bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۷۴۸
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۶:۰۱
قیمت طلا که سال ۲۰۲۲ را ناامیدکننده آغاز کرده بود از هفته دوم سال نو با تغییر جهت قیمتی در مسیری صعودی قرار گرفته است. طلا در هفته‌ای که گذشت برای دومین هفته متوالی بازدهی هفتگی صعودی را رقم زد تا بالاتر از مرز ۱۸۳۰ دلاری معامله شود.

پس از اینکه در اولین هفته از سال جاری میلادی قیمت فلز زرد نزدیک به ۱.۸ درصد کاهش پیدا کرد، در دومین هفته قیمت طلا توانست در حدود ۱.۲ درصد از افت خود را جبران کند. در هفته جاری نیز طلا در حدود یک درصد افزایش قیمت داشت تا قیمت کنونی طلا بیشتر از مقداری باشد که سال را آغاز کرده بود.

در هفته‌ای که گذشت دو عامل مهم را می‌توان پشتیبانان اصلی صعود طلا برشمرد. اول فضای تورمی است که در حال حاضر بیشتر اقتصاد‌های بزرگ دنیا را فراگرفته است. آمریکا رکورد تورمی ۴۰ ساله و بریتانیا نیز رکورد تورمی ۳۰ ساله را شکسته است. طلا همواره در شرایط تورمی واکنشی صعودی نشان می‌دهد.

از سوی دیگر افزایش تنش‌های ژئوپلیتیک در اوکراین و خاورمیانه نیز به افزایش تقاضای طلا دامن زده است. افزایش نااطمینانی‌ها همواره به افزایش تقاضای طلا که به عنوان پناه گاه امن سرمایه شناخته می‌شود منجر می‌شود.

از سوی دیگر مانند هفته‌ای که گذشت، این هفته هم نگاه معامله گران به سیگنال‌هایی خواهد بود که در مورد نشست ۲۵ و ۲۶ فدرال رزرو به بازار‌ها مخابره می‌شود. بر اساس نظرسنجی رویترز بیشتر اقتصاددانان بر این باورند که اقدامات انقباضی فدرال رزرو بسیار سریع‌تر از آن چیزی که یک ماه پیش تصور می‌شد آغاز خواهد شد. اگر چنین اتفاقی بیفتد طلا به سرعت واکنش نشان خواهد داد و سقوط ارزش طلا به زیر مرز ۱۸۰۰ دلاری دوز از ذهن نخواهد بود.


/اکوایران

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: