bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۸۱۶
تاریخ انتشار: ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۸
نگرانی‌ها در مورد اختلال در عرضه در بحبوحه افزایش تنش‌ها در اروپای شرقی و غرب آسیا، قیمت نفت در بازار‌های جهانی را به ۸۸.۵۰ دلار در هر بشکه رساند.

تنش‌های روسیه و اوکراین قیمت نفت را به ۸۸.۵ دلار افزایش داد

به گزارش بازارنیوز، قیمت نفت در معاملات امروز به علت نگرانی‌ها در مورد اختلال در عرضه در بحبوحه افزایش تنش‌ها در اروپای شرقی و غرب آسیا افزایش یافت.

مدتی است روسیه و غرب بر سر اوکراین درگیر هستند و آمریکا و اروپا، مسکو را متهم می‌کنند که به دنبال به قدرت رساندن یک رهبر طرفدار روسیه در این کشور است و در صورت مداخله نظامی، روسیه را به شدت تحریم خواهند کرد.
در غرب آسیا نیز، درگیر‌های میان یمن و امارات و عربستان شدت گرفته است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۶۱ سنت افزایش ۸۸.۵۰ دلار فروخته شد. نفت برنت در روز جمعه ۰.۶ درصد کاهش ارزش را ثبت کرده بود.

نفت خام آمریکا نیز با ۵۶ سنت افزایش ۸۵.۷۰ دلار معامله شد. قیمت این نوع نفت نیز در معاملات روز جمعه ۰.۵ درصد کاهش یافته بود.

هر دو شاخص نفتی طی هفته گذشته، پنجمین هفته افزایشی متوالی را ثبت کردند و حدود ۲ درصد افزایش ارزش داشتند که بالاترین میزان از اکتبر ۲۰۱۴ به شمار می‌رود. قیمت نفت در سال جاری میلادی بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته است.

کازوهیکو سایتو، تحلیلگر ارشد فوجیتومی سکیوریتی گفت: «نظر سرمایه گذاران، به علت خطر‌های ژئوپلتیکی میان روسیه و اوکراین و همچنین در غرب آسیا، همچنان افزایشی است؛ در عین حال، اوپک پلاس هنوز به هدف تولیدی خود دست نیافته است.»

وی افزود: «انتظار برای تقاضای بیشتر برای نفت کوره در آمریکا با سردتر شدن هوا، بر فشار قیمتی افزوده است.»

به نوشته رویترز، اوپک پلاس در رسیدن به افزایش تولید ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز با مشکل مواجه اند.

به گفته دو منبع آگاه، میزان پایبندی اوپک پلاس در ماه دسامبر به ۱۲۲ درصد رسیده است که نشان می‌دهد این گروه در افزایش تولید با چالش مواجه اند.

تتسو ایموری، تحلیلگر بازار گفت: «انتظار می‌رود، عربستان و روسیه سیاست کنونی برای افزایش تدریجی تولید به منظور حفظ قیمت نفت میان ۸۵ تا ۹۰ دلار در هر بشکه را ادامه دهند.»


/رویترز

برچسب ها: نفت و انرژی ، گاز ، روسیه ، اروپا
نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: