bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۸۷۷
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۰
درحالی که ایران می‌گوید صادرات گاز به ترکیه را از جمعه ازسرگرفته است، اما کارخانه‌های صنعتی ترکیه با قطعی برق و توقف تولید مواجه شده اند که مقامات ترکیه مدعی هستند، این توقف، ناشی از توقف صادرات گاز ایران است.

توقف تولید برخی کارخانه‌ها در ترکیه با ادعای قطع انتقال گاز ایران

به گزارش بازارنیوز، برخی از شرکت‌های تولیدی ترکیه پس از اینکه ایران به دلیل مشکلات فنی به مدت ۱۰ روز، جریان گاز به این کشور را قطع کرد، تولیدشان را به طور موقت متوقف کردند.

به نوشته این گزارش، شرکت‌هایی که گفته می‌شود تولید خود را متوقف کرده اند، شامل شرکت‌های قطعه سازی، تولید خودرو و شرکت‌های ساخت قطعات دفاعی هستند.

ترکیه تقریبا به طور کامل به واردات گاز از ایران، روسیه و آذربایجان وابسته است و ارسال گاز به این کشور در پنج شنبه گذشته متوقف شد و گفته می‌شود این توقف به علت مشکل فنی در یک ایستگاه افزایش فشار در ترکیه است.

ایران اعلام کرده است صادرات گازش به ترکیه را در روز جمعه ازسرگرفته گرفته است، اما مقامات ترکیه‌ای می‌گویند عرضه گاز از سوی ایران بسیار کم و با فشار پائین است.

ترکیه، مشکل ناشی از نقص فنی در یک ایستگاه افزایش فشار در کشور خود را تکذیب کرده است.

مقامات ترکیه کاهش برنامه ریزی شده برق و گاز طبیعی به تعداد زیادی از مشتریان در مناطق صنعتی و تاسیسات تولید برق به علت عرضه محدود گاز از ایران را اعلام کرده بودند.

مصطفی وارانک، وزیر صنعت ترکیه گفت بخش تولید باید بتواند افت تولید به دلیل قطع برق را تحمل کند.

بر اساس آخرین آمار، ایران ۱۶ درصد نیاز‌های گاز طبیعی ترکیه را در ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۲۱ تامین کرده است.

قیمت انرژی در ترکیه به علت افزایش قیمت انرژی در جهان و کاهش ۴۴ درصدی ارزش لیر در برابر دلار در سال گذشته، به شدت افزایش یافته است.

قیمت برق در این ماه برای کاربران پرمصرف ۱۲۵ درصد و برای خانوار‌هایی با تقاضای کمتر، حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است./رویترز

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: