bazarnews

کد خبر: ۱۰۱۹۵۹
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۳
فعالیت صنعت نفت به اغما رفته ونزوئلا مدتی است که بهبود پیدا کرده و در نتیجه بازار سیاه برای بنزین داخلی در بعضی از ایالت‌های این کشور اکنون از بنزین قاچاق شده از کلمبیا ارزانتر شده است.

به گزارش بازارنیوز، ونزوئلا یکی از بزرگترین ذخایر نفت جهان را دارد با این حال تحریم‌های آمریکا و سوء مدیریت چند ساله باعث شده است با کمبود سراسری سوخت روبرو شود. کمبود سوخت در سال‌های اخیر به حدی شدت گرفت که دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا بنزین را سهمیه بندی کرد و فروش سوخت با نرخ دلار را برای کاهش صف‌های چند روزه‌ای که مقابل پمپ بنزین‌ها شکل گرفته بود، اعلام کرد.

در ایالت غربی تاچیرا در مرز ونزوئلا با کلمبیا، بازار بنزین قاچاقی از کشور همسایه رونق دارد. سال‌ها پیش از فروپاشی صنعت سوخت ونزوئلا، گروه‌های خلافکار در هر دو طرف مرز بنزین ونزوئلا را که بسیار ارزان بود و توسط شرکت نفتی دولتی PDVSA تولید می‌شد، به کلمبیا قاچاق می‌کردند. بنزین ونزوئلا به مدت چندین دهه ارزانترین بنزین جهان است در حالی که قیمت‌ها در کلمبیا بالاتر بود. اما اکنون تقریبا همه از بنزین قاچاق شده از کلمبیا استفاده می‌کنند.

با این حال شبکه پالایش نفت ونزوئلا به تدریج بهبود پیدا می‌کند و بنزین تولید داخلی در ایالت‌های دیگر با سوخت قاچاقی کلمبیا رقابت می‌کند. یسیکا پریتو، مدیر تحقیقات و پروژه گروه مدافع انرژی کلمبیایی کورودو ترانسپرنته به رویترز گفت: این به فعال شدن دوباره صنعت نفت ونزوئلا مرتبط است که نمی‌توانیم انکار کنیم بهبود‌هایی پیدا کرده است. بهبود جزئی فعالیت‌های پایین دستی شرکت PDVSA تحت تاثیر توزیع بهتر نفت این شرکت برای صادرات و پالایش داخلی بوده است و برخی کشور‌ها به خصوص ایران با تجهیزات پالایش و خوراک، به ونزوئلا کمک کرده اند.

کارکنان پالایشگاه و منابع آگاه ماه جاری به رویترز اعلام کردند تولید بنزین ونزوئلا از ۸۲ هزار بشکه در روز در دسامبر به ۱۶۰ هزار بشکه در روز نزدیک شده و برای تامین تولید داخلی کافی است.

در قسمت‌های شمالی ونزوئلا، بنزین کلمبیا به تدریج محبوبیتش را از دست می‌دهند و مردم منطقه به دنبال دسترسی به مقادیر محدود بنزین تولید ونزوئلا هستند که در بعضی از مناطق با ارز ملی فروخته شده و همچنان ارزان است.
/ایسنا

نظرات کاربران
نام:
ایمیل:
* نظر: