، نحوه واگذاری سهام این شرکت دوباره در هیأت واگذاری بررسی می‌شود.

به گزارش بازارنیوز، حسین قربان‌زاده، در پاسخ به اینکه هنوز ۸ درصد از سهام دولت در بانک صادرات، ۱۰ درصد بانک ملت، ۱۱ درصد بانک تجارت، ۱۲ درصد ملی‌مس، ۱۷ درصد فولاد، ۵ درصد ایران‌خودرو و ۱۷ درصد در سایپا باقی مانده است، چه برنامه‌ای برای واگذاری این سهام دولت دارید، گفت:‌گرچه در سایت سازمان خصوصی‌سازی اعلام شده است که باید باقیمانده سهام دولت در این شرکت‌ها طی سال جاری واگذار شود، اما بخش عمده این شرکت‌ها سهام‌شان در وثیقه تسهیلات بانکی است، بنابراین قابلیت واگذاری ندارد.

وی این را هم گفت: البته به جز سهام بانک‌ها که آزاد است، شرکت‌های ملی‌مس، فولادمبارکه، سایپا و ایران‌خودرو کل سهام‌شان توسط وزارتخانه‌های مربوطه در شرکت‌های مادرتخصصی مانند ایدرو و ایمیدرو در وثیقه تسهیلات بانک قرار دارد و بنابراین امکان واگذاری ندارند.

قربان‌زاده در توضیح بیشتر گفت: برای واگذاری سهام دولت در بانک‌ها رایزنی می‌کنیم که به شیوه‌ای واگذار شود که صرفه و صلاح دولت و منافع خزانه رعایت شود، چون این آخرین سهام باقیمانده دولت در بانک‌ها و سهام طلایی یا اصطلاحا گلدن شیر هستند که باید به گونه‌ای واگذار شوند که حداکثر انتفاع خزانه رعایت شود.

قربان‌زاده در پاسخ به اینکه باقیمانده سهام دولت در این بانک‌ها مدیریتی نیست، گفت: گرچه این سهام بلوک مدیریتی نیست، اما بستگی دارد که چه کسی این سهام را بخرد. ممکن است خریدار بعد از خرید این سهام بتواند کل بانک یادشده را مدیریت کند و سهام کنترلی بانک را به دست آورد، بنابراین در مورد بانک‌ها حساسیت وجود دارد و باید این تدبیر صورت گیرد؛ بنابراین در وزارت اقتصاد جلساتی برگزار می‌شود که این تدبیر در مورد سهام بانک‌ها حتماً رعایت شود.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در مورد اینکه آیا هنوز به نتیجه‌ای برای نحوه واگذاری سهام بانک‌ها از جمله واگذاری خرد نرسیده‌اید، گفت: عرضه سهام دولت به صورت خرد بعید است، چون این سهام طلایی است و باید در مورد اینکه چگونه عرضه شود، تدبیری انجام دهیم و هنوز به نتیجه نرسیده‌ایم.

قربان‌زاده در مورد اینکه آیا واگذاری سهام پتروشیمی خلیج‌فارس کلاً منتفی شد، گفت: نه، این واگذاری کلاً منتفی نشده، بلکه برای بررسی در هیأت واگذاری دوباره بررسی می‌شود، چون با روشی که انجام شد، یک متقاضی برای این سهام داشتیم، باید حتماً در مورد ارزش گذاری این سهام تجدیدنظر شود و بعد از آن شاید امکان عرضه مجدد فراهم شود.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به اینکه آیا برای واگذاری سهام پتروشیمی خلیج فارس باید حداقل دو متقاضی باشد که رقابت صورت گیرد، گفت: بایدی وجود ندارد، چون رقابت برای این است که انتفاع خزانه از این واگذاری حداکثر شود و با پیش‌بینی حداقل دو رقیب که برای عرضه وجود داشت، پیش رفتیم، اما به شکلی که سهامدار عمده فعلی در یک طرف کنسرسیوم قرار گرفت و متقاضی دوم شرکت نکرد یا منصرف شد، بنابراین باید هیأت واگذاری حتماً تجدیدنظر کند.

وی این را هم اضافه کرده که در مورد نحوه عرضه، ممکن است بلوک سهام پتروشیمی خلیج فارس تفکیک شود و یا ممکن است ارزشگذاری آن تغییر کند؛ به هر حال هیأت واگذاری در این زمینه تصمیم‌گیر خواهد بود.

قربان‌زاده در مورد اینکه چه وقت واگذاری پتروشیمی خلیج فارس را به هیأت واگذاری می‌برید، گفت: دوشنبه‌های هر هفته جلسه هیأت واگذاری برگزار می‌شود، تلاش می‌کنیم، اعضا را هماهنگ کنیم. یا در هفته جاری یا در هفته آینده خواهد بود.

رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی در مورد اینکه برخی از شرکت‌هایی که قبلاً واگذار شده بود، دوباره به دولت برگشت مانند هفت تپه و هپکو چه می‌شوند، گفت: هر کدام از این شرکت‌ها یک داستان خاص خودش را دارد. این شرکت‌ها که به دولت برگشتند، دوباره در لیست واگذاری قرار دارند، البته هپکو را در قبال رد دیون دولت به تأمین اجتماعی واگذار کردیم؛ یعنی در واقع هپکو تمام شده است. ممکن است درصد خیلی کمی از سهام دولت مانده باشد، اما بخش عمده آن به سازمان تأمین اجتماعی واگذار شده است.

قربان‌زاده این را هم گفت: شرکت کشت و صنعت هفت تپه هم به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به صورت پیمان مدیریتی واگذار شده، ولی احتمالاً بعد از بررسی موفقیت شیوه پیمان مدیریتی، مالکیت این شرکت هم واگذار شود؛ یعنی باید ابتدا عملکرد پیمان مدیریتی را ببینیم و بعد از آن مالکیت واگذار شود.

/فارس

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: